fbpx

Każda dziedzina ma swoje fundamenty, dzięki którym dalsza nauka jest o wiele łatwiejsza. Tak też jest w fotografii. Dzięki opanowaniu pewnych elementów możemy znacząco polepszyć nasz warsztat fotograficzny ale również o wiele szybciej uczyć się nowych rzeczy a co za tym idzie, robić lepsze zdjęcia.


W tym poradniku fotograficznym powiem Ci o tych podstawach, pokażę jak je opanować i jakie ćwiczenia wykonać, żeby lepiej to wszystko zrozumieć.

Obejrzyj film tutaj: https://youtu.be/7MZpkE8q2Sw

 

Zrozumieć światło

Często możecie usłyszeć stwierdzenie, że bez światła nie ma fotografii. Jest to prawda, ale nie można tego rozumieć dosłownie.  Chodzi tu o zrozumienie światła i jego rodzajów: miękkie, twarde, pod różnymi kątami, modyfikowane itd. Warto więc wyjść na zewnątrz o różnych porach dnia, aby zobaczyć różnice w świetle na własne oczy, bo inne oświetlenie uzyskamy w środku dnia, inne o zachodzie, a jeszcze inne w pochmurny dzień. Eksperymentuj też ze sztucznym światłem, jego mocą i kątami padania względem osoby fotografowanej.

Ćwiczenie: Weź latarkę w telefonie i jakiś przedmiot, który będzie Twoim modelem. Podświetlaj go pod różnymi kątami i obserwuj jak rozkładają się cienie. Następnie użyj np. kartki papieru jako dyfuzora i zobacz, jak zmienia się miękkość światła i cieni. 

 

Świadomość głębi ostrości

Drugim elementem fundamentów fotografii jest świadome operowanie głębią ostrości. Za pomocą głębi ostrości uzyskujemy rozmyte, skompresowane tło, dzięki czemu możemy skupić uwagę na fotografowanym przez nas obiekcie/osobie. Pokazujemy w ten sposób odbiorcy na co ma zwrócić uwagę. 

Ćwiczenie: Zabawa z głębią ostrości

Weź obiektyw z względnie długą ogniskową (minimum 50mm) z jak najniższą wartością przysłony. Na takich ustawieniach próbujemy robić zdjęcia świadomie ustawiając ostrość  w określone miejsca. Umieszczamy jakiś element na pierwszym planie i celowo ustawiamy ostrość na coś co znajduje się w dalszym planie i później robimy to samo odwrotnie.

 

Ogniskowa i perspektywa

Ten fundament jest bezpośrednio powiązany z poprzednim. Ogniskowa szerokokątna będzie bardziej zniekształcała obraz. Im dalej się odsuniemy,  tym mniejsze zniekształcenia będziemy mieć. Na dłuższej ogniskowej zawsze fotografujemy z dalszej odległości, więc te zniekształcenia nie będą tak widoczne. Za pomocą perspektywy możemy bardzo mocno wpływać na naszego odbiorcę, a jej zrozumienie jest fundamentalne. Jeśli zrobimy zdjęcie od dołu, sprawimy, że fotografowane osoby/przedmioty będą  wyglądały na większe i mocniejsze. Fotografując z góry ta perspektywa jest mniejsza i sprawiamy wrażenie, że osoba której robimy zdjęcie będzie się wydawała mniejsza i niższa. 

Ćwiczenie: Eksperymenty z ogniskową i perspektywą

Weź obiektyw typu zoom lub różne stałki i wykonać na różnych obiektywach dokładnie to samo zdjęcie. Wybierz obszar, do jakiego będziesz kadrować osobę fotografowaną (np. do popiersia) i zmieniaj ogniskowe, wykonując ciągle ten sam kadr. Wykorzystaj też różne perspektywy: od góry, od dołu, od boku itd.

 

Świadomość kadru

Ostatnim, ale nie mniej istotnym od pozostałych jest świadome kadrowanie. Dzięki takiemu zabiegowi możemy wywrzeć na odbiorcy określone wrażenie, emocje. Młodzi fanatycy fotografii umieszczają najważniejszy element kadru w centrum. Takie kadrowanie nie jest błędem, bo sprawdzi się w wielu sytuacjach,  jednak mamy też coś takiego, jak mocne punkty obrazu. Dzielimy obraz na 9 prostokątów i w miejscach przecięcia linii mamy mocne punkty obrazu w których możemy umieszczać najważniejsze elementy kadru. 

Ćwiczenie: rodzaje kompozycji

Zapoznaj się z różnymi rodzajami kompozycji. W internecie znajdziesz mnóstwo artykułów na ten temat.