fbpx

Mateusz, fotograf uliczny, odkrywa przed nami tajniki swojej pasji w dzisiejszym materiale. Z pasją opisuje, jak spontaniczność i dobrze zaplanowane projekty prowadzą go przez ulice miasta. Dzieli się swoimi ulubionymi technikami, takimi jak długa ekspozycja i szeroki kąt, a także przedstawia swój sprzęt. 


@mustache_lens

Mateusz zdradza również swoje podejście do kompozycji zdjęć ulicznych, podkreślając znaczenie złapania chwili oraz magii nocnego fotografowania. Dowiedz się, jak wykorzystuje różne pory dnia, od golden hour po wczesne poranki, aby uchwycić niepowtarzalne momenty w miejskim pejzażu. Zapraszamy do przygody pełnej inspiracji i praktycznych wskazówek dla każdego entuzjasty fotografii ulicznej.

FOTOGRAFIA ULICZNA – OBEJRZYJ PORADNIK

CZYM JEST DLA MNIE FOTOGRAFIA ULICZNA?

Fotografia uliczna jest dla mnie spontanicznym,  jak i zaplanowanym w głowie projektem wyjściem na miasto. Korzystam bardzo często z długiej ekspozycji, szerokiego kąta i nie tylko.

 

 

MÓJ SPRZĘT DO STREET PHOTO

Na codzień korzystam z aparatu Sony a7 IV, do którego podpinam obiektyw szerokokątny TAMRON 17-28 F2.8, który idealnie sprawdza się w fotografowaniu na długim czasie naświetlania. Następnym moim obiektywem jest SIGMA 35MM F1.4 ART, którą najczęściej wykorzystuję w ulicznych spacerach i spontanicznym fotografowaniu, bowiem najlepiej pokazuje on to, co ja widzę. Korzystam również dość często z TAMRONA 35-150 F 2-2.8, który jest świetnym obiektywem, kiedy musicie wybrać tylko jedno szkło w podróż.

Im dłuższa ogniskowa, tym większa szansa, że zdjęcie będzie nieostre. Ja natomiast niemal zawsze nosze przy sobie statyw, jeśli wiem, że będę wykonywał tego typu fotografie.

Poza fotografią nocną, uwielbiam również fotografować w Golden hour. To typowa i dobrze znana pora do fotografowania i sprawdza się ona również w fotografii ulicznej.

Można wówczas szukać odbić, refleksów na różnych powierzchniach, co powoduje, że kadr staje się ciekawy.

KOMPOZYCJA W FOTOGRAFII ULICZNEJ

Kadry komponuję często w zależności od tego, co planuje. Jeśli mam założoną Sigmę na spacerze, to szukam po prostu chwili, jakiegoś momentu, odbić w nocy.

Drugim ulubionym kadrem, jakich szukam, to kadr na długiej ekspozycji, jednak jest to bardziej złożony aspekt: po pierwsze – będziemy potrzebować obiektywu szerokokątnego, dlatego, że do tego typu obiektywów nie potrzebujemy statywu aby zrobić nieporuszone zdjęcie.

 

W JAKICH PORACH FOTOGRAFUJĘ

Tak naprawdę nie ma dla mnie złej pory. Odradzam jednak  fotografowania w letnie południe, bo nie uzyskamy wówczas dobrego efektu, chyba że macie możliwość używania różnych filtrów. Długą ekspozycję wykonuję natomiast najczęściej bardzo wcześnie rano, bądź wieczorem, kiedy mamy już małą ilość osób, które potencjalnie mogą nam wejść w kadr i go popsuć. Jeśli planuję wykonać fotografię jakiejkolwiek komunikacji miejskiej – bardzo polecam sprawdzić wcześniej rozkład jazdy.