fbpx

W tym odcinku pokażę Wam cały proces mojej współpracy z osobą, którą będę fotografował. Począwszy od pierwszej rozmowy po realizację zdjęć włącznie z selekcją i obróbką.


Chcesz dowiedzieć się jak dobrze zrealizować sesję zdjęciową od A do Z? O co zapytać klienta, jak ją zaplanować, gdzie szukać inspiracji oraz jak ją przeprowadzić, żeby osiągnąć najlepsze efekty? W tym poradniku fotograficznym znajdziesz odpowiedzi na wszystkie te pytania!

Bezpośredni link do filmu: https://youtu.be/Ok-w8xKjk_8


Chcesz dowiedzieć się jak dobrze zrealizować sesję zdjęciową od A do Z? O co zapytać klienta, jak ją zaplanować, gdzie szukać inspiracji oraz jak ją przeprowadzić, żeby osiągnąć najlepsze efekty? W tym poradniku fotograficznym znajdziesz odpowiedzi na wszystkie te pytania!

GDZIE SZUKAĆ INSPIRACJI NA ZDJĘCIA?

➡ ODCINEK NA TEN TEMAT: https://youtu.be/3Y8iVPaKH7A
https://pl.pinterest.com/
https://www.instagram.com/
https://500px.com/


 

Zapytanie o sesje zdjęciową

W moim przypadku najczęściej jest to wiadomość na facebooku bądź instagramie czy też mailowo. Odpisuję klientowi i dopytuję o szczegóły, jeśli nie zostały one zawarte w wiadomości. To ważne aby  poznać pomysł i wizję klienta na daną sesję, co pozwoli mi też lepiej się przygotować do sesji. 

 

Szukanie inspiracji

Następnym krokiem jest znalezienie inspiracji według informacji przekazanych przez klienta. Tworze więc sobie dokument, jakie kadry chciałbym wykonać, co wpadło do głowy w pierwszym momencie. Następnie włączam różne portale typu Instagram, Pinterest i tam szukam zdjęć, które przypadły mi szczególnie do gustu i zapisuję, aby później na sesji móc z nich skorzystać i się zainspirować. Polecam również skontaktować się telefonicznie z naszym klientem, co pozwoli się poznać bliżej, usłyszeć i skrócić barierę. 

 

Realizacja zdjęć

Z takim przygotowaniem do sesji zdjęciowej jej realizacja będzie o wiele łatwiejsza i mniej stresująca dla obu stron. Spontaniczne zdjęcia również są super, jednak z dobrym przygotowaniem będziemy mieli spokojniejszą głowę. 

 

Kontakt podczas sesji

Poza fotografowaniem warto jest mimo wszystko nawiązywać kontakt z modelami. Nie możemy się zamknąć w swoim świecie i TYLKO fotografować, bo to będzie zwiększało barierę między nami. Wchodź w interakcję z osobą fotografowaną, pokazuj efekty zdjęć, możesz też po śmiać się z jakichś śmiesznych zdjęć. 

 

Selekcja i obróbka zdjęć

Jak wspominałem, podczas sesji zdjęciowej pokazuję osobie fotografowanej zdjęcia i te, które zrobią na niej największe wrażenie oznaczam sobie gwiazdką, aby mieć wyznacznik jakie zdjęcia wybierać. Podczas selekcji zdjęć wybieram zdjęcia najlepsze z najlepszych. Nie oddaję setek zdjęć, z których większość się zwyczajnie powtarza, jest podobna. Zależy mi, aby każde zdjęcie było inne, niepowtarzalne i to właśnie je obrabiam. Na tym etapie skupiam się już tylko na podkreśleniu klimatu zdjęć. Chcę go wydobyć jak najlepiej, aby jak najbardziej pasował do zamierzonego wcześniej planu. 

 

Przekazanie zdjęć

Jest to ostatni etap sesji zdjęciowej. Wszystko zależy od tego, na jaką sesję umówiłem się z daną osobą. Jeśli była to sesja ze wspólnego pomysłu na zasadach TFP to wysyłam zdjęcia poprzez dysk google w 3 różnych rozmiarach: full size, zdjęcia do instagrama i do facebooka. Daje mi to pewność, że moje zdjęcia będą wyglądały dobrze bez względu na to, gdzie zostaną opublikowane. Jeśli była to sesja płatna, dodaję do tego pakiet odbitek w ładnym pudełku aby wszystko pięknie ze sobą się komponowało.