fbpx

Zastanawiasz się jak wycenić swoje zdjęcia? Nie wiesz jakie wynagrodzenie należy Ci się za zdjęcia? Ten poradnik pomoże Ci mądrze wycenić swoją pracę. 


Dowiesz się z niego:
➡️ jakich błędów unikać podczas wyceny zdjęć,
➡️ na co zwrócić uwagę tworząc ofertę sesji zdjęciowych,
➡️ jakie koszty ponosi fotograf realizując zdjęcia,
➡️ jak radzić sobie w sytuacjach, w których klient nie docenia Twojej pracy. Miłego oglądania!

📸 MOJE PRESETY do Lightrooma i ACR: https://sklep.fotoblysk.com/ultra-pack-presety-lightroom/
📱 INSTAGRAM: https://instagram.com/fotoblysk/

 

OBEJRZYJ FILM: https://youtu.be/yYwu5j4L1I0

 

Szybko, nie równa się tanio. Być może spotkaliście się kiedyś z sytuacją, że klient powiedział do Was „co to dla Ciebie, sekunda roboty i po sprawie”. Zawsze w takich sytuacjach odpowiadam, że za tą „sekundą roboty” stoją lata pracy i mnóstwo godzin spędzonych na fotografowaniu i obrabianiu co przekłada się na prędkość i jakość obróbki. Jeśli jednak takie argumenty nie przemawiają, możesz po prostu powiedzieć, że skoro to takie proste i szybkie to przecież ma aparat w telefonie, dlaczego sam nie wykona tych zdjęć.

Wycenianie pracy na podstawie czasu, który na nią poświęcimy jest karą dla doświadczonych fotografów, ponieważ zainwestowali oni  mnóstwo czasu na samorozwoju, edukacji i byciu po prostu lepszym,  a jest nagrodą dla tych, którzy dopiero się uczą. Jeśli więc Twoja praca jest już na naprawdę wysokim poziomie, masz za sobą spory bagaż doświadczeń – nigdy nie wyceniaj swojej pracy na podstawie czasu spędzonego na jej realizacji. 

 

Co brać pod uwagę przy wycenie zdjęć?

Wyceniajcie pracę na podstawie tego, jaką wartość wnosi ona w życie Waszego klienta. Inną cenę podasz zwykłemu klientowi, który potrzebuje pięknych zdjęć jako pamiątki, a inaczej dla firmy, która dzięki Twoim zdjęciom będzie mogła zwiększyć zarobki swojej firmy i będzie korzystać ze zdjęć w sposób komercyjny. 

 

Co jeszcze wziąć pod uwagę? 

Zastanówcie się również jakie koszty musicie ponieść, aby zrealizować daną sesję: zakup dodatków, dojazd na sesję, czas który poświęcasz na dojazd i aranżacją scenografii. Do tego dochodzą też koszty stałe takie jak: koszty prowadzenia działalności, prąd itd. Przeanalizuj wszystko, co zużywasz podczas realizacji danej sesji. Nawet jeśli jesteś na początku swojej działalności NIE KONKURUJ Z POZOSTAŁYMI FOTOGRAFAMI CENĄ! To bardzo błędna droga prowadząca do nikąd. Zamiast tego rób wszystko, aby Twoje sesje były warte swojej (wysokiej) ceny: niepowtarzalna jakość zdjęć, kontakt z klientem, dopieszczenie pod każdym względem klienta, spełnienie jego oczekiwań, zaskakiwanie go. 

 

Nie popełniaj tego błędu!

Jeśli popełniasz ten błąd – nie martw się, robi go bardzo wielu fotografów. Mianowicie, odnoszenie wynagrodzenia do pracy na etacie. Wielu kalkuluje to tak, że w zasadzie sesja zajmuje mniej niż dniówka w pracy, więc wycenia to tak, jakby pracował 8 godzin na etacie. Nic gorszego nie można sobie zrobić! Dochodzi tutaj pierwszy błąd, czyli wycenianie pracy na podstawie czasu który na nią poświęcamy. W przeciwieństwie do etatu, sesji nie mamy na pewno codziennie (a przynajmniej na początku) i ciężko będzie nam w ten sposób zarobić określoną kwotę w miesiącu.  Dodatkowo pracodawca również musi ponosić opłaty stałe za Ciebie jako pracownika – tak samo jest prowadząc własną działalność.

 

Dodatkowe wskazówki

Zrób analizę konkurencji – warto wiedzieć w jakich cenach w naszym regionie fotografowie sprzedają swoje usługi. To istotne, aby mieć DROGOWSKAZ wyceny Waszych zdjęć. Nie zdobędziesz jednak klientów niższą ceną od konkurencji, musisz się czymś wyróżniać na rynku. Ten drogowskaz potraktujcie jako kierunek w jakim macie iść ze swoimi cenami. Zadbaj o dobre pierwsze wrażenie, o piękne profile w mediach, o przejrzystą stronę internetową. Rób wszystko tak, aby klient widząc Cię po raz pierwszy powiedział: chce mieć takie zdjęcia.