fbpx

Tym razem przygotowałem dla Was rozbudowany poradnik fotograficzny o tym jak zrobić sesję biznesową krok po kroku, jak zaplanować działania, ustawić światło, dograć detale oraz jak ustawiać osoby fotografowane przed obiektywem. Fotografia biznesowa, sesje wizerunkowe i te przeznaczone do CV to już niemal niezbędny element każdej kariery zawodowej. Jednak żeby wykonać dobre zdjęcia tego typu, trzeba się postarać i wykazać pewnymi umiejętnościami. Dlatego w tym artykule pokażę krok po kroku jak wykonać taką sesję zdjęciową.


JAK ZROBIĆ SESJĘ BIZNESOWĄ?

Nie chcę żeby to był artykuł, w którym pokażę jak wykonać konkretne ujęcia, ale przede wszystkim, zależy mi na tym żeby zobrazował on jak wygląda cały proces przygotowania i realizacji takich fotografii, począwszy od rozmów z osobami, które będziemy fotografować, poprzez dobranie odpowiedniego sprzętu, pomoc w pozowaniu, kończąc na wykonaniu fotografii. Taka realizacja materiału sprawi, że sesja biznesowa nie będzie już czarną magią ale realnym planem na kolejne zdjęcia.

CZEGO DOWIESZ SIĘ Z TEGO MATERIAŁU?
– jak robić zdjęcia biznesowe i wizerunkowe,
– jak zaplanować i zorganizować taką sesję zdjęciową,
– jak ustawić osobę fotografowaną przed obiektywem,
– jaki rodzaj oświeltenia zastosować i jak ustawić sprzęt,
– jakich błędów należy unikać.

ROZMOWA WSTĘPNA

Dostajesz pytanie o możliwość wykonania sesji biznesowej. Co wówczas odpisujesz? Jeżeli mówisz po prostu “jak najbardziej, zapraszam do współpracy” to jesteś na doskonałej drodze do zniechęcenia klienta. Mogą przytrafić się tacy, którzy mimo to, zdecydują się na współpracę jednak rekomenduję całkowicie inne podejście.

Moja odpowiedź na tego typu zapytania wygląda całkowicie inaczej, z miejsca staram się zaangażować w projekt, przedstawić klientowi jak najwięcej szczegółów oraz dopytać o istotne dla mnie detale. Zamieszczam przykładową odpowiedź na zapytanie:

Witam serdecznie,

Dziękuję za kontakt oraz zainteresowanie współpracą. Poniżej przedstawiam najważniejsze szczegóły realizacji tego typu sesji zdjęciowej oraz pytania, które pozwolą mi zaplanować wspólne działania.

Proszę o odpowiedź na poniższe pytania:
1, Czy sesja ma być zrealizowana w studio fotograficznym, biurze czy w plenerze?
2. Ile osób będzie uczestniczyć w sesji zdjęciowej?
3. Czy ma Pan/Pani konkretne oczekiwania względem finalnych fotografii? Można przeglądnąć przykładowe zdjęcia w moim portfolio i wybrać ujęcia, które będą naszym odnośnikiem w sesji zdjęciowej. Jeżeli nie ma Pan/Pani konkretnych preferencji, chętnie przedstawię swoje propozycje – proszę jedynie przedstawić profil działalności, wówczas będę mógł całość konkretniej spersonalizować.
4. W jakim terminie chciałby Pan/Pani zrealizować sesję?

Poza tym, przesyłam link do oferty, w której przedstawiam szczegóły realizacji sesji biznesowych, cennik oraz przykładowe zdjęcia:
– link do oferty.

W razie jakichkolwiek pytań, jestem do dyspozycji mailowej lub telefonicznej (numer telefonu).

Pozdrawiam i czekam na odpowiedź,
Michał Kula | xyz.com


Taka odpowiedź sprawi, że klient nie będzie czuł się “zlewany” ale zrozumie, że ktoś przykłada się do swojej pracy; zadaje istotne pytania, które pomogą w lepszej współpracy oraz przedstawia najważniejsze informacje dotyczące współpracy przedstawione czarno na białym.

Trzeba pamiętać żeby mail nie był zbyt długi i zwiły. Nie warto zadawać też rozbudowanej listy pytań. Może to zniechęcić potencjalnego klienta. Warto znaleźć złoty środek i nie przesadzić w żadną ze stron.

Poza tym, ważne żeby oferta w przesyłanym linku była konkretna i ładnie wizualnie przedstawiona. O tym jak ją stworzyć być może napiszę osobny artykuł ponieważ jest wiele istotnych niuansów, o których warto pamiętać.

ROZMOWA KILKA DNI
PRZED SESJĄ

Po uzyskaniu najważniejszych informacji od klienta, ustaleniu zakresu, miejsca i konkretnego terminu przechodzę do ustalenia ostatnich szczegółów przed sesją. Zazwyczaj przechodzę już na kontakt telefoniczny, który skraca nieco dystans.

Wówczas omawiam takie szczegóły jak:

  • ubiór – zadaję pytania o stylizację w jakiej osoba chce być fotografowana, zazwyczaj sugeruję żeby wzięła ze sobą na sesję kilka rzeczy, które będzie można podczas fotografowania płynnie zmieniać; dzięki temu fotografie są bardziej urozmaicone a przez to ciekawsze,
  • jeżeli wykonujemy zdjęcia pod konkretną stronę internetową proszę o adres witryny, być może warto dopasować fotografie do WWW klienta,
  • zapewniam o pomocy w pozowaniu i ustawieniu przed obiektywem – osoba czuje się znacznie spokojniejsza a przez to przychodzi na sesję nieco bardziej wyluzowana,
  • pytam czy pojawiły się jakiekolwiek dodatkowe pytania dotyczące sesji.

Poza tym potwierdzam wcześniej ustalone kwestię i proszę o punktualne przybycie na sesję.

JAK UBRAĆ SIĘ
NA SESJĘ BIZNESOWĄ?

Bardzo istotnym elementem sesji biznesowych i wizerunkowych jest odpowiedni ubiór. W przypadku klasycznych fotografii, warto postawić na ponadczasowy i elegancki styl.

  • koszule,
  • marynarki/żakiety,
  • w przypadku kobiet sukienki/spódnice (wydanie biznesowe/biurowe)
  • dodatki: krawat, mucha, biżuteria,
  • dopasowane do stylu spodnie,
  • dopasowane do stylu buty.

Oczywiście taka stylizacja będzie odpowiednia dla tych klasycznych, biznesowych fotografii. Może się zdarzyć tak, że osoba, którą będziemy fotografować ma inny, mniej formalny styl pracy więc wówczas, warto ubiór dopasować w spójny do jej profilu sposób.

CZEGO UNIKAĆ
NA SESJI BIZNESOWEJ

(informacja do przekazania osobie fotografowanej)

Warto przekazać osobie, która stanie przed obiektywem kilka informacji, które pomogą jej w odpowiednim przygotowaniu się do sesji a nam ułatwi pracę.

Więc czego należy unikać?

  • jaskrawych kolorów (odciągają uwagę i są “ciężkie” dla odbiorcy, utrudniają obróbkę),
  • drobnych wzorów (kropeczki, paseczki) – mogą one prowadzić do nienaturalnych efektów na zdjęciach (efekt mory),
  • pomiętych ubrań,
  • mocno prześwitujących ubrań,
  • szkieł kontaktowych (mogą sprawić, że oczy na zdjęciach będą wyglądały nienaturalnie).

PRZYGOTOWANIE
DO SESJI BIZNESOWEJ

Jeżeli już wszystkie szczegóły zostały omówione z klientem szczegółowo analizuję zebrane dane. Przede wszystkim:

  • analizuję przesłane zdjęcia (na tej podstawie wiem jak mniej więcej ustawię światło na sesji),
  • przygotowuję przykładowe zdjęcia obrazujące pozowanie, które będzie pasowało do klienta (pomagają podczas sesji kiedy osoba fotografowana nie może wczuć się w dane ustawienie),
  • na podstawie przeanalizowanych zdjęć przygotowuję sprzęt do fotografowania (dobieram lampy, modyfikatory, obiektywy, itp., o sprzęcie więcej w dalszej części tekstu).

To tylko trzy punkty ale zazwyczaj całość zajmuje trochę czasu.

TŁO DO ZDJĘĆ
BIZNESOWYCH I WIZERUNKOWYCH

Istotnym elementem zdjęć jest wbrew pozorom tło. Jeżeli chodzi o zdjęcia studyjne to możemy dowolnie dobrać jego kolor, tonację i rodzaj ewentualnego doświetlenia.

Fotografie biznesowe zazwyczaj wykonywane są na tle białym lub w odcieniach szarości. W moim przypadku jest podobnie. Moim ulubionym odcieniem tła jest szare z odrobiną winiety na rogach.

Nie są to jednak narzucone odcienie bo w gruncie rzeczy wszystko zależy od konkretnego zlecenia, preferencji klienta oraz przeznaczenia fotografii. Nie mniej jednak fotografie na szarym i białym tle można uznać za te najbardziej uniwersalne.

MÓJ SPOSÓB OŚWIETLENIA

Wypracowałem sobie kilka ulubionych ustawień światła, które perfekcyjnie pasują do tego typu sesji zdjęciowych. Dobieram je w zależności od wymagań i potrzeb osoby fotografowanej. Często stosuję również proste zabiegi, które sprawiają, że po odpaleniu jednej lampy, fotografia wygląda całkowicie inaczej.

Oczywiście nie przenoszę tego typu ustawienia w plener. Tam działam całkowicie inaczej ale to temat na osobny, równie długi artykuł. Dlatego dzisiaj skupię się na przekazaniu moich konkretnych ustawień ze studia.

Ustawienie światła I

Sprzęt studyjny:

  • 3x lampa studyjna,
  • 1x lampa reporterska,
  • okta 90cm z gridem,
  • softbox 90×60,
  • stripbox 120×20,
  • białe tło.

W mojej podstawowej i ulubionej konfiguracji korzystam z 4 źródeł światła.

Zaczynam od ustawienia głównego światła, stanowi je lampa studyjna razem z oktą 90cm z założonym gridem. Lampę ustawiam pod kątem 45* względem osoby fotografowanej oraz pod takim samym kątem ją pochylam. Ta lampa ustawiona jest na najwyższą moc w całej konfiguracji.

Z drugiej strony ustawiam kolejną lampę, tym razem z założonym dużym softboxem (90×60). Służy ona do lekkiego ale nie całkowitego rozświetlenia drugiej strony osoby fotografowanej. Ważne żeby tutaj nie przesadzić i ustawić stosunkowo małą moc błysku (proporcje przedstawiam w diagramie poniżej).

Trzecią lampę stawiam za osobą fotografowaną. Jest to kontra, która ma za zadanie obrysować postać i odciąć ją od tła. Tutaj moc również nie może być zbyt duża. Wystarczy, że pojawi się charakterystyczna poświata na policzku.

Ostatnim punktem setupu jest lampa reporterska ustawiona na podłodze, na wprost osoby fotografowanej. Przed nią z kolei leży parasolka transparentna 100cm. Zadaniem tego źródła światła jest rozświetlenie cieni. Dzięki temu nie są one głębokie a osoba fotografowana ma łagodniejsze rysy twarzy. Tutaj moc jest już minimalna. Na lampie reporterskiej ustawiam około 1/16 mocy co w porównaniu z lampami studyjnymi daje łagodny efekt.

Ustawienie światła II

Sprzęt studyjny:

  • 5x lampa studyjna,
  • 1x lampa reporterska,
  • okta 90cm z gridem,
  • softbox 90×60,
  • stripbox 120×20,
  • 2 standardowe czasze,
  • białe tło.

Konfiguracja światła w tym przypadku jest bliźniacza do tej pierwszej z tym, że stosuję tutaj dodatkowe dwie lampy ze standardowymi czaszami, które kieruję na tło (na wysokości pasa osoby fotografowanej).

Ich moc dobieram w zależności od potrzeb – jeżeli potrzebuję wykonać zdjęcie na całkowicie białym tle, podkręcam lampy dość mocno. Jeżeli z kolei chcę jedynie stworzyć poświatę, moc ustawiam stosunkowo niską (wszystko zależy od konkretnej sytuacji i parametrów ekspozycji).

Dzięki takiemu prostemu zabiegowi, z ciemniejszego zdjęcia, w kilka chwil robię znacznie jaśniejsze. W efekcie sesja jest urozmaicona a przez to ciekawsza.

 

Ustawienie światła III

Sprzęt studyjny:

  • 2x lampa studyjna,
  • 1x lampa reporterska,
  • Beauty Dish z gridem,
  • stripbox 120×30,
  • białe tło.

Często stosuję również rozwiązanie, które gwarantuje mi nieco ciemniejsze fotografie. Zdarza się tak, że klienci potrzebują nieco bardziej klimatycznych fotografii, bo te pasują do ich strony, stylu czy konkretnego biznesu.

Wówczas stosuję bardzo podobne ustawienie światła jak poprzednio. Jednak dokonuję kilku istotnych zmian.

Główny modyfikator tym razem to duży Beauty Dish z gridem, gwarantuje mi on przede wszystkim bardziej kontrastową fotografię a grid skutecznie ogranicza docieranie światła na tło.

Na drugiej lampie dokonuję również modyfikacji. Duży softbox zmieniam na znacznie mniejszy; 120×30. Dzięki temu światło nie rozchodzi się na boki i nie dociera do tła tak intensywnie jak w przypadku większego odpowiednika.

Trzecia lampa pozostaje bez zmian, nadal jest to reporterka z parasolką transparentną.

Ustawienie światła IV

Sprzęt studyjny:

  • 2x lampa studyjna,
  • 1x lampa reporterska,
  • Beauty Dish 72cm z gridem,
  • standardowa czasza,
  • białe tło.

Za sprawą jednej zmiany, całkowicie można odmienić fotografię. Tym razem rezygnuję z lampy, która rozświetlała lewą część twarzy osoby fotografowanej. W ten sposób powstaje cień na tej części twarzy (i o to chodzi, ale o tym dalej).

Do lampy podpinam standardową czaszę i ustawiam ją stosunkowo daleko od tła (~3m). Wówczas całe tło jest oświetlone. Moc dobieram w taki sposób aby tło było całkowicie białe ale nie mogę również przesadzić z mocą, wówczas zdjęcie będzie pozbawione kontrastu.

Teraz kilka słów odnośnie cienia, który świadomie zostawiam na jednej stronie osoby fotografowanej. Uwielbiam fotografie na białym, wypalonym tle, na których osoba oświetlona jest kontrastowo. Po prostu mam dość jednolicie oświetlonych fotografii na białym tle. Taki sposób oświetlenia ma swój charakter, który wpasowuje się w mój fotograficzny styl.

SPRZĘT DO ZDJĘĆ

Podstawą do tego typu fotografii jest: 

  • aparat z trybem manualnym, zapisem plików w trybie RAW, oraz gorącą stopką,
  • obiektyw portretowy (w przypadku matryc APS-C lub FF najlepiej wykorzystać ogniskową minumum 50mm, chyba, że świadomie chcemy wykorzystać zniekształcenia),
  • wyzwalacz radiowy – do wyzwalania zdalnego lamp błyskowych.

 

Właściwie tyle w zupełności wystarczy jeżeli chodzi o body, obiektywy i niezbędne akcesoria. W przypadku zdjęć biznesowych bardzo ważna jest ich jakość. Dlatego im lepszej jakości sprzętem będziemy fotografować tym lepiej. Poza tym, klienci mogą fotografie z sesji wykorzystać do wielkoformatowych wydruków, więc im większa ich rozdzielczość tym lepiej. Oczywiście nie ma co również popadać w paranoje, zazwyczaj rozdzielczość 4000px na dłuższym boku w zupełności wystarczy.

LAMPY BŁYSKOWE

Za minimum uważam zestaw składający się z dwóch lamp błyskowych. Jednak tego typu sesje w większości przypadków wymagają wykorzystania większej ilości sprzętu. Wówczas praca jest znacznie bardziej komfortowa.

Nie masz się co martwić jeżeli nie masz zestawu lamp i szeregu modyfikatorów. Rekomenduję rozwiązanie, w którym szukasz ciekawego i dobrze wyposażonego studia fotograficznego, sprawdzasz ceny a koszt wynajmu doliczasz do kosztu sesji zdjęciowej.

Nie będę polecał konkretnych modelów lamp (to również temat na osobny artykuł) bo podobne efekt można uzyskać rozmaitym sprzętem. Jeżeli jednak inwestujesz w lampy studyjne to za miniumum postaw sobie cel szerokiej regulacji mocy oraz moc minimum 400Ws.

Wszystko też zależy od konkretnego zlecenia. Często może być tak, że w zupełności wystarczy jedna lampa, która zagwarantuje porządane efekty. 

PRZEPROWADZENIE SESJI BIZNESOWEJ

Jednym wyzwaniem nie jest tylko i wyłącznie samej sesji zdjęciowej. Ważne jest również takie jej przeprowadzenie żeby osoba fotografowana nie czuła się niepewnie. Podstawą jest stworzenie dobrej atmosfery, która zagwarantuje dobre humory po obu stronach. Często po sesji słyszę od ludzi, że w ogóle nie czuli się jakby byli na zdjęciach tylko na spotkaniu ze znajomym. Do takiego właśnie stanu dążę podczas każdego fotograficznego zlecenia.

Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której klient przychodzi na zdjęcia a ja z miejsca każę mu stanąć na środku i bez rozmowy zaczynam walić mu flashem po oczach.

Kiedyś myślałem, że w tych czasach już nikt tak nie robi. Niestety z opowiadań osób, z którymi współpracuję dowiaduję się czegoś zupełnie innego. Dlatego proszę Cię, nie zaliczaj się do tego grona 🙂

W kilku punktach podpowiem Ci jak stworzyć dobrą atmosferę na sesji:

  • zaczynam od zaproponowania przejścia na “Ty”, wówczas cała współpraca przechodzi na mniej formalną formę, która służy rozluźnieniu,
  • rozmawiaj z osobą fotografowaną, nie koniecznie na tematy związane ze zdjęciami, warto znaleźć wspólny temat i zainteresować się drugą osobą,
  • rozmowę staraj się cały czas podtrzymywać, nawet jeżeli masz za moment wykonać zdjęcie, wówczas druga strona jest znacznie bardziej naturalna,
  • jeżeli fotografujesz w studio, zadbaj o przyjemną muzykę w tle, wypełni ona ewentualną ciszę i wprowadzi miły klimat,
  • bądź miły – nikt nie lubi zarozumiałych buraków, którzy mają siebie za najważniejszych we wszechświecie,
  • zwracaj uwagę z wyczuciem – nie bierz przykładu z fotografów, których widzisz w programach typu “Top Model”, miej wyczucie i traktuj osobę stojącą przed obiektywem tak jakbyś chciał żeby Ciebie traktowana w jakby nie było, stresującej sytuacji.

POZOWANIE NA SESJI BIZNESOWEJ

Ręka pod brodą

Klasyczna poza, która wygląda bardzo dobrze i naturalnie. Żeby w tej konfiguracji osoba ustawiła się prawidłowo tłumaczę ją w następujący sposób:

  • Daj proszę rękę pod brodę a drugą podeprzyj łokieć (całość często pokazuję)

Ważną kwestią jest to aby osoba fotografowana nie kładła otwartej ręki na twarzy, bo wówczas całość będzie bardziej w stylu kadru z sesji beauty a nie biznesowej.

Trzymać marynarkę/żakiet

Jeżeli osoba fotografowana ma na sobie marynarkę lub żakiet to można wykorzystać ten element garderoby do stworzenia ciekawej pozy. Wystarczy powiedzieć:

  • złap teraz marynarkę obiema rękami

UWAGA! Marynarka/żakiet musi być rozpięty. W przeciwnym wypadku, poza będzie wyglądać fatalnie.

Ręce w kieszeni

Niektóre osoby uważają trzymanie rąk w kieszeni jako ignoranckie. Jednak trzeba tutaj odróżnić dwie kwestie: można robić to niechlujnie lub z gracją i elegancją. Nas oczywiście interesuje ta druga opcja.

Podstawową kwestią jest włożenie ręki do kieszeni za wyjątkiem kciuka. Cała ręka w kieszeni nie wygląda korzystnie i nie prezentuje się dobrze. Zawsze warto o tym pamiętać bo różnica jest kolosalna.

Żeby całość prezentowała się perfekcyjnie w parze z rękami musi iść wyprostowana i “pewna siebie” postawa. Wówczas tak wykonana fotografia będzie wyglądała bardzo dobrze i nikomu przez myśl nie przejdzie, że dana poza jest w jakikolwiek sposób naganna.

Dopinanie marynarki

W przypadku fotografii mężczyzn, często wykonuję ujęcia w marynarce. Chętnie wykorzystuję ją do wykreowania ciekawej pozy. W tym przypadku poprosiłem modela:

  • odepnij proszę guzik od marynarki i powoli go zapinaj jednocześnie patrz w obiektyw.

Założone ręce

Obiegowa opinia głosi: założone ręce to pozycja zamknięta i zniechęca potencjalnego odbiorcę/klienta

Guzik prawda! Wszystko zależy od świadomego ustawienia i wykreowania konkretnego ustawienia.

Zakładając ręce trzeba pamiętać o tym aby obie dłonie były widoczne a nie schowane do środa. Jeżeli obie dłonie będą “w środku” to faktycznie, można odebrać osobę tak stojącą tak jakby “strzelała focha”.

Można pokusić się o dwie wersje takiego ustawienia:

  • z obiema rękami na wierzchu (przykład poniżej),
  • z jedną ręką schowaną, drugą pozostawioną “na widoku”.

Na przemian

W przypadku fotografowania dwóch osób możemy pokusić się o różne konfiguracje. W przypadku powyżej obie osoby fotografowane pozują w taki sam sposób i są one zwrócone do siebie barkami. Drugim wariantem pozowania w parach jest ustawienie na przemian.

Często stosuję dokładnie taką konfigurację, którą prezentuję w przykładowym zdjęciu. Tym razem osoby są skierowane do siebie, gdzie:

  • jedna osoba zakłada ręce,
  • druga np. trzyma je w kieszeni.

Klasyczny portret

Na tego typu sesji zdjęciowej, warto zrobić również klasyczny portret, który z pewnością przyda się osobie fotografowanej. Tego typu zdjęcia często potrzebne są do prezentacji swojego wizerunku w prasie, artykułach branżowych czy w mediach społecznościowych.

Dlatego wykonanie takiego kadru uważam jako podstawę.

BŁĘDY W POZOWANIU

Obserwując osoby, które chcą się ustawić przed obiektywem lub zdjęcia, które zostały źle wykonane, wyłapałem kilka powtarzających się błędów, które występują bardzo często. Warto o nich pamiętać i ich unikać.

  • przygarbiona sylwetka – wiele osób zapomina o prostowaniu, warto przypomnieć o tym przed wykonaniem konkretnego ujęcia,
  • ustawiania się na wprost – ustawienie się na wprost obiektywu nie jest korzystne w większości przypadków, ogólnie, taka postawa poszerza i sprawia wrażenie “wielkości”, w niektórych przypadkach jednak jest to dobre ustawienie, wszystko zależy od konkretnej osoby fotografowanej (przykład prawidłowego ustawienia na wprost prezentowałem powyżej),
  • uciekanie wzrokiem od obiektywu – zdarza się, że osoba fotografowana jest wstydliwa i unika patrzenia w obiektyw, w zdjęciach portretowych można taką sytuację obrócić w zaletę ale w fotografiach biznesowych osoba powinna patrzeć w obiektyw (w większości przypadków) w końcu zdjęcia biznesowe mają przemawiać do potencjalnych klientów więc trzeba do nich patrzeć,
  • nadmierne spięcie – szczególnie na początku sesji zdjęciowej osoby są mocno spięte, dlatego tak ważna jest rozmowa wstępna, która sprawi, że osoba fotografowana będzie znacznie lepiej czuła się podczas fotografowania, po prostu warto stworzyć dobrą i komfortową dla obu stron atmosferę,
  • nadmierne wyluzowanie – są również osoby nadmiernie wyluzowane, pozowanie w ich przypadku często wyglądać najzwyczajniej w świecie niechlujnie i na odwal się, zdjęcia biznesowe powinny cechować się elegancją więc takiej sytuacji należy unikać,
  • kosmyki włosów przysłaniające twarz – w przypadku kobiet lub mężczyzn z długimi włosami, problemem mogą być niesforne kosmyki włosów, które nachodzą na twarz, o ile nie jest to świadomy zabieg, w którym włosy mają opadać na twarz to będzie to wyglądać źle, często na sesji proszę o poprawienie kosmyka, który np. nachodzi na oko,
  • zbyt poważne miny – niektóre osoby zaznaczają mi na początku sesji, że preferują zdjęcia bez uśmiechu, bardziej poważne niż uśmiechnięte, ok, nie ma problemu jednak nie można iść w kierunku pogrzebowych i wręcz odstraszających min.

UROZMAICENIE

Podczas omawiania z klientem sesji zdjęciowej zaznaczam, że w tego typu fotografiach ważne jest urozmaicenie. Sugeruję, że warto na zdjęcia zabrać kilka ubrań, które będzie można płynnie zmieniać podczas fotografowania. W efekcie klient będzie miał szereg fotografii, które będą urozmaicone a nie nudne i jednolite.

Najprostsze sposoby na zmianę stylu ubioru w zdjęciach biznesowych:

  • zmiana koloru koszuli,
  • ujęcia z krawatem/muszką (bardziej oficjalne) i bez (mniej formalne),
  • kadry z marynarką/żakietem i bez.

To trzy proste zmiany, które dadzą powiew urozmaicenia fotografii.

Poza tym, ogromny wpływ na zdjęcia mamy również my, jako fotografowie:

  • zmiana sposobu oświetlenia głównego,
  • różne sposoby oświetlenie tła (niedoświetlone, częściowo oświetlone, całkowicie oświetlone),
  • urozmaicone pozowanie,
  • różne kadry (portrety, popiersia, sylwetki, poziom, pion).

To tylko kilka podstawowych sposobów na urozmaicenie sesji. Warto mieć kreatywne podejście do tematu. Gwarantuje, że klient to doceni.

WYBÓR ZDJĘĆ

Po sesji następuje moment wyboru fotografii z sesji. Możemy wyróżnić tutaj dwa podejścia do tematu:

  • sami wybieramy fotografie z sesji,
  • klient razem z nami wybiera swoje ulubione fotografie.

W sesjach biznesowych i wizerunkowych zdecydowanie preferuję to drugie podejście. Po wykonaniu zdjęć, siadam z osobą fotografowaną, przeglądamy razem zdjęcia i wybieramy te najlepsze. Podczas selekcji oczywiście mówię klientowi, które fotografie moim zdaniem prezentują się najlepiej, a jeżeli wybierze on niekorzystny kadr, argumentuję dlaczego warto z niego zrezygnować. Dzięki takiemu podejściu wspólnie wybieramy najlepsze ujęcia z sesji i wbrew obiegowej opinii, klienci wcale nie są pozbawieni fotograficznego wyczucia i często wybieramy dokładnie te same kadry.

Unikam przesyłania zdjęć z sesji w formie miniatur. Wówczas nie mogę w żaden sposób doradzić osobie fotografowanej co będzie dobrym wyborem a co złym. Dlatego selekcja odbywa się zawsze zaraz po wykonaniu sesji zdjęciowej.

OBRÓBKA ZDJĘĆ BIZNESOWYCH

Istotną częścią jest również obróbka zdjęć. W przypadku tego rodzaju fotografii zdecydowanie stawiam na naturalne kolory i retusz. Cały proces wygląda następująco:

  • obróbka zdjęć w Lightroomie; balans bieli, kontrasty, tonacja na krzywych, ostrość oraz sekcja HSL,
  • retusz w Photoshopie; metoda frequency separation, dodge & burn.

Nie jest to nic wyszukanego ale do każdego kroku trzeba się maksymalnie przyłożyć. Tego typu zdjęcia muszą być perfekcyjnie dopracowane.

PRZEKAZANIE FOTOGRAFII

Fotografie z sesji eksportuję do dwóch lub trzech formatów (w zależności od potrzeb klienta):

  • pełna rozdzielczość,
  • rozdzielczość dopasowana do facebooka (2048px na dłuższym boku),
  • rozdzielczość internetowa (1024px na dłuższym boku).

Dzięki temu klient otrzymuje szereg fotografii dopasowanych do różnych miejsc bez potrzeby jego ingerencji.

PODSUMOWANIE

Cały proces jest czaso i pracochłonny ale gwarantuję, że takie starania doceni niemal każdy klient (oczywiście zdarzają się trudne przypadki). Poza tym, nasza praca będzie również uporządkowana a efekty znacznie lepsze. Oczywiście w parze za taką pracą musi też iść adekwatna cena. Nie zamierzam sugerować żadnej konkretnej stawki, ale nie warto wyceniać takich fotografii tak jak tradycyjnej, luźnej sesji portretowej.

Wracając do podsumowania, artykuł jest moim sposobem pracy, który został wypracowany na podstawie mnóstwa tego typu zleceń. Dlatego każdy element przetestowałem w praktyce i wiem, że wszystko to przynosi zamierzone rezultaty.

Nie mniej jednak, weź z tego artykułu to co najistotniejsze dla Ciebie, w końcu każdy z nas jest innym człowiekiem, ma inny styl fotografowania czy pracy z klientem.

Zapraszam również do zapoznania się z innymi materiałami: