fbpx

Jakiś czas temu dzieliłem się z Wami sposobami na zarabianie na fotografowaniu ludzi. Podałem Wam 23 różne dziedziny, w których można pozyskać klientów. Jak zapowiadałem w tamtym wpisie, ten artykuł przedstawiał będzie pozostałe tematy fotograficzne, w których można zarabiać.

Poprzedni wpis zawierał znacznie więcej pozycji, jednak fotografowanie ludzi to w końcu najobszerniejszy temat. Szczególnie jeżeli chodzi o czerpanie z niego korzyści finansowych.

W pierwszym artykule napisałem obszerny wstęp, który jest również wstępem do tego wpisu, dlatego jeżeli jeszcze nie czytałeś tamtego artykułu to przeczytaj go tutaj: Jak zarabiać na zdjęciach cz. I

Teraz bez zbędnego gadania przechodzimy do zestawienia. Pamiętajcie, jeżeli coś pominąłem lub macie jakieś swoje propozycje to zostawiajcie je w komentarzach.

 

Sesje reklamowe / produktowe

85, 50, 28, 14

Popularny temat a jednocześnie dochodowy. Chociaż ceny z racji dużej konkurencji nie są na odpowiednim poziomie to zarobić się da. Najpopularniejsze w tej dziedzinie są packshot-y, czyli zdjęcia przedstawiające produkt. Najczęściej na białym lub czarnym tle. Zdjęcia te w głównej mierze prezentowane są w sklepach internetowych i różnych katalogach reklamowych.

Rynek jest olbrzymi, cały świat zalewany jest przeróżnymi produktami. To nie te czasy, że na półkach brakuje towaru.

Dlatego pole do popisu jest ogromne. Zacząć najlepiej od sfotografowania różnych swoich rzeczy. Jeżeli kupujesz coś nowego to przed pierwszym użyciem warto temu czemuś zrobić kilka dobrych zdjęć. W taki sposób bardzo łatwo można zyskać pierwsze dobre zdjęcia.

Rynek reklamowy to nie tylko typowe packshot-y ale również inne, bardziej kreatywne fotografie. Portfolio w tej dziedzinie powinno być mocno urozmaicone, tak żeby potencjalny klient od razu wiedział, że ma do czynienia z solidnym fotografem a nie zwykłym pstrykaczem.

 

Zdjęcia na aukcje

N74A3507

Żeby zobrazować sobie jak jest to duży rynek wystarczy wejść na allegro i zobaczyć ile w każdej kategorii jest rzeczy na sprzedaż. Całe mnóstwo. Niejednokrotnie zdarza się, że Twoi znajomi sprzedają jakąś rzecz, warto zaproponować im wówczas swoje usługi. Polecam skupić się na tych bardziej wartościowych produktach z racji tego, że przecież nie zażyczysz sobie 200 PLN za sesje pierdoły, która sprzedawana jest za 5 PLN (o ile to nie jest sprzedaż hurtowa).

Najlepszym polem do popisu jest dział elektroniczny. Telefony i inne cuda są w cenie zatem za tego typu zdjęcia można wymagać akceptowalnego wynagrodzenia.

Twoim argumentem w rozmowach z potencjalnymi klientami może być przede wszystkim fakt, że aukcje z dobrymi zdjęciami cieszą się dużo większą popularnością a co za tym idzie wzrasta prawdopodobieństwo sprzedaży.

Żeby nawet produkt był najlepszy to ciężko go będzie sprzedać jeżeli na aukcji, kupca razić będą zdjęcia robione kalkulatorem.

Poproś aby Twój klient na końcu aukcji dodał informację o Tobie. W ten sposób możesz pozyskać kolejnych klientów.

 

Fotografia kulinarna

Bułka w kuchni

Zapotrzebowanie na takie zdjęcia, owszem jest. O ile ciężko wbić się do dużej marki, jak np. McDonald to z małymi będzie znacznie mniejszy problem. Przed jakimkolwiek zleceniem, trzeba oczywiście mieć w portfolio parę fajnych zdjęć. Jeżeli nie jesteś wirtuozem kuchni to daj sobie spokój z samodzielnymi próbami. Możesz pobawić się w jakieś zdjęcia owoców i tego typu rzeczy ale na tym nie powinieneś poprzestać. Potrzebne są zdjęcia pięknie wyglądających potraw.

Najprościej będzie wybrać się do wybranej restauracji i przedstawić im sprawę. Powiedz, że chcesz wykonać dla nich kilka zdjęć potraw, które później będą mogli wykorzystać do swojej reklamy. Jeżeli zdjęcia się im spodobają to poinformuj, że możesz kontynuować pracę za odpowiednią stawkę. Oni nic nie ryzykują, Ty zyskujesz nie tylko zdjęcia, ale również szanse na zlecenie.

Możesz działać w ten sposób cały czas. Jeżeli już zbudujesz dobre portfolio to sugerowałby zrezygnowanie z tych kilku zdjęć próbnych.

Restauracji i knajpek jest cała masa, wszystkie te miejsca to potencjalne szanse na zlecenia. Dodam jeszcze, żebyście nie rozmawiali z kelnerami i innymi pracownikami niższej rangi. Proście o rozmowę z właścicielem lub menadżerem.

 

Fotografowanie restauracji i innych lokali

N74A2395

Ładne restauracje i lokale zazwyczaj mają parcie na szkło. Zdjęcia przedstawiające “jak pięknie i miło jest w środku” są idealną reklamą działającą magnetycznie na klientów.

Jeżeli jest potrzeba to jest też kasa. Taka rzeczywistość. Zasada działania w przypadku zerowego portfolio jest dokładnie taka sama jak w przypadku fotografii kulinarnej, o której czytaliście powyżej.

Najlepszym rozwiązaniem jest namierzanie ciekawych miejsc i udanie się tam z gotową ofertą nie do odrzucenia.

 

Fotografowanie nieruchomości

N74A0455

Ciekawy sposobem na zarabianie w branży fotograficznej jest wykonywanie zdjęć nieruchomości, które wystawiane są na sprzedaż. Na ten moment, temat ten rozwinięty jest średnio ale obserwując rynek, widzę progres.

Tego typu zdjęcia obejmują wnętrza sprzedawanych domów czy mieszkań oraz (przede wszystkim w przypadku domów) kadry przedstawiające dom i jego otoczenie.

Najlepszym sposobem na zbudowanie portfolio w tej dziedzinie fotografii jest znalezienie ładnej nieruchomości w internecie i zaproponowanie właścicielowi wykonanie profesjonalnych zdjęć. Umów się w ten sposób, że dostaniesz wynagrodzenie za zdjęcia jeżeli nieruchomość znajdzie swojego nabywcę. Z tym, że przy takiej umowie musisz liczyć na uczciwość sprzedawcy.

 

Fotografowanie pojazdów

X6

Również ciekawy fotograficzny temat, z którym mam na pewno więcej wspólnego niż z fotografowaniem nieruchomości. Jakiś czas temu pisałem nawet na blogu o tym jak dobrze robić zdjęcia samochodów.

Zacząć jest bardzo prosto. Wypucuj swoje auto, weź je np. na pusty parking i zrób zdjęcia według poradnika, który znajdziecie w linku powyżej. Jeżeli nie masz samochodu lub nie nadaje się on do jakichkolwiek zdjęć to poszukaj wśród znajomych. Później, podczas obróbki zakryjesz tablice i sprawa załatwiona.

Następnym krokiem w pozyskaniu kontrahentów jest ich aktywne poszukiwanie. Wybierz się do komisów, przedstaw właścicielom swoją ofertę, pokaż zdjęcia jakie wykonujesz i po prostu porozmawiaj z nimi jak z normalnymi ludźmi. Użyj argumentu, że mając dobre zdjęcia auto znacznie szybciej możne znaleźć nabywce.

Innym sposobem jest szukanie klientów na serwisach aukcyjnych. Wystarczy wybrać kilka ogłoszeń z droższymi samochodami i wysłać do nich swoją propozycję współpracy. Wybieraj te aukcje, w których zdjęcia są słabe. Nie pisz do tych, którzy mają już dobre zdjęcia bo to bez sensu.

Poza tym nie szukaj klientów, którzy sprzedają golfa II za 1000zł. Nikt normalny nie zainwestuje kilku stów na zdjęcia auta, które warte jest niewiele więcej.

 

Fotografowanie usług

N74A5038

Ten rodzaj zdjęć to odłam zdjęć reklamowych. Polegają one na tym, że na przykład kosmetyczka, która otwiera swój lokal chce zaprezentować swoje usługi na materiałach reklamowych. Zamiast korzystać ze zdjęć dostępnych na stockach ma życzenie aby były to zdjęcia przedstawiające właśnie jej usługi. Tu pojawiasz się Ty.
Usług jest mnóstwo a co za tym idzie możliwości pozyskania klientów tyle samo.

Najlepszym pomysłem na zbudowanie portfolio w tej dziedzinie, z resztą jak w każdej innej, jest rozglądnięcie się po swoich znajomych. Może ktoś jest dentystą, fryzjerem lub wykonuje bukiety weselne.
Jeżeli nie masz nikogo takiego to szukaj szczęścia wśród nowo powstałych firm.

 

Zdjęcia na stocki

n74a0266

Bardzo trudny pod względem fotograficznym temat. Zdjęcia na stocki (miejsca, w których inni mogą kupić zdjęcia) to bardzo wymagająca dziedzina. Fotografie, które mają szanse znaleźć nabywców muszą być na prawdę wyśmienite. Charakteryzują się one reklamowym zacięciem. Najlepiej wejść na stocki i zobaczyć z czym się to je.

Nie mam doświadczenia w tym temacie, więc nie potrafię powiedzieć co najlepiej się sprzedaje i na czym dobrze można zarobić. Z tym, że od razu uprzedzę, nie wystarczy zrobić 2-3 zdjęcia żeby zarobić przyzwoite pieniądze. Ten rodzaj fotografii wymaga dużego poświęcenia i wykonywania coraz to nowych zdjęć.

Dobrym przykładem jest fotograf Yuri Arcurs, który jest najlepiej zarabiającym fotografem stockowym.

Sesje zwierząt

N74A0398

Ludzie mają różne zachcianki. Niektórzy tak kochają swoje zwierzęta, że zamawiają im specjalne sesje zdjęciowe. Niestety jest to niesamowita nisza i ciężko z tego typu zdjęć wyżyć.

Zdecydowanie łatwiej będzie wykonać zdjęcia zwierzętom, które mają być sprzedawane. Profesjonalne hodowle (na przykład psów) mogą być dobrym pomysłem na zarobienie paru złotych na fotografii.

 

Fotografowanie krajobrazów

N74A2778

Ten rodzaj zdjęć jest dobrym pomysłem jeżeli znajdziemy na te zdjęcia rynek zbytu. Ciężko konkretnie powiedzieć gdzie można sprzedać takie zdjęcia. Mi zdarzyło się takowe robić dla restauracji.

Zawsze można szukać osób, które chcą udekorować swój dom, restauracje czy lokal i robić zdjęcia krajobrazowe na specjalne zamówienie.

 

PODSUMOWANIE

W tym momencie kończy się ta seria wpisów. Przedstawiłem Wam łącznie 33 sposoby na zarabianie na fotografii. W każdym z tych punktów starałem się przedstawić dany temat i podsunąć pomysł jak zacząć go realizować.

Postanowiłem zastosować podział tekstów na część dotyczącą fotografowania ludzi (czyli tematy, które są mi najbliższe) oraz tematy niepowiązane bezpośrednio z ludźmi.

Wpisy były niesamowicie czasochłonne i wymagały sporo pracy. Jednak wierzę w to, że tymi tekstami pomogłem Wam w odnalezieniu Waszej fotograficznej drogi prowadzącej do zarabiania na naszej pasji.

W końcu nie ma nic lepszego niż robienie w życiu tego co się lubi.
Mówią, że jeżeli będziesz zarabiał na swojej pasji to w zasadzie nigdy nie będziesz pracował. Coś w tym jest 🙂