fbpx

Sprzęt fotograficzny jest bardzo drogi i nic nie wskazuje na to żeby ta sytuacja miała się poprawić. W naszą pasję inwestujemy spore pieniądze. Nie ma nic lepszego jak zrobienie z pasji sposobu na życie albo przynajmniej pomysłu na dodatkowy zarobek.

Zapewne znajdą się i tacy, którzy powiedzą, że nie chcą “psuć” sobie pasji i użerać się z klientami. Wcale nie taki diabeł straszny jak go malują, ale jeżeli nie interesuje Cię jakiekolwiek fotografowanie za pieniądze to możesz skończyć czytanie właśnie w tym miejscu. Ale zanim to zrobisz, przeczytaj wpis o wyzyskiwaniu fotografów i podejmij decyzję czy chcesz się zapoznać z dalszą częścią tego artykułu.

Podzieliłem ten temat na dwie części. Pierwszy traktować będzie o sposobach na zarobkowe fotografowanie ludzi, natomiast drugi obejmował będzie pozostałe kategorie fotograficzne.

Fotografowanie ludzi to coś co lubię najbardziej dlatego poniższa lista będzie znacznie obszerniejsza od tej drugiej, jednak jeżeli coś pominąłem to dopisujcie proszę swoje propozycje w komentarzach, za co ja i pozostali Czytelnicy będziemy wdzięczni.

Sposobów na zrobienie na zdjęciach jest wiele. Najlepiej wybrać te, w których czujecie się najmocniej i te, które sprawiają Wam najwięcej przyjemności. Nie ma najmniejszego sensu podążać za określonym tematem, bo “tam są pieniądze”. Wiele osób mówi tak o fotografii ślubnej: rób śluby, tam jest dużo kasy więc masz szanse coś zarobić.

Jeżeli nie czujesz tematu i męczy Cię taki rodzaj fotografowania to największym błędem jaki można popełnić to podążanie za chorym trendem. Jak fotografować to właśnie z pasji.
Chyba, że fotografowanie traktuje się jak zwykłe etatowe zajęcie, wówczas można fotografować nawet spotkania Koła Gospodyń Wiejskich, byle hajs się zgadzał. Zakładam, że takie osoby nie czytają jakiś tam blogów fotograficznych więc wróćmy do tematu.

Artykuł podzieliłem na tematy 23 tematy fotograficzne. W każdym przybliżyłem sposób jak można zacząć zarabiać na poszczególnych dziedzinach fotograficznych.

 

Fotografia ślubna

N74A6780

Wśród zawodowych fotografów to zdecydowanie najpopularniejszy sposób na zarabianie na fotografii. Niestety, w grupie tych osób jest znacznie mniej fotografów ślubnych z powołania, którzy traktują wykonywane zajęcie jako pasje. Znaczna większość niczym nie różni się od etatowych pracowników znudzonych swoją robotą.

Dlatego jeżeli zamierzasz zarabiać na fotografii ślubnej to niech to będzie praca wykonywana z pasji a nie tylko dlatego, że tam są pieniądze. W końcu ludzie cały czas biorą śluby, rozwodzą się, potem biorą kolejny a biznes się kręci 🙂

W tej branży najtrudniej jest wystartować i zebrać pierwsze zdjęcia do portfolio. Dlatego polecam zaprzyjaźnić się z normalnym (niektórzy są nienormalni i boją się każdej konkurencji) fotografem i poprosić go o uczestniczenie w uroczystości jako drugi fotograf. Priorytetem jest również uczestniczenie w sesji plenerowej.

Są też inne sposoby na zdobycie pierwszych kadrów ślubnych. Raz na jakiś czas dostaje się to zaproszenie na ślub i to właśnie idealny moment na zebranie pierwszego cennego doświadczenia i kadrów do portfolio. Warto później również dogadać się z głównym fotografem i wkręcić się na sesję plenerową. Najważniejszą rzeczą nie jest zdobycie świetnych kadrów za wszelką cenę. Priorytetem jest nie wchodzenie w paradę głównemu fotografowi. Może się wkurzyć i nie będzie już tak miło 🙂

 

Sesje rodzinne

N74A2295

W ostatnim czasie można zauważyć, że zdjęcia rodzinne to nijaki trend, za którym podąża coraz więcej rodzin. Co za tym idzie zapotrzebowanie na fotografów wykonujących takie sesje jest coraz większe.

Tego typu zdjęcia opierają się w głównej mierze na fotografowaniu rodziców z ich dziećmi. Coraz częściej w takie sesje zaangażowani są również dziadkowie dla których takie zdjęcia stanowią również piękną pamiątkę. Mi, zdarzyło się nawet fotografowanie rodziny z ich psem 🙂

Temat jest coraz bardziej popularny jednak ciężko zacząć bez zdjęć pokazowych. Na słowo nikt fotografowi nie zaufa. Podstawą mogą być zdjęcia swojej rodziny. Jeżeli chcemy mieć więcej zdjęć w portfolio i dopiero wówczas uderzyć w rynek to warto zaangażować w takie sesje swoich przyjaciół i ich rodziny. Wybierz sympatyczną i dobrze wyglądającą rodzinę (tak, to ważne) i zaproponuj im wykonanie kilku zdjęć. 2-3 sesje i w portfolio jest już kilkanaście dobrych kadrów, które można prezentować potencjalnym klientom.

 

Sesje dziecięce i noworodkowe

50132-20131029162150

Tutaj sprawa wygląda bardzo podobnie jak w sesjach rodzinnych. Trend na takie zdjęcia rośnie. W gruncie rzeczy budowanie portfolio wygląda bardzo podobnie. Najlepszym startem będzie wykonanie dobrych i ciekawych zdjęć dzieci w rodzinie.

Zakres jest bardzo szeroki bo obejmuje dzieci praktycznie od urodzenia aż do wieku niemal gimnazjalnego. Później dzieci stają się “dorosłe” i nie są chętne na sesje dziecięce 🙂

Jeżeli znajoma rodzina sprawiła sobie bobasa to właśnie perfekcyjna okazja do zrobienia sesji noworodkowej. Najważniejsza jest jednak zgoda rodziców na opublikowanie wykonanych zdjęć w internecie bo bez tego nadal zostajemy z niczym.

 

Sesje ciążowe

N74A3350

Bliźniaczy temat, związany z rodziną. Moje porady w tej kategorii są dokładnie takie same jak powyżej. Znaleźć rodzinę, poprosić o możliwość wykonania sesji oraz poszukiwanie klientów na podstawie wykonanych zdjęć.

Podstawą w tej kategorii jest oczywiście wykonanie brzuszkowych portretów. Warto podejść do tematu kreatywnie. Do zdjęć można dodać różne akcesoria. Jednymi z najpopularniejszych są: buciki dziecka, misie, wstążeczki, malowanie po brzuchu (nie jestem zwolennikiem tego rozwiązania).

W moich kadrach zawsze stawiam na naturalność dlatego rzadko stosuję udziwnienia (dodatki do sesji).

Warto wykonać również kilka kadrów rodziców w romantycznym ustawieniu.

 

Sesje narzeczeńskie

N74A7152

To bardzo dobry wstęp do fotografii ślubnej. Warto zrobić kilka sesji narzeczeńskich zanim na sesje weźmiemy parę ślubną.

W tej dziedzinie preferuję podobnie jak w fotografii ślubnej, romantyczne ujęcia.
Warto jednak zrobić kilka zdjęć zabawnych, emanujących radością.

Nie jest to bardzo popularny rodzaj zarobkowania, klientów jest znacznie mniej niż w przypadku zdjęć ślubnych jednak warto mieć w swoim portfolio takie zdjęcia, które będą przyciągały te pary, które są zainteresowane tego typu zdjęciami.

 

Chrzty

Niektórzy rodzice wynajmują fotografów na chrzty swoich dzieci. Nie zdarza się to bardzo często jednak są tacy, którzy wolą zlecić pracę fotografowi, który zrobi kilka dobrych zdjęć. To zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż zlecenie tego wujkowi z nowym kompaktem.

Skoro chętnych jest mało to trzeba uświadomić im, że dobrze wykonane zdjęcia z chrztu to piękna pamiątka, za którą warto zapłacić parę złotych i z przyjemnością pokazywać te zdjęcia rodzinie i znajomym a w przyszłości bohaterom całego zajścia.

 

Komunie

N74A0424

Trudny temat. Wśród fotografów komunijnych królują te same twarze, z którymi szkoły mają układy. Jednak zdarzają się jeszcze wpływowi rodzice, którzy wywierają presję na innych rodzicach żeby wybrać fotografa na podstawie zdjęć, które wykonuje a nie znajomości które posiada.

To właśnie szansa dla zainteresowanych tym tematem fotografii. Warto rozpytać znajomych czy aby ich pociecha nie będzie przystępowała w najbliższym roku do komunii. Jeżeli tak to możemy delikatnie zasugerować możliwość wykonania tego typu zdjęć. Warto mieć przygotowany cennik i opis wykonania usługi, który można od razu przedstawić. Trzeba mieć profesjonalne podejście co z pewnością zaprocentuje.

Innym sposobem jest wizyta w szkole i zaproponowanie swojej kandydatury na obstawienie komunii. Z tą misją należy wybrać się do wychowawcy klasy. Zazwyczaj usłyszymy, że o tym decydują rodzice. Dlatego warto zostawić swoją wizytówkę i poprosić o przekazanie jej rodzicom.

Najgorszą rzeczą jest fakt, że to mocno sezonowe zajęcie, które szybko się kończy.

 

Studniówki i półmetki

Wbrew pozorom to zdecydowanie bardziej dochodowy biznes od komunii mimo podobnej sezonowości. Uczniowie są w okresie buntu i nie pozwolą aby o czymkolwiek decydowali za nich rodzice czy nauczyciele. Dlatego sami wybierają lokal, fotografa, filmowca i zespół muzyczny.

To znacznie ułatwia sprawę ponieważ nie powinniśmy mieć problemów ze znalezieniem wśród znajomych osoby, która ma studniówkę lub idzie na nią jako osoba towarzysząca. Tutaj najlepiej działa metoda poleceń więc jeżeli dotrzemy do takiej osoby jesteśmy w połowie drogi.
Zawsze można zaproponować x% z dochodu osobie polecającej. Wówczas jego motywacja do polecenia wzrośnie proporcjonalnie do procentu jaki mu zaproponujemy.

Ciężko polemizować z tym, że uczniowie często wybierają tego kto jest tańszy. Jednak jest na to sposób. Najlepiej zaproponować fotografowanie całej szkoły i wówczas ustalenie przyjaznej stawki, która jednocześnie będzie miła dla naszej kieszeni.

 

Pozostałe uroczystości

Pogrzeby, rozwody (nie żartuję), bierzmowania i wiele innych. Rynek w tej kwestii jest praktycznie nieskończony. Z powodzeniem można wyłapać co akurat dzieje się na naszym terenie i próbować wkręcić się w uroczystość w formie fotografa.

Jedyna rada to jaką mogę zaproponować to być czujnym.

 

Sesje szkolne

Temat również sezonowy jednak jeżeli w grę wchodzi kilka szkół to sytuacja robi się interesująca. W każdym mieście jest podstawówka, gimnazjum jak i szkoły średnie. Zazwyczaj po kilka, więc rynek jest nie mały. W gruncie rzeczy możemy dodać jeszcze przedszkola, w których też są wykonywane różnego rodzaju sesje dzieci.

Problem jest jeden, zazwyczaj tego typu zdjęcia robią Ci sami fotografowie od lat. Dlatego najlepiej udać się do wybranych szkół i przedstawić im swoją ofertę i negocjować warunki. Warto szukać również dojścia poprzez wychowawców klas ponieważ często tego typu zdjęcia wykonywane są na przykład na zakończenie nauki w szkole przez dany rocznik.

Jeżeli już uda się wykonać jedno zlecenie w szkole to droga do kolejnych będzie otwarta. O ile zdjęcia, które wykonasz będą dobre. Później zadziałają polecenia i będzie już znacznie łatwiej.

 

Sesje portretowe- plenerowe

N74A0359

W tym przypadku obszar i rodzaj działania jest bardzo szeroki i wręcz nieograniczony. Portretować możemy praktycznie wszystkich. Obserwuję stale rosnący trend na tego typu fotografie. Często ludzie chcą sobie zrobić piękną pamiątkę, prezent drugiej połówce lub po prostu mieć kilka nowych, dobrych zdjęć na portale społecznościowe.

Zacząć jest bardzo łatwo ponieważ zdjęcia możemy robić rodzinie oraz znajomym a nawet sobie i w ten sposób szukać już docelowych klientów skłonnych do zapłaty.

 

Sesje portretowe- studyjne

N74A1973

Zacząć można w dokładnie taki sam sposób jaki opisałem powyżej. Jednak najpierw trzeba skompletować sprzęt oraz miejsce do tego typu zdjęć. Wbrew pozorom nie jest z tym tak źle. Wystarczy tylko kawałek wolnej przestrzeni, biała lub szara ściana, zwykła lampa systemowa, statyw oraz parasolka. Przyda się również blenda jednak jej nie trzeba kupować od razu, wystarczy chociażby kawałek białego styropianu.

Tyle potrzeba do wykonania pierwszych zdjęć studyjnych. Popyt na takie kadry jest równie duży jak w przypadku zdjęć plenerowych, albo nawet i większy, bo przecież każdy może zrobić sobie zdjęcie w plenerze a zdjęcia studyjne robią większe “wow”.

 

Polaroidy

Nie chodzi tu o zdjęcia z aparatu o tej nazwie. Mam na myśli zdjęcia, które modelki i modele robią sobie żeby później pokazywać je w agencjach zrzeszających takie osoby. Specyfika tych zdjęć jest bardzo charakterystyczna. Tego typu fotografie powinny być przede wszystkim wykonane na jasnym tle w łagodnym świetle zastanym lub studyjnym- miękkim i rozproszonym. Całe sedno polaroidów tkwi w tym aby pokazać tę osobę z różnych stron. Ważną kwestią jest również fakt, że zdjęcia powinny być wykonane w bikini. W przypadku modelek wskazane są szpilki.

Jak zacząć? Najlepiej znaleźć modelkę lub dziewczynę, która interesuje się tym tematem i przede wszystkim ma dobrą figurę. Jeżeli zaproponujesz jej takie zdjęcia za darmo, myślę, że nie będzie problemu. Później możesz już pozyskiwać kolejne osoby na polaroidy, prezentując przykładowe zdjęcia.

Coraz więcej dziewczyn i facetów widzi się w postaci osób pozujących przed obiektywem zatem rynek rośnie. Warto to wykorzystać.

 

Testy modelek i modeli

N74A3933

Obszar ten obejmuje różnego rodzaju sesje fashion, portretowe i tym podobne. Jeżeli chodzi o kwestie finansowe to bardzo ciężki temat. Osoby, które zajmują się modelingiem zazwyczaj nie mają problemu ze znalezieniem fotografów, którzy wykonują tego typu zdjęcia za darmo.

Szansy należy upatrywać w początkujących modelkach, które dopiero chcą rozbudować swoje portfolio i nie mają miliona propozycji sesji. Takie dziewczyny żeby się wybić muszą mieć parę fajnych zdjęć i tu pojawiasz się Ty.

 

Sesje mody

N74A0241

Wchodzimy w zaawansowane tematy, do których dostać się nie jest łatwo. Sesje mody, jak sama nazwa wskazuje przestawiają ubrania (na modelkach i modelach) i są prezentowane w katalogach, bilbordach i innych miejscach reklamowych.

Żeby dostać takie zlecenie przede wszystkim trzeba mieć mocno rozbudowane portfolio w temacie fashion. Jednak mimo dobrego portfolio nie jest łatwo.
Zatem jak to zrobić? Popularny, młody fotograf z naszego kraju, Łukasz Pukowiec zaczynał od sesji swoich koleżanek, które publikował na maxmodels. Tam znalazła go agencja, dla której wykonywał testy. Później zaczęły się pierwsze zlecenia. Nie każdy może mieć taką łatwą drogę.

Można również wysyłać do różnych firm swoją profesjonalną ofertę, która będzie zawierała nie tylko szczegółowe informacje ale również najlepsze zdjęcia z portfolio. Proponuję zacząć od mniejszych marek.

 

Zdjęcia reklamowe i komercyjne

N74A0665

Jesteśmy nadal na wysokim szczeblu. Tutaj dostają się najlepsi albo tacy, którzy mają dobre znajomości. Zakres tego typu działań jest bardzo szeroki ponieważ obejmuje również mniejsze zlecenia. Jednak w tym wpisie piszę o fotografowaniu ludzi zatem skupię się na tym temacie.

Zdjęcia reklamowe mogą przedstawiać chociażby osoby, które wykonują swoje usługi; stomatolodzy, masażyści czy fryzjerzy. Jest wiele zawodów, które wymagają tego typu reklamy. Takie zlecenia zdecydowanie łatwiej pozyskać od tych z wielkich firm.

Wielkie korporacje przy praktycznie każdej kampanii reklamowej potrzebują zdjęć, które będą reklamowały ich działania. Za takimi sesjami idzie duży budżet ale jednocześnie mocna konkurencja i walka o zlecenia.

Warto zacząć od tych mniejszych firm i stopniowo iść w górę po szczeblach kariery fotograficznej w tym zakresie. Nikt nie powierzy dużego zlecenia fotograficznego osobie, która dopiero zaczyna budowę portfolio w tym obszarze.

 

Zdjęcia na strony i portale

Poł

Również bardzo popularny w ostatnim czasie fotograficzny temat. Coraz więcej osób potrzebuje zdjęć na swoje strony internetowe oraz portale społecznościowe poprzez, które pozyskują zlecenia.

Dlatego ich wizerunek jest niesamowicie ważny i chcą dobrze prezentować się w powyższych miejscach.

Właśnie to jest cel, w który warto mierzyć. Najczęściej zdjęcia tego typu robione są w stylu biznesowym. Oczywiście, nie zawsze. Jednak zazwyczaj tak jest. Wszystko zależy od klienta. W głównej mierze są to fotografie studyjne. Jeżeli nie masz studia, zawsze możesz je wynająć, doliczając koszt do ceny usługi.

Zacząć możesz w najprostszy możliwy sposób. Jesteś fotografem, powinieneś mieć swoją stronę internetową lub jakieś inne miejsce, w którym prezentujesz swoje zdjęcia. Podstawą jest zakładka, która przedstawia Twoją osobę. To właśnie idealny moment, na to aby zrobić sobie dobre zdjęcia, które mogą stanowić Twoje portfolio w tym temacie. Warunkiem oczywiście jest to abyś wyglądał na tych fotografiach dobrze bo klient kupuje oczami.

 

Sport

N74A4881

To dla mnie bardzo odległy zakres fotograficzny. Za pieniądze nigdy tego nie robiłem więc ciężko mi udzielić jakichkolwiek rad w tym zakresie. Jednak wiem, że można. Okazji jest wiele; różnego rodzaju mecze, zawody sportowe, mistrzostwa i wiele innych. Wydaje mi się, że takie zdjęcia najlepiej wykonywać dla jakiejś gazety.

Podstawą jest aparat, który pozwoli na fotografowanie w trudnych warunkach oświetleniowych oraz teleobiektyw, który pozwoli na robienie zdjęć z dużych odległości. Niestety, to droga zabawa.

Oczywiście zanim udamy się do jakiejkolwiek prasy najpierw trzeba mieć coś do pokazania. Najprościej wybrać się na tego typu imprezy sportowe i postarać się o kilka dobrych zdjęć.

 

Konferencje firmowe

N74A9871

Spotkania biznesowe, prezentacje, gale firmowe i wiele innych. Wszystko to niejednokrotnie wymaga udokumentowania fotograficznego. Tam gdzie wymagania tam są również pieniądze. Coraz częściej firmy nie pozwalają sobie na to żeby zdjęcia wykonane były byle jak dlatego wynajmują do tego celu zawodowców.

Może zdarzyć się tak, że w swoim miejscu pracy będziesz miał okazję do zrobienia tego typu zdjęć. Możesz również być zaproszony na jakąś prezentację. Wszystko to stanowi dobrą okazję do stopniowego budowania portfolio, które będzie haczykiem na przyszłych zleceniodawców.

 

Reportaże

Na świecie odbywa się mnóstwo wydarzeń. Praktycznie w każdym mieście, co weekend coś się dzieje. Koncerty muzyczne, eventy, pikniki rodzinne, dni miasta, wydarzenia kulturalne i mnóstwo innych. Wszędzie tam pojawiają się osoby, które wykonują reportaże.

Na takie zdjęcia mają zapotrzebowanie na przykład regionalne gazety lub portale. W większych miastach chrapkę na nie mają również największe największe gazety i portale internetowe.

 

Sesje firmowe

N74A0351

Począwszy od małych firm skończywszy na dużych. Większość firm, które budują swój wizerunek w internecie potrzebują zdjęć na przykład czołowych ich członków. Często fotograf również ma za zadanie sportretowanie większej ilości pracowników. Wszystko to w imię budowania zaufania wśród ich klientów i wizerunku w sieci jak i poza nią.

Najtrudniej oczywiście jest zacząć. Potem będzie już zdecydowanie łatwiej. Twoje portfolio mogą w tym przypadku stanowić zdjęcia biznesowe, które wykonasz sobie lub Twoim znajomym. Więcej pisałem o tym w powyższym temacie “Zdjęcia na stronę i portale”.

 

Sesje muzyczne / okładki płyt

To bardzo niszowa dziedzina. Jednak w końcu na każdej okładce płyty coś jest, chociaż coraz częściej są to grafiki to zdjęcia również się zdarzają.
Sesje muzyczne są wykonywane zdecydowanie częściej, w końcu każdy szanujący się zespół musi jakoś prezentować swój skład. Często takie zdjęcia lądują później na plakatach koncertowych, serwisach internetowych i pokrewnych miejscach.

Na początku oczywiście nie przyleci do nas Eminem i nie zrobimy mu wypasionej sesji. Warto zacząć od lokalnych zespołów, które nie koniecznie muszą być znane. Najważniejsze, żeby nie wyglądali jak typowy zespół Disco Polo.

Nie muszę chyba dodawać, że takie fotografie dobrze wyglądają z instrumentami. Warto również urozmaicić zdjęcia i wykonać portrety członków zespołu.

W internecie jest całe mnóstwo tego typu zdjęć, wystarczy poszukać i znaleźć ciekawe inspiracje.

 

Zdjęcia do dokumentów

Taki rodzaj fotografii niektórym kojarzy się z lokalnymi, miejskimi fotoziutkami ze swoimi pro zakładami. Po części tak jest, ale dziś rozmawiamy o pieniądzach.

Ciężko będzie zarobić w tej dziedzinie kokosy ale na parę złotych szansa jest.

Zacząć najłatwiej od wykonania swojej rodzinie i sobie serii zdjęć do wszystkich możliwych rodzajów dokumentów. Najważniejsze w tej zabawie jest to, aby fotografie spełniały wymagania jakie dana instytucja wyznaczyła. Wujek Google służy pomocą 🙂

Najlepsze w tym wszystkim jest to, że to banalnie prosta fotografia i nie wymaga ona profesjonalnego sprzętu, dlatego łatwo jest zacząć.

Jeżeli sfotografowałeś już rodzinę to wyjdź z propozycją do znajomych, poinformuj ich, że wykonujesz takie zdjęcia i jeżeli będą potrzebowali jakichkolwiek tego typu zdjęć to zrobisz im to w dobrej cenie. Poproś również żeby oni również informowali o tym swoich znajomych. Wieści szybko się rozchodzą więc na pewno pojawią się klienci.

PODSUMOWANIE:

Fotografia to nasza pasja, nie warto robić czegoś wbrew sobie i łapać się każdej możliwej okazji do zarobienia paru groszy. Jeżeli nie jest to zbyt skomplikowane zajęcie i nie jest to dla Ciebie droga przez męki czasami warto zrobić wyjątek.

Znajdą się i tacy, którzy każdą okazję do fotografowania traktują jak przyjemność i wyzwanie. Po części jestem taką osobą jednak wiem, że po pewnym czasie niektóre tematy stają się po prostu męczące i mało przyjemne dlatego, sukcesywnie kierunkuję swoje działania fotograficzne.

Warto wybrać sobie kilka ulubionych tematów, w nich rozbudować swoje portfolio i starać się o pozyskiwanie w tych sektorach klientów.

To by było na tyle, jestem przekonany, że artykuł ten będzie niesamowicie przydatny dla tych, którzy zadają sobie pytanie, jak zarabiać na fotografii?

Tworzyłem ten tekst kupę czasu. Jeżeli pod spodem nikt nie doceni tego i nie wykaże swojej aktywności to obiecuję, że przez najbliższe 2 tygodnie na blogu nie pojawi się żaden wpis 😀