fbpx

Czy kiedykolwiek marzyłeś o opanowaniu sztuki robienia doskonałych zdjęć? Jeśli tak, to mam dla Ciebie świetną wiadomość! W moim najnowszym poradniku fotograficznym pokażę Ci, jak rozpocząć niesamowitą przygodę z fotografią i osiągnąć znakomite rezultaty już na samym początku.


W filmie odkryjesz kluczowe kroki, które musisz podjąć na początku swojej drogi fotograficznej. Dowiesz się, jak unikać typowych błędów, które często spotykają początkujących, i jakie porady warto omijać, aby nie wprowadzić się w błędne przekonania.

Oczywiście, nie możemy zapomnieć o wyborze odpowiedniego sprzętu na start. Niezależnie od Twojego budżetu, pomogę Ci dokonać właściwego wyboru aparatu i innych niezbędnych akcesoriów. Pokażę Ci, że można robić wspaniałe zdjęcia bez konieczności wydawania fortuny na profesjonalny sprzęt.

Ale to nie koniec! Oprócz praktycznych porad na temat sprzętu, będę również dzielić się cennymi wskazówkami dotyczącymi rozwoju umiejętności fotograficznych. Podzielę się technikami, które pomogą Ci rozwijać swoje zdolności artystyczne i tworzyć coraz lepsze zdjęcia.

Jeśli jesteś gotowy na fascynującą podróż w świat fotografii, to ten poradnik jest dla Ciebie. Niezależnie od tego, czy masz już pewne doświadczenie w fotografowaniu, czy dopiero zaczynasz, znajdziesz tu wiele wartościowych wskazówek i inspirujących historii sukcesu.

Przygotuj swój aparat i gotuj się na niezapomniane chwile w świecie fotografii! Kliknij poniżej, aby obejrzeć mój najnowszy film i rozpocząć swoją niesamowitą przygodę z robieniem zdjęć.

Bezpośredni link: https://youtu.be/4CVWJSvWUi8

📸 Zapis na PROJEKT WARSZTAT FOTOGRAFA: https://sklep.fotoblysk.com/lista-warsztat-fotografa
🎬 Film findamenty fotografii: https://youtu.be/7MZpkE8q2Sw

Nie zapomnij podzielić się tym postem ze wszystkimi, którzy marzą o rozpoczęciu własnej fotograficznej podróży. Niech świat zobaczy ich talent i pasję!

 

OD ZERA DO FOTOGRAFA – jak zacząć?

Co by było gdybym teraz miał zacząć od zera fotografowanie? Bez sprzętu i umiejętności. Jakich porad bym sobie udzieli z perspektywy czasu? To będzie dzisiejszym tematem, bowiem często zadajecie mi takie pytania.

 

Zacznij z tym co masz

Jeżeli zajawicie się fotografią, to nie ma co czekać na odpowiedni moment, ani sprzęt. Im więcej wymówek, tym trudniej jest zacząć – tyczy się to każdego elementu naszego życia. Perfekcyjne okoliczności mogą czasami nigdy nie nadejść. Weź po prostu telefon do ręki i zacznij robić zdjęcia WSZYSTKIEGO. W ten sposób określisz co najbardziej lubisz fotografować i w jakim kierunku chcesz iść. Kiedy ja zaczynałem kilkanaście lat temu za pomocą telefonu wykonałem zdjęcia do tablo w technikum, gdzie sfotografowałem wszystkie osoby z klasy na tle białej tablicy szkolnej.

 

Nie przejmuj się krytyką

Wiem, że możesz teraz myśleć, że mi jest łatwo, aby nie przejmować się krytyką, bo mam już za sobą jakieś osiągnięcia, jestem dużo dalej. Pamiętajcie jednak, że wszyscy kiedyś zaczynaliśmy. Mało tego! Będąc w tym miejscu, w którym jestem również dostaję krytykę, hejt, który zdarza się że mnie uderzy ale przez te wszystkie lata działania wykształciłem sobie grubą skórę. Wiem, że nawet rodzina, bliscy potrafią w ten sposób podcinać skrzydła, jednak po prostu to ignorujcie, nie bierzcie do siebie bo ja również takie rzeczy słyszałem. Dzięki temu, że nie posłuchałem tego co mówili bliscy obecnie za sobą 10 wspaniałych lat z zawodową fotografią za co jestem niesamowicie wdzięczny.
Pamiętaj również, że należy potrafić odróżnić bezpodstawny hejt od konstruktywnej krytyki. Hejterów po prostu usuwaj i blokuj. Konstruktywną krytykę warto jest przeanalizować, spojrzeć na swoje zdjęcia pod innym kątem i po prostu podziękuj za tę poradę/krytykę. Nie ma nic lepszego, niż czerpanie wiedzy od bardziej doświadczonych kolegów z branży.

 

Rób zdjęcia w zgodzie ze sobą

Jeżeli usłyszysz na początku swojej przygody z fotografią od kogoś „musisz robić śluby, tam są pieniądze i tylko ta droga jest odpowiednia” to przeanalizuj czy aby na pewno się z tym zgadzasz. Jeśli ta dziedzina nie jest Twoim „konikiem” to po paru latach pracy zajedziecie się całkowicie. Stracicie motywacje do robienia zdjęć, chęci. Kluczem do sukcesu i ciągłego rozwoju jest znalezienie własnej ścieżki, drogi  której będziecie się trzymać. Pracuj cały czas nad progresem w swojej dziedzinie, tak, aby wypracować sobie miano specjalisty w swojej niszy.

Technika fotograficzna

Na samym początku ważne jest odpowiednie nastrojenie się i uodpornienie na hejt. To taki fundament do dalszego rozwoju. Teraz natomiast skupimy się mocniej na technicznej stronie stronie fotografii. Ja zaczynając przygodę z fotografią znalazłem naprawdę wiele cennych artykułów w internecie, w których zagłębiłem swoją wiedzę. Teraz to wszystko jest rozwinięte kilkukrotnie bardziej. Więc aby w obecnych czasach poszerzyć swoją wiedzę teoretyczną wystarczy siąść do komputera, przeszukać internet w interesujących nas tematach. Od wielu lat służę pomocą pasjonatom fotografii, pomagam robić lepsze zdjęcia i z uczestniczę w Waszym rozwoju fotograficznym. Ale w tym wszystkim najważniejsza jest Wasza praca. Nie wystarczy tylko oglądać, ale przede wszystkim chłonąć wiedzę, uczyć się, próbować, eksperymentować itd. Poświęć więc codziennie godzinę czasu na zagłębianie wiedzy teoretycznej, czytanie artykułów, oglądnie filmów, które Wasz warsztat będą cały czas rozwijały.

 

Praktyka fotograficzna

W rozwijaniu umiejętności drugą najważniejszą rzeczą jest… praktyka. Bez praktyki ciężko będzie cokolwiek zdziałać, bo nie chodzi o to aby być mistrzem teorii jak ekonomiści. Pytanie tylko dlaczego właśnie ekonomiści później nie są w stanie osiągnąć ogromnych majątków, fortun? Bo znają tylko teorię. Tak samo sprawa wygląda z fotografią. Musisz praktykować aby się rozwijać i iść ciągle dalej.

 

Poznaj fotografów

Często już wspominałem w moich filmach, że warto jest poznać fotografów z naszej okolicy. Wspólny spacer, fotografowanie, spotkania czy rozmowa o fotografii (nawet poprzez internet) jest bardzo ważnym elementem w rozwoju warsztatu.

 

Sprzęt na start

Co bym wybrał gdybym miał do dyspozycji 3000zł? Potraktujcie to jako wskazówkę, nie jestem w stanie odpowiedzieć jaki sprzęt będzie najlepszy dla Was, bo na to składa się wiele zmiennych. Sprzęt należy dobierać do własnych preferencji i tego, co będziemy fotografować. Jeśli nie wiesz, co chcesz fotografować, wybierz obiektyw KITowy czyli ten, który będziesz miał w zestawie, aby określić co Cię kręci w fotografii. Kiedy już określisz w jakim kierunku chcesz iść, warto jest na tej podstawie kupić kolejny obiektyw, który będzie wpasowywał się bardziej w preferencje.

Jako, że ja głownie fotografuję portrety, lifestyle i psy postawiłbym w tym przypadku na aparat pełnoklatkowy, czyli taki, który pozwoli mi wykonać zdjęcia w trochę gorszych warunkach  oświetleniowych, da mi fajną jakość zdjęć i mocniejszą kompresję tła ze względu na większą matrycę. Moim wyborem mając bardzo ograniczony budżet byłby oczywiście aparat używany, a konkretnie Canon EOS 6D. Obecnie można go kupić za około 1500zł. Do niego wybrałbym obiektyw 50mm, ponieważ jest obiektywem dość uniwersalnym i na pełnej klatce bez problemu zrobimy za jego pomocą zdjęcie w pomieszczeniu, jak i portret. Celowałbym konkretnie w Canona EF 50mm F1.8 STM dostępny za około 500zł. Za pozostałe pieniądze kupiłbym blendę, która odmieni nasze zdjęcia za jakieś 60zł, oryginalną, szybką kartę pamięci, torbę lub plecak z dobrymi opiniami. Po pewnym czasie dowiesz się czego Ci brakuje w Twoim zasobie sprzętowym.