JAK USTAWIĆ APARAT PO ZAKUPIE?
Kiedy kupujemy aparat, niezależnie czy jest on nowy lub używany to warto skonfigurować go według własnych preferencji. Tak, żeby wszystko było pod ręką a całość można intuicyjnie obsługiwać oraz z łatwością uzyskiwać odpowiednie efekty w postaci zamierzonych zdjęć. W tym odcinku dzielę się z Wami moimi początkowymi ustawieniami aparatu fotograficznego.
Link: https://youtu.be/E5aPZ9AnUaw
Jakie informacje znajdziesz w filmie?
– jak ustawić aparat fotograficzny po zakupie,
– na jakie ustawienia zwrócić szczególną uwagę,
– jakie funkcje aparatu fotograficznego pomagają w osiągnięciu lepszych efektów podczas fotografowania.
#PoradnikFotografia #AparatFotograficzny #UstawieniaAparatuFotograficznego
Jakość zdjęć
Pierwsze, co robię po zakupie aparatu to ustawiam jakość zdjęć oraz format zapisu. W praktycznie wszystkich aparatach jakie kupiłem, fabrycznie ustawiony jest format JPG. Ja zawsze zmieniam to na RAW + JPG w najniższej jakości. Format JPG służy mi tylko i wyłącznie do szybszego załadowania podglądów w folderach na komputerze.
Ustawienie punktu autofocusa
Kolejną rzeczą, jaką zmieniam w aparacie, jest ustawienie konkretnego punktu autofocusa. Chodzi o to, abym to ja decydował, gdzie ma być ustawiona ostrość, nie aparat – to w przypadku, gdy NIE FOTOGRAFUJĘ ludzi czy zwierząt. Fotografując jednak ludzi bądź zwierzęta wybieram automatyczny focus, który ma za zadanie śledzić oko.
Alarm prześwietleń
Następną opcją, jaką włączam w aparacie, jest alarm prześwietleń. Fotografując w słoneczny dzień jest to bardzo przydatna funkcja. Aparat będzie mi sygnalizował, że na zdjęciu występują przepalenia i jest to dla mnie znak, że należy skorygować ekspozycję.
Linie pomocnicze
Tuż po zakupie aparatu warto również włączyć linie pomocnicze. Pomagają nam one w poprawny sposób kadrować nasze fotografie. Jest też dla nas drogowskazem w komponowaniu kadru i wyznacznikiem do wyprostowania horyzontu.
Menu własne
Niektóre aparaty posiadają możliwość zaprogramowania własnego menu. Pozwala to nam na szybsze zmiany często używanych przez nas ustawień. Przeszukiwanie się przez wszystkie zakładki zajmuje naprawdę sporo czasu. W zaprogramowanym menu mamy wszystko to, co uważamy za najpotrzebniejsze.
W moim menu znajduję się np. Cicha migawka, symulacja ekspozycji, ustawienia jakości filmowania itd.
Zaprogramowanie przycisków
Niektóre aparaty mają ten przywilej, że KAŻDY przycisk da się skonfigurować pod własne preferencje. Możemy dzięki temu zmienić jednym kliknięciem coś, co w normalnym trybie trwało by znacznie dłużej np. zmiana punktu ostrości, zmiana trybu śledzenia autofocusa i wiele innych.