fbpx

W tym poradniku fotograficznym powiem Ci jak możesz ułatwić i przyspieszyć fotografowanie. Jeżeli nie chcesz za każdym razem tracić mnóstwo czasu na dobranie idealnych ustawień oraz realizację zaplanowanych fotografii to ten film jest dla Ciebie! Miłego oglądania!


Bezpośredni link do filmu: https://youtu.be/ltYwKaSNZHA

 

 

Poznaj możliwości Twojego sprzętu

Właśnie kupiłeś swój wymarzony aparat. Co on zmienia w Twojej fotografii w stosunku do jego poprzednika? Nic, dopóki nie poznasz jego nowych możliwości i funkcji, jakie oferuje! Musisz poznać swój sprzęt w każdym calu, bo dzięki temu wykorzystasz jego pełen potencjał. Usprawni to również szybką zmianę trybów, ustawień opcji. Najprostszym rozwiązaniem jest tuż po zakupie przeklikać się przez wszystkie jego zakładki tak, aby wiedzieć gdzie co się znajduje. 

 

Przetestuj funkcje w praktyce

Teoretyczna znajomość aparatu jest ważna, ale ważniejsze jest przetestowanie tych funkcji w praktyce. Pozwoli to na wykorzystanie oferowanych możliwości w 100%! Takie poznanie się ze sprzętem przed sesją będzie procentowało podczas fotografowania sprawnym obsługiwaniem nowego sprzętu. Będziesz wiedzieć kiedy dana funkcja się sprawdzi, a kiedy będzie kompletnie bezużyteczna. 

 

MOJE USTAWIENIA DO WIĘKSZOŚCI ZDJĘĆ

Pierwsze dwa punkty to fundament sprawnego fotografowania. Czas przejść teraz do konkretnych opcji i ustawień, z których ja korzystam najczęściej. Do większości zdjęć, jakie wykonuję używam trybu PRESELEKCJI PRZYSŁONY i AUTOMATYCZNE ISO. Znam teorię używania trybu manualnego, wiem jak dobierać czas naświetlania i to pozwala na ŚWIADOME korzystanie z wyżej wymienionego trybu. Jest on niemal bezbłędny i prawie zawsze uzyskuje dokładnie taki efekt, jakiego potrzebowałem, jaki sobie wyobraziłem. Pozwala mi to na skupienie się na fotografowaniu, a nie na przeklikiwaniu ustawień. Dodatkowo posiłkuję się kompensacją ekspozycji, która pomaga mi dobrać odpowiednie doświetlenie zdjęcia. W ustawieniach ustawiam również „blokadę” czasu naświetlania, dzięki czemu mam pewność, że aparat nie użyje zbyt krótkiej wartości, która spowoduje, że zdjęcie będzie poruszone.

 

POMYŚL O EFEKCIE KOŃCOWYM

Niezwykle istotną rzeczą jest, aby przed wciśnięciem spustu migawki mieć wizję jak będzie dane zdjęcie wyglądało. Wyjątkiem są oczywiście zdjęcia reportażowe, zdjęcia w akcji, gdzie liczy się refleks i nie ma czasu na tak szczegółowe myślenie i planowanie. W fotografii portretowej warto poświęcić kilka sekund, dzięki którym będziesz doskonale wiedzieć, że dokładnie ten kadr jest taki, jaki planowałeś.

 

AUTOMATYZACJA OBRÓBKI ZDJĘĆ

Nieodłącznym elementem współczesnej fotografii jest obróbka zdjęć. W czasach analogowych za narzędzie to stosowania korekt służyła ciemnia, obecnie są to programy komputerowe w których dokujemy retuszów i korekcji kolorów. Bywa tak, że obróbka to długi i mozolny proces, jednak są sposoby aby ją automatyzować. Stworzyłem swój zestaw presetów, dzięki którym ekspresowo nadaję wymarzonego klimatu swoim fotografiom. Możecie go kupić na moim sklepie, lub po prostu stworzyć swój własny, autorski preset, który będzie przenoszony dalej na kolejne fotografie.

UNIKAJ BŁĘDÓW JUŻ PODCZAS ROBIENIA ZDJĘĆ

Kluczem do usprawnienia fotografowania jest ciągłe analizowanie otoczenia. Fotografując, rozejrzyj się, czy w miejscu, w którym robisz zdjęcie nie ma śmieci i innych przeszkadzaczy, których możesz się już teraz pozbyć, bez używania stempla w photoshopie. Czytaj uważnie światło, ustawiaj fotografowaną osobę tak, aby światłocień był dla Ciebie zadowalający. 

 

SPRAWDZAJ EFEKTY

Nie mniej istotnym elementem jest analizowanie efektów już podczas robienia zdjęć. W ten sposób możemy bardzo szybko i łatwo skorygować te błędy, które popełniliśmy, np. Niedoświetlone zdjęcie, pochylony horyzont, niepożądane elementy w kadrze. Zerkanie w ekran aparatu jest więc bardzo dobrym nawykiem, który warto sobie wyrobić. Nie ma nic gorszego, niż po wykonanej sporej serii zdjęć zobaczyć, że zdjęcia są przepalone.