W tym poradniku fotograficznym mam dla Ciebie zestaw ćwiczeń, które pomogą Ci zdobyć nowe umiejętności i robić lepsze zdjęcia. Czy jesteś początkującym fotografem czy już bardziej zaawansowanym, te ćwiczenia mogą być dla Ciebie bardzo pomocne.
Dlaczego warto zobaczyć te ćwiczenia fotograficzne?
- dowiesz się jak sprawić, żeby Twoje zdjęcia były trójwymiarowe,
- zobaczysz jak możesz stworzyć nietypowe portrety,
- dowiesz się jak pokazać na Twoich fotografiach ciekawe detale i urozmaicić sesje.
Miłego oglądania!
Link do odcinka: https://youtu.be/Nfe-R-4axaA
.
WIELOWARSTWOWOŚĆ KOMPOZYCJI
Pomimo tego, że patrzymy na zdjęcia za pośrednictwem płaskiego ekranu, odbitki można za pomocą odpowiednich technik sprawić, że to zdjęcie będzie trójwymiarowe w odbiorze. Zacznij więc zwracać uwagę na 3 plany na swoich zdjęciach: pierwszy plan, środkowy i tło. Pierwszym planem będą elementy znajdujące się tuż przed obiektywem, środkowym może być obiekt główny, który fotografujemy, a tłem może być las, góry itd. Zwracaj więc uwagę co możesz wprowadzić w danych planach na swoich fotografiach, myśl o tym świadomie! W sesji portretowej często wykorzystuję „przeszkadzacze” które przykładam przed obiektyw (trawy, liście itd) tworząc pierwszy plan.
Zrealizuj więc sesję w Twojej dziedzinie fotograficznej, w której zawrzesz powyższe porady.
PORTRET INNY NIŻ WSZYSTKIE
Spróbuj w głowie pomyśleć, co jako pierwsze przychodzi Ci do głowy po usłyszeniu słowa PORTRET. Pewnie pomyślałeś o twarzy fotografowanego modela. W tym ćwiczeniu zrobimy to zupełnie na odwrót! Wykonaj portret BEZ TWARZY. Częścią sesji portretowej mogą być też ujęcia, które nie ukazują twarzy – to doskonały sposób na urozmaicenie sesji portretowej. Spróbuj więc zrobić zdjęcie fotografowanej osoby tak, aby nie było na niej widocznej twarzy. Pamiętaj jednak, żeby to wszystko było przemyślane, np. Sfotografuj dłonie artysty: malarza który trzyma pędzel, fotografa, który trzyma aparat. Znajdź bardzo ważny dla danej osoby detal i ukarz go na fotografii.
KREATYWNY DYPTYK
Dyptyk jest techniką prezentacji zdjęć i obrazów, w taki sposób, aby zestawione ze sobą dwa kadry w jakiś sposób do siebie nawiązywały i pokazywały głębszy kontekst. To ćwiczenie pozwoli Ci zdecydowanie zrozumieć jak działa dyptyk. Może on opowiadać również historię: powiedzmy, że fotografujesz biegnącą osobę – pierwsze zdjęcie pokazuje tę osobą, a drugi zdjęcie może przedstawiać to, przed czym ta osoba ucieka, bądź co ona goni. Innym sposobem na dyptyk jest pokazanie szerszego planu, osoby na jakimś tle, a drugim zdjęciem byłoby pokazanie elementu garderoby. Fotografując krajobraz, możesz na drugim zdjęciu pokazać detal w przyrodzie. To doskonałe urozmaicenie sesji zdjęciowej.