fbpx

Seria, w której prezentuję różne pomysły na zdjęcia, zarówno w plenerze jak i w studio. Odkąd pamiętam, zawsze chciałem spróbować zdjęć z wykorzystaniem Ring Light-a. Ze względu na dużą cenę oraz okazjonalną możliwość zastosowania, nigdy nie zdecydowałem się w zainwestowanie w ten rodzaj oświetlenia. W końcu wpadłem na świetny pomysł dzięki, któremu takie światło otrzymam bez problemu. Dodając jeszcze praktycznie zerowy wkład finansowy, rozwiązanie to staje się genialne.


ARTYKUŁ JEST CZĘŚCIĄ SERI ZRÓB TO SAM CZYLI FOTOGRAFICZNE DIY

Najlepsze pomysły zazwyczaj przychodzą zaraz przed snem. Tak też było w tym przypadku. Kiedy koncepcja pojawiła mi się w głowie, od razu zapisałem ją na telefonie a dzień później zabrałem się za wykonanie.

Zacznijmy jednak od podstawowego pytania.

Co to jest w ogóle Ring Light?

Jeżeli chodzi o suche definicje, najlepsza jest Wikipednia. Myślę, że opis jest bardzo zrozumiały i prosty.

Ring light- zwany jest w niektórych przypadkach również lampą pierścieniową.

Służy jako źródło światła sztucznego, którego użycie powoduje uzyskanie efektu równomiernego oświetlenia (brak cienia), w prawie każdym przypadku fotografowania trójwymiarowego obiektu.

Ringlight często spotykany jest w fotografii mody oraz fotografii portretowej. Z wykorzystaniem ring lighta, w tych dziedzinach fotografii, wiąże się charakterystyczny (pożądany lub niepożądany) efekt pojawiających się w oczach blików w kształcie okręgu.

DIY Ring Light z Beauty Disha

Do wykonania użyłem Beauty Dish 70cm. Prostym sposobem sprawiłem, że światło, które on daje, będzie imitowało Ring Light.

Rzeczy, które potrzebne są do wykonania:

  • Beauty Dish
  • Duży karton
  • Folia aluminiowa lub koc termiczny

WYKONANIE
  1. Najpierw z mojego Beauty Disha ściągnąłem grid, a ze środka zdemontowałem deflektor. To najprostsze czynności, które przygotowują modyfikator do dalszych czynności.

2. Kolejnym krokiem jest wycięcie z kartonu, okręgu, który będzie miał mniejszą średnicę od samego modyfikatora. W moim przypadku średnicę zmniejszyłem o 10cm.

N74A8942 N74A8944

3. Następnie okleiłem krążek srebrną stroną koca termicznego.

N74A8945

4. Nadchodzi najważniejszy i kulminacyjny punkt. Teraz już wystarczy zamontować okrąg na środku Beauty Disha. Ja zrobiłem to za pomocą przeźroczystej taśmy klejącej bo na ten moment na nic innego nie wpadłem.

W ten sposób zasłaniamy środek modyfikatora i dzięki temu podczas błysku, świeci tylko obwód co wyśmienicie oddaje światło Ring Lighta.

N74A8939 N74A8938

Gotowe!

Zdjęcia z Ring Lightem

Fotografowanie z tego rodzaju modyfikatorem światła jest banalnie proste, żeby uzyskać efekt wzorcowy wystarczy go ustawić na wprost fotografowanej osoby (i nie pochylać), na poziomie jej oczu i wykonywać zdjęcia.

lighting-diagram-1467407654

Należy jednak mieć na uwadze fakt, że kiedy staniemy na przeciwko modelki/modela zasłonimy jego światło. Ja wziąłem się na sposób i aparat postawiłem na statywie, przed modyfikatorem i dzięki temu nie zasłaniałem jego światła. Aparat wyzwalałem zdalnie.

W oryginalnym Ring Lighcie nie ma takiego problemu ponieważ sam środek jest “wycięty” i możemy wykonywać fotografie przez Ring. W tym przypadku trzeba sobie radzić nieco inaczej ale nie stanowi to problemu.

Ring light portret

Jak widzicie, w oczach widać charakterystyczne odbicie.

 Ring oko

Należy oczywiście mieć na uwadze, że nie trzeba się mocno trzymać zasad i można również wykonać fotografie nieco inaczej. W kolejnym kadrze podniosłem Ring do góry i lekko pochyliłem. Efekt jest równie ciekawy a odbicie w oczach jest również efektowne.

Zmienia się jedynie rzecz jasna sam rozkład światła.

Ring light portret 1

PODUSMOWANIE

Zawsze chciałem pobawić się z tego rodzajem oświetlenia, prosty sposób sprawił, że od dziś mogę próbować tego typu rozwiązania w różnych sesjach zdjęciowych.

Oczywiście nie mogłem zachować tego dla siebie i szczegółowo podzieliłem się z Wami wszystkimi moimi doświadczeniami z konstrukcją i używaniem mojego wynalazku. Co więcej, taką nakładkę możemy nakładać w dowolnym momencie na Beauty Dish. Nie lubię niszczyć sprzętu a dzięki temu pomysłowi, modyfikator w każdej chwili może błyskać w sposób tradycyjny.

Jeżeli tylko macie taki modyfikator światła, nawet ten mniejszy, skonstruujcie takie ustrojstwo i bawcie się światłem 🙂

INNE POMYSŁY NA ZDJĘCIA: TUTAJ