fbpx
W tym odcinku dowiesz się jak zabrać się za fotografię aktową, jedną z trudniejszych dziedzin fotograficznych. Patryk Romańczuk dzieli się z nami poradami, które pozwolą rozwiązać wiele problemów jak i ich uniknąć podczas realizacji tego typu sesji. Nie wiesz jak znaleźć modelkę na sesję aktową, nie wiesz jak zbudować swoje portfolio i ogólnie jak wykonywać zdjęcia aktowe? W tym odcinku poznasz odpowiedzi na te pytania! 


Bezpośredni link do filmu: https://youtu.be/mgMm74BZRUI

 

Po co nagość w kadrze?

Nagość jest jak bardzo ostra przyprawa w kuchni. Jeśli zostanie dodana umiejętnie i z wyczuciem, wydobędzie z potrawy to, co najlepsze. Jeśli jednak przesadzimy z ilością, będzie niesmaczna. Nagość w kadrze ma za zadanie podkreślić i wzmocnić wszystko, do czego tylko ją dołożymy: każdą emocję, środek przekazu, element, kompozycję itd.

Jak się za to zabrać?

Fotografia aktowa jest bardzo szeroką dziedziną fotografii, więc nie ma utartych zasad, jak się powinno bądź nie powinno tego robić. Mam jednak kilka porad dla Ciebie:

  • Możesz zacząć od oświetlenia od tyłu, dzięki czemu uzyskasz ładny obrys krawędzi ciała i jednocześnie zakryjesz najtrudniejszą część tej fotografii, czyli ciało z przodu.
  • Akt to nie tylko nagie ciało. Potrzebujesz treści i tematu, który będzie na tym zdjęciu. Samo nagie ciało nie sprawia, że jesteś fotografem aktowym. Pomyśl o pozowaniu, dodatkach do ubioru czy też o efektach świetlnych.

 

Praca z modelką

Kluczem do uzyskania dokładnie takiego efektu, jaki zamierzasz, jest praca z modelką. Musisz zadbać o jej komfort, zapewnić odpowiednie warunki, uszanować zaufanie, zachować profesjonalizm, zaplanować zdjęcia przed sesją, ustalić warunki publikacji i nigdy nie wymuszać zakresu.

Skąd wziąć modelkę?

Zastanów się, dlaczego ktoś miałby w ogóle przyjechać na sesję aktową. Szukając na siłę, na pewno to nie wyjdzie. Pomyśl, jaką wartość możesz wnieść danej osobie. Problem z szukaniem modelki lub modela opiera się na tym, że jedynym konceptem na sesję aktową jest po prostu prośba o rozebranie się. Jeśli masz już pomysł, ale bez odpowiedniego portfolio nie możesz znaleźć modelki, możesz zapisać się na warsztaty z fotografii aktowej, gdzie zdobędziesz wiedzę i dodatkowo odpowiednie dla tej fotografii kadry.