fbpx

Jest popołudnie, słonce mocno świeci, jest gorąco i duszno. To idealny czas na wycieczkę nad wodę. Dla fotografa- jedna z najgorszych pór dnia na zdjęcia. Czy umiesz improwizować a niekorzystne warunki przełożyć na dobre zdjęcia?

Dokładnie tak się zaczęło kilka weekendów temu. Pojechaliśmy z dziewczyną do lasu, w którym znajdują się malownicze stawy. Przy okazji wziąłem aparat a w bagażniku miałem blendę, która zawsze jest gdzieś ze mna.

Mieliśmy po prostu zrobić kilka pamiątkowych zdjęć bez polotu. Tak też się wszystko zaczęło. Do momentu, w którym zauważyliśmy drabinkę wiszącą nad wodą. Wówczas popatrzyliśmy na siebie i nie musielismy nic więcej mówić. Wiedzieliśmy doskonale o co chodzi- zdjęcia, jak najlepsze zdjecia.

Taka pora dnia jest niesamowicie wymagająca dla fotografa. Musi się mocno postarać zeby zdjecia nie nadawały się do kosza.

Obserwacja i ustawienie

Wróćmy do naszej wycieczki i spontanicznej sesji. W tym momencie musiałem uruchomic w sobie zmysł improwizacji i dokładnego obserwowania światła. Dziewczyna w między czasie, według moich wskazówek ułożyła sie na drabince.

Podstawowym założeniem było ustawienie dziewczyny w taki sposób aby światło oświetlało jej twarz. Wówczas mogłem obserwować już na twarzy modelki jak rozkłada się światło i dokonywać dokładniejszych poprawek w ustawieniu.

Mocne cienie

Kiedy słońce znajduje się jeszcze wysoko na niebie, tworzy ono mocne i głębokie cienie na twarzy fotografowanej osoby. Tak oczywiście było też w tym przypadku. Dlatego chciałem za sprawą odpowiedniego ustawienia wyeliminować ten niekorzystny efekt.

Kluczem do sukcesu jest po prostu podniesienie głowy lekko do góry. To skutecznie zmniejsza cienie i dzięki temu uciążliwe, brzydkie cienie nie psują fotografii.

Żeby jednak dostrzec te detale trzeba uważnie obserwować światło na twarzy. Częstym błędem początkujących jest właśnie pomijanie takich detali, których można nie dostrzec na pierwszy rzut oka. Fotografując z dalsza takie cienie nie są widoczne bez przybliżenia fotografii na ekranie aparatu.

Należy również pamiętać, że nie tylko głowa powinna być ustawiona idealnie ale całe ciało. Minimalny ruch w którymkolwiek kierunku i tworzą się paskudne cienie na ciele. Trzeba pamiętać, że nieodpowiednio ustawiona ręka czy noga może zepsuć całkowicie efekt końcowy.

Kiedy już fotograf nabierze doświadczenia, wie doskonale o tym, że o tej porze dnia trzeba wyjątkowej gimnastyki żeby zrobić dobre zdjęcie. Jeżeli jednak opanuje już tę sztukę zyska na prawdę wiele, bo zrobić ładne zdjęcie o tej porze dnia to nie lada wyczyn.

IMG_6940

Rażące słońce

Kiedy już osoba fotografowana będzie ustawiona co do centymetra pojawia się jeszcze jeden poważny problem. Modelka nie daje rady patrzyć we wskazanym przez nas kierunku bo po prostu słońce ją oślepia. Niestety, jest to po prostu niemożliwe ponieważ w mgnieniu oka pojawiają się łzy i zaczerwienione oczy. Wyjścia z takiej sytuacji są dwa.

Pierwszym z nich jest założenie okularów przeciwsłonecznych. Oczywiście wszystko zależy od tego czy do danej stylizacji one pasują. W naszym przypadku akurat nie było z tym problemu bo pasowały one idealnie.

Drugim sposobem jest zamykanie oczu i otwieranie ich na “trzy, cztery”. Wówczas modelka otwiera oczy tylko podczas robienia zdjęć i dzięki temu możemy skutecznie wyeliminować problem łzawiących oczu.

IMG_6948

Efekt końcowy

Zgodnie z powyższymi zasadami realizowałem zdjęcia. Dzięki wiedzy mogłem skutecznie wykorzystać niekorzystne warunki do fotografowania a z efektu końcowego jest bardzo zadowolony.

IMG_6994

A Ty, umiesz improwizować?

No właśnie, jak to jest w Twoim wypadku? Czy w niekorzystnych warunkach potrafisz zrobić dobre zdjęcia? Potrafisz niekorzystne warunki obrócić w takie, w których zrobisz dobre zdjęcia?

Wszystko wymaga wprawy, doświadczenia i odpowiednich umiejętności. Nie lepszego sprzętu, nowych, niesamowitych technologii ale wiedzy i świadomego fotografowania.

Dlatego uczmy się, róbmy zdjęcia, wyciągajmy wnioski i nieustannie rozwijajmy swoje umiejętności.


Od kilku dni wszystkie artykuły z bloga dostępne są w aplikacji Squid, w której możecie przeglądać świeże informacje z tematów, które Was interesują.
Osobiście wybrałem fotografię, sport i technologię. Od tego momentu żeby czytać “co nowego” w świecie, którym się interesuję wystarczy, że po prostu odpalę aplikację

squid-wiadomosci-i-newsy