fbpx

Poradnik fotograficzny, w którym zgłębiam się w świat statywów fotograficznych, omawiam ich różne rodzaje, przedstawiam różnice w głowicach, doradzam co sprawdzi się najlepiej oraz rekomenduję konkretne zestawy.


W filmie odpowiadam na pytania:

  • na co zwrócić uwagę przy zakupie statywu/głowicy,
  • jak sprawdzić statyw przed zakupem,
  • jak dobrać głowicę do swoich potrzeb,
  • jak dobrać statyw do swoich potrzeb,
  • jakie zestawy polecam.

Bezpośredni link do filmu: https://youtu.be/nh45w5FMiB0

Chcesz wiedzieć o wszystkich filmach?
Subskrybuj kanał YT:

 

TRANSKRYPT ODCINKA

Po małej przerwie wracamy do strefy sprzętu. Często pytaliście mnie jaki statyw fotograficzny wybrać. Zatem opracowałem poradnik fotograficzny, w których zagłębimy się w świat statywów. Przejdziemy przez różne rozwiązania. Będzie coś dla początkujących jak i zaawansowanych. Zaczniemy od wersji tańszych a później porozmawiamy o tych bardziej profesjonalnym sprzęcie. Podpowiem również na co zwrócić uwagę przy zakupie, na co uważać oraz czego unikać. Oczywiście dam też znać co ja wybrałem dla siebie. Jedziemy ze wstępem i zaczynamy odcinek!

Na wstępie dziękuję firmie Manfrotto, która dostarczyła sprzęt do stworzenia tego odcinka. Dzięki temu mogę pokazać Wam różne rozwiązania. Zanim jednak przejdziemy do pierwszego punktu, powiem Wam jak będzie wyglądał ten odcinek. Zaczniemy od ogólnych zasad wybierania statywów, powiem Wam czego unikać i na co warto zwrócić uwagę. Na początku zestawienia przedstawię Wam różne głowice, w końcu to dzięki nim statyw jest praktyczny i może mieć różne zastosowania. Później zaprezentuję już konkretne zestawy z różnych segmentów cenowych jaki i odmiennej funkcjonalności. Przejdźmy zatem do pierwszego punktu.

 

NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ
PRZY WYBORZE STATYWU?

Jakość i bezpieczeństwo

Musimy zacząć od przestrogi. Wiele osób wydaje duże pieniądze na aparat i obiektywy po czym uświadamia sobie, że przydałby się jeszcze statyw. Żeby zaoszczędzić decydują się na sprzęt za 50zł z marketu. Jak to się może skończyć? Lepiej nie myśleć.

Statyw ma utrzymać bezpiecznie i nieruchomo aparat w różnych miejscach. Niejednokrotnie w trudnych, terenowych warunkach. Czy aparat będzie bezpieczny? Niestety, odpowiedź jest oczywista. Nie warto narażać cennego sprzętu.

Poza tym, trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie jak długo taki statyw posłuży? Niestety, elementy są na tyle nietrwałe, że często się najzwyczajniej w świecie rozpadają.

Lepiej zadbać o bezpieczeństwo i wybrać sprawdzone i solidne rozwiązania. Zwłaszcza, że to inwestycja na długie lata. Statyw nie zdeaktualizuje się po roku.
Warto również zaznaczyć, żeby mieć dobry i konkretny statyw nie trzeba wydawać milionów monet. Trzeba tylko wybrać odpowiednie i sprawdzone rozwiązanie. W tym odcinku powiem Wam na co zwrócić uwagę.

Konstrukcja i gabaryty

Na co więc zwrócić uwagę podczas wyboru statywu? Przede wszystkim na to jaki udźwig ma dany zestaw. Podawany jest on w kilogramach.

Następnie sprawdźcie wagę swojego aparatu wraz z najcięższym obiektywem. Do wagi warto doliczyć jeszcze przynajmniej 1 kg zapasu. W ten sposób wyznaczyliśmy minimalny udźwig statywu, którego będziemy szukać.

Drugim kryterium są gabaryty statywu. Jeżeli masz dużą lustrzankę z podpiętym gripem to nie możesz wybrać takiego, który będzie przeznaczony do małych kompaktowych aparacików. Ciężki aparat może przeważyć taki drobny statyw.

Oprócz gabarytów, sprawdźcie solidność zacisków oraz poszczególnych podzespołów. W najtańszych produkcjach już w rękach czuć, że coś jest nie tak i prędzej czy później całość nie wytrzyma.

Zatem statyw trzeba dopasować do gabarytów Waszego sprzętu. Sam udźwig sprzętu może już sporo powiedzieć. Jednak uważajcie na sprzęty od nieznanych producentów, często ten udźwig jest pobożnym życzeniem a nie faktycznym stanem. Przed wyborem warto poczytać opinię i jednak zdecydować się na zaufanych i solidnych producentów.

Głowica

Skoro już wiecie na co patrzeć oglądając statyw to czas przejść do jednej z najistotniejszych części tego sprzętu. Mam na myśli oczywiście głowice. Tutaj już nie jest tak łatwo jak w przypadku pozostałej części statywu. Mamy do wyboru kilka opcji i przede wszystkim należy dobrać ją do zastosowań. Całkowicie inne głowice są do filmów oraz do zdjęć. Są bardziej uniwersalne i mniej, znajdziemy mniejsze jak i większe. Zatem jak to jest z tymi głowicami? Przedstawię Wam wszystko na konkretnych przykładach.

 

GŁOWICE

Zanim przejdę do opisywania konkretnych rozwiązań to wspomnę o tym, że głowice również mają swój udźwig. Więc jeżeli macie ciężki sprzęt to koniecznie zwróćcie uwagę na ten element, żeby sprzęt stał stabilnie oraz był bezpieczny.

Głowica kulowa

Zaczynamy od bardzo popularnej głowicy, która jest przeznaczona przede wszystkim do zdjęć. Jej działanie jest bardzo proste. Mamy jeden zacisk, który blokuje kulę, za pomocą, której możemy ustawić dowolny kąt. To rozwiązanie bardzo szybkie. Za pomocą jednego zacisku ustawiamy sprzęt pod dowolnym kątem. Im większa kula tym głowica jest bardziej stabilna i łatwiej ją ustawić. Jej wadą jest mniejsza precyzja w stosunku do pozostałych rozwiązań. Zaletą natomiast są gabaryty. Głowice kulowe są kompaktowe, nie zajmują dużo miejsca i wyśmienicie nadają się dla osób, które robią dużo zdjęć w podróży

Głowica 3D

Głowica ta umożliwia bardziej precyzyjne ustawianie aparatu pod różnymi kątami. Osobno regulujemy poziom oraz pion, czyli mamy wpływ na poszczególne płaszczyzny. W porównaniu do głowicy kulowej, cały proces trwa nieco dłużej, jednak jest on bardziej dokładny. Inną różnicą jest to, że w większości przypadków są one większe aniżeli głowice kulowe. Głowica nadaje się przede wszystkim do zdjęć jednak w razie potrzeby możemy zablokować wybraną oś i nagrać stosunkowo płynnie ruch w pionie lub poziomie. W głowicy kulowej jest to praktycznie niemożliwe.

Joystick

Następnym rozwiązaniem jest joystick. Można uznać, że to konstrukcja zbliżona do głowicy kulowej. Jednak tutaj do regulacji i manewrowania służy rączka, na której jest przycisk zwalniający blokadę i pozwalający na płyną regulację na wszystkich płaszczyznach jednocześnie. Dzięki takiemu rozwiązaniu, taką głowicę można obsługiwać jedną ręką. W niektórych Joystickach mamy również możliwość przełączania się pomięd  zy funkcją zdjęć i filmu. Jednak nie będą to tak dokładne ruchy jak w przypadku dedykowanych głowic wideo.

 

Głowica video

To już całkowicie inny rodzaj głowic. Mają przeznaczenie typowo filmowe i cały mechanizm dostosowany jest właśnie do takich zastosowań. Przede wszystkim, takiej głowicy nie można ustawić tak aby uzyskać pionowy kadr. Natomiast całość ma płynną regulację w pionie oraz poziomie. Im lepsza głowica, tym ruch jest łagodniejszy i bardziej stabilny co jest bardzo ważne w filmie. W lepszych głowicach możemy regulować opór z jakim przesuwamy osie co jest również bardzo pomocne w filmowaniu.

 

Jaką głowicę wybrać?

Zatem jaką głowicę wybrać? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi ponieważ każdy ma inne potrzeby. Przede wszystkim odpowiedzcie sobie na pytania:

  • będziesz używał głowicy tylko do zdjęć czy również do filmu?
  • czy będziesz dużo podróżował ze sprzętem? Gabaryty mają znaczenie?
  • liczy się dla Ciebie precyzja ustawiania kadru czy bardzo szybka modyfikacja?

Najbardziej uniwersalną głowicą jest głowica 3D ponieważ znajdzie ona zastosowanie nie tylko w zdjęciach ale również w podstawowym filmowaniu. W razie potrzeby, za jej pomocą uda się wykonać stosunkowo płynny przejazd. Natomiast głowica typowo kompaktowa z przeznaczeniem do zdjęć to głowica kulowa. Więc jeżeli cenicie sobie szybkość działania i gabaryty mają duże znaczenie to ten wybór będzie najlepszy.

Jeżeli natomiast podstawowe przeznaczenie głowicy to filmy, to wybór jest tylko jeden, głowica video, która pozwala na maksymalną precyzję i idealną płynność ruchów.

Oczywiście najlepszym rozwiązaniem dla osób, które zarówno robią zdjęcia i filmują jest zestaw dwóch głowic z przeznaczeniem do zdjęć i filmów. Też stałem przed takim wyborem i zdecydowałem się na głowicę 3D oraz głowicę video.

Skoro przeszliśmy przez najważniejsze elementy konstrukcyjne oraz różne rodzaje głowic to czas na przykładowe zestawy, które testowałem w ostatnim czasie.

 

ZESTAWY

Statyw COMPACT ACTION

Link do statywu u producenta: http://bit.ly/compactaction

Ten zestaw przeznaczony jest do sprzętu o mniejszych gabarytach. Jego udźwig wynosi 1,5 kg. To zestaw idealny dla osób, które nie mają ciężkiego sprzętu a liczy się dla nich mobilność i uniwersalność głowicy typu Joystick z funkcją foto i wideo. Całość jest lekka i mobilna a do zestawu dołączona jest również torba. Jednak to rozwiązanie nie sprawdzi się przy cięższych sprzętach.

Statyw MT290XTA3 z głowicą 496RC2 (MK290XTA3-BH)

Link do statywu u producenta: http://bit.ly/290-xtra

Przechodzimy półkę wyżej. Ten statyw jest już przeznaczony do znacznie cięższych sprzętów ponieważ jego udźwig wynosi 5kg. Całość jest o wiele solidniejsza i już na samym starcie czuć, że to konkretny sprzęt. Jest oczywiście nieco cięższy od poprzednika ale nadal lekki a po złożeniu kompaktowy. W zestawie znajdziemy solidną głowicę kulową, która ma również regulację oporu kuli dzięki czemu możemy precyzyjniej dokonywać korekt. Dodatkowo mocowanie aparatu jest maksymalnie bezpieczne z racji na podwójne zabezpieczenie.

Dużą zaletą tego statywu jest możliwość regulacji szerokości rozstawu nóg. Dzięki czemu możemy ustawić go bardzo nisko na ziemi.

Dodatkowo, statyw jest objęty 10 letnią gwarancją co tylko potwierdza jakość, którą po prostu czuć. Jeżeli szukacie statywu typowo fotograficznego w najlepszym stosunku ceny do jakości to ten wybór będzie idealny.

Statyw MT190XPRO3 z głowicą MHXPRO-3W

Link do statywu u producenta: http://bit.ly/190pro

Czas przeskoczyć jeszcze półkę wyżej. Tym razem mamy do dyspozycji jeszcze więcej opcji a całość ma jeszcze większy udźwig. Ten zestaw radzi sobie ze sprzętem o wadze do 6kg. Mimo to dalej zachowujemy stosunkowo przyjazne gabaryty po złożeniu. Oczywiście nie jest to malutki zestaw ale też nie można dramatyzować. W tym przypadku jest coś za coś. Dostajemy bardzo solidny i stabilny statyw, którem u niestraszne są trudne warunki.

Tutaj również możemy zmieniać kąty rozstawu nóg przez co całość można ustawić bardzo nisko ale dodatkowo otrzymujemy opcję ustawienia kolumny nad obiektem fotografowanym. To wyśmienite rozwiązanie dla pasjonatów makrofotografii czy zdjęć produktowych.

W zestawie otrzymujemy również profesjonalną głowicę 3D, przy pomocy której możemy bardzo precyzyjnie ustawić kadr oraz w mgnieniu oka przejść z pozycji poziomej do pionowej. Wszystko z zachowaniem najwyższego bezpieczeństwa. Co ciekawe wszystkie rączki można wysuwać co daje jeszcze większą precyzję ruchów.

Oczywiście również obejmuje go 10 letnia gwarancja.

Teraz lecimy w plener i tam przedstawię Wam propozycję dla podróżników.

Zestaw BEFREE Advanced Twist

Link do statywu u producenta: http://bit.ly/befreetwist

O zestawie BEFREE często słyszymy, to statyw, który zgarną kilka nagród więc to wszystko musi mieć przełożenie w praktyce czy faktycznie tak jest?

Na samym wstępie możemy odczuć bardzo niską wagę statywu. Nie gorzej jest z rozmiarem, po złożeniu ma zaledwie 40cm. Można go składać do góry nogami przez co zajmuje jeszcze mniej miejsca. W tym statywie nie znajdziemy tradycyjnych klipsów, którymi regulujemy wysokość. Manfrotto zastosowało skrętne zaciski, które nie mają wystających elementów, a które to dają możliwość szybkiej regulacji.

Do zestawu dołączona jest solidna głowica kulowa. Jednak są również dostępne inne opcje, jak np. taki pakiet z głowicą wideo. Więc wykorzystując wiedzę z pierwszej części możecie wybrać taki, który będzie maksymalnie odpowiadał Waszym potrzebom.

Zestaw BEFREE jest idealny dla osób, które sporo podróżują i często przemieszczają się ze sprzętem.

 

PODSUMOWANIE

Tak właśnie prezentuje się temat statywów fotograficznych. Mam nadzieję, że dzięki temu filmowi ostateczna decyzja będzie znacznie łatwiejsza. Jeżeli macie jakieś pytania lub nie możecie się zdecydować na konkretne rozwiązanie to dawajcie znać w komentarzach.

Poza tym, jeżeli macie propozycję na kolejne odcinki w Strefie Sprzętu to również przedstawiajcie je komentarzach.

Podsumowując cały temat. Kupując statyw przemyślcie swoją decyzje i zastanówcie się jakie wymogi musi on spełniać. Przede wszystkim nie dajcie się nabrać na marketowe buble przez które możecie zniszczyć sprzęt. Znacznie lepiej zainwestować w lepszy statyw, który będzie solidny, praktyczny a przede wszystkim bezpieczny. Dobry statyw to inwestycja na długie lata.

I to by było wszystko w tym odcinku. Dzięki za uwagę i do następnego razu. Cześć! Piąteczka!