Odkryj magię malowania światłem w plenerze! Zanurz się w świat tej niezwykłej techniki fotograficznej i pozwól poprowadzić Cię przez jej tajniki 📸
Film dostarczy Ci praktycznej wiedzy i inspiracji do tworzenia własnych fotografii malowanych światłem.
📌 Co znajdziesz w tym filmie?
✅ Podstawy malowania światłem: Dowiedz się, na czym dokładnie polega ta technika i jakie efekty możesz dzięki niej osiągnąć.
✅ Niezbędne akcesoria: Przedstawiam narzędzia i sprzęt, które pomogą Ci w tworzeniu niesamowitych zdjęć.
✅ Ustawienia aparatu: Krok po kroku wyjaśniam, jak dostosować ustawienia aparatu, aby uzyskać najlepsze rezultaty.
✅ Przykładowe techniki: Pokazuję w praktyce, jak tworzyć różnorodne efekty świetlne w plenerze.
Link do filmu: https://youtu.be/cIuZWdA8gMM
.
Malowanie światłem polega na tym, aby ustawić aparat na długi czas naświetlania – nawet do 30s. W tym czasie przed obiektywem malujemy za pomocą jakiegoś źródła światła po krajobrazie, w powietrzu jakieś wzorki.
Fotografia jest dziedziną artystyczną, w której możemy wyrażać się na wiele różnych sposobów. Malowanie światłem jest doskonałym tego przykładem. Pora więc przedstawić Wam jaki sprzęt ze sobą zabrać i jakich ustawień będziemy używać.
CO WARTO ZABRAĆ
Na sesje z malowaniem światłem musimy wybrać miejsce, gdzie powietrze nie jest zanieczyszczone poprzez światło. Wybrałem więc na tę sesję las, w którym znajduje się jeziorko, z daleka od oswietlenia ulicznego. Z tego względu zacznę od rzeczy, którą warto na pewno ze sobą zabrać – czołówka! Dzięki niej ręce pozostają wolne, możemy bez problemu ogarniać sprzęt.
Drugim przydatnym akcesorium będzie tradycyjna latarka. Po służy mi chociażby do malowania światłem po drzewach, aby doświetlić nieco otoczenia.
LAMPY LED
Pierwszą lampą, którą zabiorę na tę sesję, jest Newell Kathi Nano RGB. To naprawdę mała, poręczna lampa, która posłuży mi do malowania światłem w charakterystyczny sposób. Wkręciłem więc do niej stopkę od statywu, a do niej przymocowałem linkę za pomocą karabińczyka, którą podczas robienia zdjęć będę wprawiał lampę w ruch okrężny tworząc „portal”.
Kolejną lampą, którą ze sobą zabrałem jest duży miecz świetlny NEWELL KATHI MAX RGB. Za pomocą tej lampy będę malował różne wzory i ślaczki na krajobrazie, aby osiągnąć ciekawe efekty.
Ostatnią lampą, jaką ze sobą zabrałem to tradycyjny miecz świetlny NEWELL KATHI RGB.
Oczywiście do malowania światłem możesz wykorzystać dowolne źródło światła: od latarki w telefonie, po profesjonalne miecze świetlne rgb. Pamiętaj jednak od dość istotnej rzeczy, mianowicie lampy nie mogą być za mocne. Wszystkie wyżej wymienione lampy od Newella zawsze ustawiałem najmniejszą możliwą moc.
SPRZĘT PARAMETRY
Zacznijmy najpierw od sprzętu, który wykorzystałem. Do zrobienia tych zdjęć wykorzystałem Canona EOS R, zaś do nagrania Backstage wykorzystałem Canona EOS R5. Do Rki podpiąłem obiektyw Canon EF 16-35mm F2.8, bo chciałem łapać szeroki krajobraz.
Po wykonaniu zdjęć stwierdzam, że mogłem pojechać na sesje nieco wcześniej, kiedy krajobraz ODROBINE był jeszcze doświetlany przez światło dzienne.
Czas naświetlania ustawiałem pomiędzy 20, a 30 sekund, czyli bardzo długi czas naświetlania. Był to optymalny czas aby zdążyć namalować różne wzorki za pomocą światła. Genialną rzeczą w malowaniu światłem jest, że niemal nie da się zrobić dwóch takich samych zdjęć, bo za każdym razem osiągamy inne efekty.
Pozostałe parametry, takie jak przysłona podbiłem do F4, aby mieć więcej ostrego krajobrazu, a ISO ustawiłem na 100, bo czas naświetlania był wystarczająco długi.
Aparat rzecz jasna ustawiłem na statywie, aby obraz był nie poruszony.
Pierwsze zdjęcie zostało wykonane za pomocą najmniejszej lampy na sznurku ustawionej w tryb zmiany kolorów. Dzięki sznurkowi mogłem stworzyć okrągły portal kręcąc lampą dookoła.
Kolejne zdjęcie wykonałem z pomocą długiego miecza świetlnego. Aparat ustawiłem na jednym z mostków na stawie, a udałem się na wysepkę i wokół drzew na wysepce malowałem za pomocą miecza, tworząc swego rodzaju wstążkę.
Ostatnie zdjęcie, które dla Was przygotowałem, to będzie ponownie portal, ale tym razem malowany z góry na dół długim mieczem. Bartek stanie na pomoście, a ja najpierw za pomocą latarki pomaluję otoczenie aby było widoczne na zdjęciu, a później precyzyjnym ruchem przed Bartkiem wykonam portal malując mieczem z góry na dół.