Paweł Uchorczak Fotografia – FKI #10
W tym artykule wybieramy się w przepiękny świat, uchwycony okiem Pawła Uchorczaka, który prezentuje nam swoje rewelacyjne fotografie krajobrazowe. Oczywiście nie zabraknie również opisu wykonania ujęć, dzięki czemu poznamy trochę warsztatu bohatera artykułu.
Twórczość Pawła śledzę od dawna w mediach społecznościowych. Fotografie zawsze wywierały na mnie olbrzymie wrażenie. Dzięki tej serii, Paweł opowiada nam o sobie, swojej fotograficznej pasji oraz wykonywanych zdjęciach. Zapraszam do lektury!
Paweł Uchorczak
Moja przygoda z fotografią zaczęła się w 2007 roku. Jak byłem mały często jeździłem z rodzicami na wycieczki rowerowe poza miasto, zawsze interesował mnie otaczający nas świat.
Od 2004 roku zacząłem wędkować i dzięki temu bardzo dużo czasu spędzałem na łonie natury. Dziadek w 2007 roku kupił mi pierwszy aparat, był to zwykły kompakt, ale już od tego momentu mogłem uwieczniać wszystko to co mnie interesowało.
Dzięki wcześniejszym wycieczkom rowerowym, zapamiętałem wiele ciekawych miejsc niedaleko Opola, co mogłem wykorzystać na przyszłe miejsca do fotografowania. W 2008 roku otrzymałem pierwszą lustrzankę i wtedy się zaczęło.
Zacząłem jeździć na wschody słońca na polany pod Opolem, tamte tereny pozornie banalne i nieciekawe, były dla mnie czymś wyjątkowym, magicznym wręcz. Pierwsze fotografie z których byłem bardzo zadowolony wykonałem właśnie w tamtym miejscu.
Rok 2012 to dla mnie poznanie kolejnej zajawki, zacząłem interesować się fotografią górską a to uzależnienie trwa do dziś. Pierwsze wschody w górach, wyprawy kilkudniowe- pokochałem to.
Być blisko natury w górach, czasem sam na sam ze sobą, pozwala człowiekowi zapomnieć o wszystkich problemach, wrzucić na luz. Obecnie fotografia jest moją pracą, lecz pasja ciągle została, bez niej byłbym tylko rzemieślnikiem wykonującym swój zawód.
Pasja pozwala dodawać uczucia do tego co się robi. Prowadzę autorskie warsztaty fotograficzne w Polsce i Europie, staram się pokazać uczestnikom, te miejsca w których bywałem podczas mojej fotograficznej drogi przez życie.
Ujęcie wykonałem z Kopy Kondrackiej w Tatrach podczas jednego z najpiękniejszych zachodów słońca. Użyłem tutaj Canona 5D Mark III wraz z obiektywem 24-105mm f/4 L, są to dwie połączone ekspozycje wykonane na bracketingu.
Parametry: f.8. 1.10/s 28mm ISO 1000, statyw. Użyłem wysokiego ISO ponieważ chciałem zamrozić znajdujące się na dole kozice, dłuższy czas naświetlania mógłby je rozmazać.
Zdjęcie powstało na Gran Canarii w jednym z popularniejszych miejsc do fotografowania- El Bufadero. Ujęcie wykonane kilkanaście minut po wschodzie słońca. Sprzęt użyty to Canon 5Dm Mark III wraz z obiektywem 16-35mm f/4 .Tutaj również zostały połączone dwie ekspozycje, jedna na niebo jedna na płynącą wodę. Oczekiwałem odpowiedniego momentu tak by schodząca fala zrobiła jak najlepsze rozmycie, łapiąc przy tym światło słońca.
Parametry: f/20, 1/6s 16mm ISO 125, + filtr ND8, statyw.
Zdjęcie wykonane w technice podczerwieni-IR. Wykonałem je na Morawach Południowych w Czechach. Zdjęcia zrobione w tej technice dają niesamowite rezultaty i efekty są oszałamiające. Użyłem tutaj przerobionego na IR Canona 350D wraz z obiektywem 100-400mm,
Parametry: f/7.1, 1/20s,170mm, ISO 100, statyw.
Malownicza Toskania, droga w okolicach miasta Asciano, trochę się nachodziłem zanim wypatrzyłem ten idealny dla mnie kadr. Do tego ujęcia użyłem Canona 5D Mark III wraz z obiektywem Canon 100-400mm. Kompozycyjnie chciałem poprowadzić drogę przez cały kadr, tak by wzrok widza podążał z lewego dolnego rogu do środka kadru.
Parametry: f/8, 1/800s, 100mm ISO 400+ statyw.
Pieniny, widok z Wysokiego Wierchu na pasterza wraz ze stadem owiec. Zdjęcie wykonałem kilka chwil po wschodzie słońca, jak promienie zaczęły się przebijać przez korony drzew. Użyłem tutaj Canona 50D wraz z obiektywem Canon 100-400mm,
Parametry: f/9.0, 1/100s, 180mm, ISO 200, statyw.
Głównie zajmuję się fotografią pejzażową, ale nie mogę sobie odmówić wykonania sesji zdjęciowej w pięknych okolicznościach przyrody, tak było właśnie podczas tego poranka. Zdjęcie wykonałem w jednej z dębowych alei na Opolszczyźnie. Chciałem tutaj pokazać jesienne klimaty, dlatego poprosiłem by modelka ubrała czerwoną sukienkę, która idealnie pasuje do jesiennych liści. Sprzęt użyty to Canon 50D+ Canon 100-400mm,
Parametry: f5.6, 340mm, 1/100s, ISO 800, zdjęcie z ręki.
Ujęcie powstało podczas warsztatów fotograficznych w Pieninach, które miałem przyjemność prowadzić w maju 2016 roku, jest to widok z Wysokiego Wierchu w kierunku Tatr Bialskich. Sprzęt użyty Canon 5Dmark3 wraz z obiektywem Canon 100-400mm. Zastosowanie tutaj długiej ogniskowej pozwoliło mi spłaszczyć perspektywę i pokazać grupę drzew na tle masywnych szcztów tatrzańskich.
Parametry: f/9.0, 235mm,1/2000s, ISO 400, zdjęcie z ręki.
Fotografia pejzażowa jest pełna wyrzeczeń, jeśli nie lubicie wstawać wcześnie rano, kłaść się późno to musicie do tego przywyknąć. Wiele z moich ujęć powstało o takich “nieludzkich” porach, ale powiem jedno WARTO. Człowiek wraca zmęczony, niewyspany po wschodzie słońca lecz zadowolony, mimo, że warunki do zdjęć nie zawsze są idealne, ale sama możliwość przebywania sam na sam z naturą daje niesamowitego kopa do dalszego działania. Na początek obserwujcie swoją najbliższą okolicę w której mieszkacie, następnie zacznijcie powoli jeździć do dalszych miejsc. Aparat? Nie musi być za nie wiadomo jaką cenę, ważne byście mogli za jego pomocą przekazać, to co widzi wasze serce.
Na koniec chciałbym dodać małe motto którym się kieruję: fotografuj kiedy możesz, bo ta chwila się już nie powtórzy, jak macie możliwość wykonania ujęcia właśnie w tym momencie, to nie zastanawiajcie się, naciśnijcie migawkę, bo 2 takiej samej szansy już nie będzie. Pozdrawiam serdecznie 🙂
Kilka dodatkowych ujęć:
Więcej zdjęć Pawła: https://www.facebook.com/PawelUchorczakFotografia/