fbpx

Cytaty fotograficzne to seria, którą zapoczątkowałem niecały miesiąc temu. Wszystkie złote myśli dotyczące fotografii publikowane były na fanpage bloga wraz z ciekawym opisem. Po dziesięciu publikacjach czas je zebrać w jednym miejscu a całą serię kontynuować.


Grafiki z cytatami przyjęły się wyśmienicie. Mnóstwo osób dawało o tym znać w postaci polubień, komentarzy i co bardzo ważne udostępnień, a przez to zasięg tych zdjęć był niesamowity.
Oczywiście na tym nie kończę tego projektu.
Nowe grafiki już pojawiają się na facebooku bloga. Po dziesięciu nowych publikacjach zbiorę je w kolejnym artykule.

Cała seria jest częścią akcji #promujFotografię, która ma na celu rozpropagowanie naszej pasji.

Cytaty fotograficzne cz. 1

Cytat 3 S

“Fotografie to kęsy czasu, które można wziąć do ręki”

Zastanawialiście się kiedykolwiek jaką wartość niesie ze sobą fotografia? Jaka to pamiątka, na której zapisane są wspomnienia i wyjątkowe chwile?

W obecnych czasach, niestety fotografia mocno straciła na wartości, wiele osób “trzaska” zdjęcia na ślepo, jak popadnie i fotografuje co popadnie.
Dlatego często fotografie nie są traktowane tak jak za dawnych czasów, tych w których mieliśmy możliwość wykonania kilkunastu przemyślanych kadrów na jednej kliszy.

Fotografie często giną gdzieś na dysku komputera, pamięci telefonu czy karty pamięci. Większość z nich nigdy nie zostanie wywołana i nie weźmiemy ich do ręki.
Warto zmienić podejście, uświadomić sobie jak ważna jest fotografia w życiu naszym i innych oraz spróbować podejść do tematu tak jak za dawnych czasów.

Odkąd robię zdjęcia zawodowo, zdałem sobie sprawę jak wielu osobom tworzę życiową pamiątkę, którą będą pokazywali swoim dzieciom czy nawet wnukom.
Niesamowite uczucie!

Cytat 1 S

“Aparat fotograficzny jest dla artysty kolejnym narzędziem. Jeżeli się nad tym zastanowić, to jest to mechanizm podobny do skrzypiec. To artysta jest w stanie tworzyć sztukę nie aparat”

Cały czas słyszę od innych “jakie piękne zdjęcia robi Twój aparat”. Sytuacja taka jest nagminna i nie dotyka tylko mnie. Po prostu wśród ludzi panuje przekonanie, że wystarczy sobie nakupić dobrego sprzętu a reszta dzieje się sama.

Gdyby tak było to nie mielibyśmy całego rynku usług fotograficznych.

Na szczęście, są na świecie osoby, które wiedzą, że to fotograf robi zdjęcia a aparat rejestruje obraz.

Ten temat był poruszony na blogu, napisałem artykuł, który do dziś jest najpopularniejszym tekstem: Aparat, który robi ładne zdjęcia.

Cytat 7 S

“Najlepszy aparat to ten, który masz przy sobie”

To bardzo trafne stwierdzenie ponieważ często jesteśmy świadkami jakiegoś wyjątkowego momentu, wydarzenia czy pięknych okoliczności przyrody a nie mamy ze sobą naszego ukochanego aparatu.

Wówczas musimy wykorzystać ten sprzęt, który mamy aktualnie pod ręką. W dzisiejszych czasach jest to zazwyczaj telefon komórkowy, który nota bene zapewne ma przyzwoity aparat.

Nie mniej jednak, jesteśmy zdani na mniej zaawansowany sprzęt. W tym momencie mogą uratować nas nasze umiejętności, kreatywność, postrzeganie świata i wizja danego ujęcia.

Te rzeczy nie są powiązane ze sprzętem, który posiadamy a tylko i wyłącznie z naszymi umiejętnościami, które są uniwersalne.

Dlatego uczmy się, rozwijajmy nasze zdolności i róbmy zdjęcia – wszystko po to żeby ograniczeniem była nasza wyobraźnia a nie sprzęt, którym dysponujemy w danym momencie.

W wolnej chwili możecie również przeczytać artykuł, w którym piszę o tym jak robić dobre zdjęcia telefonem: http://fotoblysk.com/jak-robic-dobre-zdjecia-telefonem/

Cytat 8 S

“Wielu ludzi pyta mnie, dlaczego wciąż noszę ze sobą aparat i dlaczego robię zdjęcia. Wówczas odpowiadam „a dlaczego Ty jesz”?”

Na pewnym etapie fotografowania na jaw wychodzą oznaki nałogu. W moim przypadku dostrzegłem go dopiero po pewnym czasie kiedy spojrzałem na sprawę bardziej świadomie.

Objawy są bardzo proste do zidentyfikowania:
– patrzysz na wszystko i zastanawiasz się jakby wyglądało to na zdjęciach,
– widzisz ładne światło i żałujesz, że aparat został tym razem w domu,
– we wszystkim widzisz inspirację,
– na spacer ciężko Ci wyjść bez aparatu.

Wiedz, że jesteś uzależniony. Ale nie martw się, jest nas więcej.

Cytat 9 S

“Zawsze znajdzie się ktoś, kto zwraca uwagę tylko na aspekt techniczny. Ci ludzie najczęściej zadają pytanie „jak”, podczas gdy tacy, których cechuje ciekawość świata, pytają „dlaczego”. Osobiście wolę inspirację od informacji”

Jest na świecie cała masa pasjonatów fotografii, którzy przede wszystkim zadają pytania związane z techniką i sprzętem:
– jaki aparat użyłeś,
– jaki obiektyw podpiąłeś,
– jaki parametry wykorzystałeś,
– itd.

Osoby te zdecydowanie za bardzo skupiają się na mniej istotnych aspektach, zamiast zadać fotografowi fundamentalne pytanie:

DLACZEGO?

Takie pytanie zawsze skłania do refleksji.
W ten sposób możemy dowiedzieć się co kierowało fotografem podczas sesji, co chciał ukazać na zdjęciu i dlaczego zrobił to tak a nie inaczej.

To o stokroć bardziej przydatna widza od zwykłych cyferek, modeli aparatu czy innych technicznych aspektów.
Wówczas zyskamy zdecydowanie więcej. Dostaniemy bezcenną wiedzę, która może nas zainspirować czy zmienić nasze podejście do danej fotografii.

Pamiętajcie, zbliżone efekty wizualne można uzyskać całą masą różnego sprzętu.
Emocje, przekaz i wrażenie na odbiorcy – to są najważniejsze kwestie, na których powinniśmy skupić swoją uwagę.

Cytat 10 S

“Patrz oczyma, fotografuj sercem”

To stwierdzenie perfekcyjne oddaje istotę naszej pasji.
Zdjęcia powinny wypływać z nas, z tego co czujemy i najbardziej kochamy. Wówczas efekty będą najlepsze i najbardziej nas satysfakcjonujące.

Oczywiście jeżeli pracujemy jako fotograf to niejednokrotnie mogą pojawić się zlecenia, które nie do końca będą wpasowywały się w nasze gusta, ale tak czy inaczej, powinniśmy najczęściej fotografować te tematy, które kochamy. Wtedy nie dość, że będziemy robili to co lubimy to da nam to mnóstwo satysfakcji.

Często z czasem można zatracić szczerość w fotografowaniu i całość nie będzie wypływała z serca. Wówczas proponuję proste rozwiązanie.
Dajmy aparat dziecku. Co się stanie?
Będzie fotografować to co jest dla niego ważne, to co kocha, lubi i sprawia mu przyjemność.

Nie wyrastajmy z tej szczerości i fotografujmy sercem, tak po prostu 🙂
Z takim obrazem zostawiam Was tego dnia.

Cytat 14 S

“Nie istnieją reguły opisujące dobrą fotografię, są tylko dobre fotografie”

Często jest tak, że ludzie za bardzo skupiają się na wszystkich regułach, zasadach, nakazach, zakazach a zapominają o tym żeby zrobić po prostu dobre zdjęcie.

Oczywiście, najpierw trzeba te wszystkie zasady poznać, opanować i fotografować według nich.
Mimo wszystko, ciągłe myślenie o nich nie może przesłonić nam samego fotografowania. Wówczas uciekają bezpowrotnie wyjątkowe momenty.

Po prostu warto wszystkiego nauczyć się na tyle żeby było już w naszej podświadomości i podczas fotografowania robiło się niemal automatycznie.

Reguły są również po to żeby je łamać, ale wychodzę z założenia, że najpierw należy je poznać, zrozumieć, postępować według nich a dopiero później próbować się ich nie trzymać. Często jest tak, że ludzie za bardzo skupiają się na wszystkich regułach, zasadach, nakazach, zakazach a zapominają o tym żeby zrobić po prostu dobre zdjęcie.

Oczywiście, najpierw trzeba te wszystkie zasady poznać, opanować i fotografować według nich.
Mimo wszystko, ciągłe myślenie o nich nie może przesłonić nam samego fotografowania. Wówczas uciekają bezpowrotnie wyjątkowe momenty.

Po prostu warto wszystkiego nauczyć się na tyle żeby było już w naszej podświadomości i podczas fotografowania robiło się niemal automatycznie.

Reguły są również po to żeby je łamać, ale wychodzę z założenia, że najpierw należy je poznać, zrozumieć, postępować według nich a dopiero później próbować się ich nie trzymać.

Cytat 15 S

“Nagle dostrzegłam, że wszystko dokoła jest fascynujące. Ale dopiero na fotografii”

Często słyszę od osób, z którymi współpracuję na sesjach, że widzę coś czego oni nigdy by nie dostrzegli. Chodzi tutaj o miejsca, światło czy kreatywne pomysły.
Po prostu fotografowie nastawieni są na obserwację i całkowicie inne postrzeganie świata.
Co więcej, w zwykłych miejscach dostrzegają coś magicznego i obrazują to za pomocą swoich fotografii.
Wyśmienicie obrazują to niektóre zdjęcia z backstage, które pokazują coś całkowicie innego niż widzimy w efekcie końcowym sesji.
Jeżeli jeszcze nie potraficie dostrzec więcej niż inni to spokojnie, nic straconego. Trzeba “ćwiczyć” patrzenie na świat a efekty przyjdą z czasem.

Cytat 19 S

“Kiedy fotografuję, to otwartym okiem patrzę na świat, a zamkniętym spoglądam w głąb siebie”

Świetne słowa, które idealnie przedstawiają jak powinno podchodzić się do fotografowania. W końcu zdjęcia powinny wypływać z nas!
Na zdjęciach trzeba pokazać to jak postrzegamy świat, zamknąć w nich to co powstaje w naszej głowie.
Fotografia jest tak różnorodna dlatego, że każdy człowiek może inaczej potraktować dany temat, całkowicie odmiennie zobrazować to co widzi- i to właśnie jest piękne!

Cytat 12 S

“Zdjęcie to wyrażanie wrażeń. Jeżeli piękno nie będzie istnieć w nas samych, to jak w ogóle będziemy mogli je zauważyć?”

Cytat idealny dla osób, które ciągle nie są pewne swoich umiejętności. Ciągle mówią, że tak na prawdę to wszystko im się udaje a zdjęcia często są dziełem tylko i wyłącznie przypadku.
Takim osobom niezwykle trudno będzie się rozwijać i tworzyć coraz lepsze prace ponieważ ciągle będą kwestionować wszystko co zrobią.

Ważne w tym wszystkim jest to żeby podejść zdrowo do tematu i dostrzec to “piękno w sobie”. Wówczas będzie po prostu łatwiej zobaczyć coś w innych osobach, rzeczach czy miejscach – wszystko po to żeby pokazać je w sposób genialny na swoich fotografiach


Podsumowując, mamy za sobą pierwsze 10 fotograficznych cytatów a już powstają kolejne.
Pamiętajcie o tym żeby pomagać w rozpowszechnieniu tych mądrych i inspirujących słów w sieci. Wystarczy udostępnić ten artykuł lub dany cytat na facebooku i w innych mediach. Dodajcie do tego hashtag #promujFotografię. Dzięki! 🙂