fbpx

Jakie są najważniejsze umiejętności fotografa portretowego? Opowiem o tym w najnowszym poradniku fotograficznym! Miłego oglądania!


Link: https://youtu.be/GWvyDQNH_eQ

 

Jeżeli nie wiesz jakie zdjęcia zaliczają się do fotografii portretowej to koniecznie sprawdź też ten poradnik:

https://fotoblysk.com/czym-jest-portret-poradnik-dla-fotografow/ 

 

Kontakt z osobą fotografowaną

Kontakt z modelką czy modelem jest dla mnie fundamentem pracy fotografa portretowego. Zbudowanie luźnej i przyjemnej atmosfery na sesji jest kluczowe, bo modelka osoba fotografowana jest wówczas rozluźniona co widać na zdjęciach. Każdą sesję zaczynaj więc od rozmowy! Nigdy nie każ osobie fotografowanej z marszu stawać przed obiektywem bo sprawi to, że będzie ona zestresowana i spięta. 

 

Umiejętność doboru stylizacji i miejsca

Drugą ważną cechą jest umiejętność dobrania przez fotografa stylizacji, miejsca które w wyobraźni fotografa mają tworzyć spójną całość. Wyobraź sobie modelkę w lesie w szpilkach – totalnie się to nie łączy ze sobą. To właśnie do fotografa należy przekazanie modelom wskazówek co do stylizacji, możesz powiedzieć, jaki klimat na zdjęciach chcesz uzyskać, podesłać inspiracje.

 

Umiejętność ustawiania osób

Fotografia portretowa opiera się na pracy z człowiekiem. Odpowiednie ustawienie jest kluczem do osiągnięcia zamierzonego efektu. Jednak jeśli  chcemy uzyskać „naturalne” kadry osoby w swoim środowisku np. rzemieślnika robiącego meble, to po prostu każmy mu robić, to co robi zawsze i ew. dokonaj delikatnych korekt względem światła.  W przypadku typowych sesji portretowych, musisz szczegółowo opisywać i pomagać modelce się ustawiać, bo zwykle przez brak doświadczenia i będzie czuła się zakłopotana i zestresowana. 

 

Wykorzystanie światła

Umiejętność pracy ze światłem jest ważna w każdej dziedzinie fotografii, jaką sobie wymyślimy.  Jest to tak samo ważna kwestia jak umiejętny dobór stylizacji i miejsca – to kolejny czynnik, który musi ze sobą współgrać. Jeśli planujesz sesje mroczną w ciemnym lesie, warto zabrać ze sobą lampę, która doświetli twarz modelki. Pamiętaj też o odpowiednim ustawianiu osoby fotografowanej względem światła – naturalnego jak i sztucznego.