fbpx

Seria, w której prezentuję różne pomysły na zdjęcia zarówno w plenerze jak i w studio.  Pomysł ten zapewne niektórym z Was jest już znany, jednak zapewne znajdą się i tacy, którzy jeszcze o nim nie słyszeli. Pokażę Wam jak uzyskać zamglone zdjęcie bez użycia Photoshopa.


Jak osiągnąć taki efekt? Chuchając w obiektyw w taki sposób aby na szkle osadziła się para wodna.

Najlepiej zrobić to delikatnie ponieważ w przeciwnym przypadku po zrobieniu zdjęcia możesz zobaczyć tylko białą poświatę.
Lekko chuchając, obraz się zmiękczy, powstanie “mgła” w związku z tym powstanie niepowtarzalny klimat, który może imitować stare fotografie. Co najlepsze- wszystko bez użycia photoshopa!

W poniższym zdjęciu, wykorzystałem ten pomysł na zdjęcie w moim domowym studio. Głównym światłem była okta 90cm z gridem ustawiona po prawej stronie.

Bardzo ważnym elementem jest światło kontrowe, które minimalnie wpadało w obiektyw. Dzięki temu poświata na zdjęciu jest jasna. Należy pamiętać, żeby nie przesadzić z mocą światła kontrowego i nie kierować go bezpośrednio w obiektyw ponieważ taki zabieg sprawi, że zdjęcie nie będzie kontrastowe (dokładając parę na obiektywie będzie jeszcze gorzej). Dodatkowo znacząco spadnie jakość obrazu. Zatem trzeba “chuchnąć” w obiektyw- to wystarczająco zmiękczy obraz i obniży jego kontrast.

Powyższy patent można wykorzystać nie tylko w studio ale także w plenerze. Sprawdzi się to nie tylko w lustrzankach ale także w aparatach kompaktowych. Wato być kreatywnym i szukać ciekawych zastosowań, które wyróżnią Twoje fotografie.
Zatem do dzieła!

USTAWIENIE ŚWIATŁA:
lighting-diagram-1488463988

 

EFEKT:

f/8.0 | 1/125s | ISO: 100 | 85mm
N74A9520

INNE POMYSŁY NA ZDJĘCIA: TUTAJ