fbpx

W tym odcinku Podcastu o Fotografii dyskutujemy na temat tego czy umiejętności fotografa mogą być zastąpione przez najlepszy sprzęt i technologię fotograficzną.


Bezpośredni link do filmu: https://youtu.be/pGrsBt6kZbg

 

Zapisz się na Mini Lekcje Lightroom & Photoshop: https://fotoblysk.com/7-mini-lekcji-lightroom-photoshop/

 

W czasach analogowych zdecydowanie trudniej było wykonać dobre zdjęcie. Każda klatka zdjęcia była bardzo szanowana, bo klisze były drogie. Dużo więcej uwagi przykładało się do powstawania zdjęcia, niż w obecnych czasach, kiedy pstrykamy setki a nawet tysiące zdjęć dzięki ogromnym kartom pamięci, co jest dobrodziejstwem naszych czasów.

Krąży jednak opinia, że fotografia stała się bardzo łatwo dostępna, że bardzo wiele osób teraz może robić świetne zdjęcia  co jest dużą konkurencją dla prawdziwych artystów i fotografów z powołania. Jednak czy prawdziwy artysta, który ma ogrom doświadczenia i potrafi dokonać mocnego przekazu za pomocą zdjęcia może obawiać się konkurencji osoby, która po prostu bierze aparat i robi zdjęcia? Osoba zaczynająca, posiadająca genialny sprzęt nie jest w stanie konkurować z doświadczeniem i warsztatem artysty. Dobry sprzęt nie czyni z tej osoby fotografa godnego konkurowania z artystą. 

Jeśli więc ktoś obawia się, że fotograf amator będzie stanowił dla niego konkurencje to albo nie wierzą w swoje umiejętności, albo ich nie posiadają. Jestem przekonany, że artysta który dostanie podstawowy sprzęt zrobi lepsze zdjęcie, niż amator z 10x droższym wyposażeniem. Liczy się kompozycja, sposób przekazu, emocje, światło, dopasowanie kadru – nie aparat czy obiektyw.

Powinniśmy jednak mimo wszystko cieszyć się, że fotografia jest tak dostępna, bo obecnie za niewielkie pieniądze możemy kupić dużo lepszy sprzęt niż kilkanaście lat temu.  Powodem do zmartwień zdecydowanie byłoby jeśli technologia fotograficzna stałaby w miejscu, bo gdyby tak było – fotografowalibyśmy wciąż analogowymi aparatami.