fbpx

Pierwsza odsłona nowego formatu, w którym odpowiadam na Wasze pytania w filmie. Nie jestem w stanie odpowiadać na wszystkie wiadomości, które dostaję na maila dlatego właśnie startujemy z nową serią! 


Bezpośredni link do filmu: https://youtu.be/Nk5MctFiorc

Chcesz wiedzieć o wszystkich filmach? Subskrybuj kanał YT:

 


Nowością jest transkrypcja odcinków. Od teraz, przy niektórych filmach pojawi się również ich wersja tekstowa. Dzięki temu, osoby, które wolą czytać, będą mogły zapoznać się z danym odcinkiem w wersji tekstowej.

TRANSKRYPT ODCINKA

Na kanale jest już 24 filmy, zostawiacie swoje propozycje kolejnych materiałów w komentarzach, zadajecie pytania w mailach i na facebooku. Stwierdziłem, że dobrym pomysłem będzie seria pytań i odpowiedzi. Poprosiłem Was na facebooku bloga o zostawianie swoich pytań, na które odpowiem w filmie. Czas na nie odpowiedzieć. Zaczynamy!

Na wstępie zachęcam Was do śledzenia profilu bloga na facebooku, ogłaszam tam wszystkie nowości i linkuję do różnych ciekawych materiałów. A jeżeli chcecie żebym odpowiedział na Wasze pytania w jednym z takich odcinków to zostawiajcie je w komentarzach pod tym filmem. Za jakiś czas nagram kolejny materiał i odpowiem na te najciekawsze z nich. Tymczasem, przejdźmy do odpowiedzi na pytania!

  1. Mam pytanie na temat ustawienia ekspozycji w czasie reportażu. Czy ustawiasz ją manualnie czy korzystasz z trybów półautomatycznyh i czy używasz może automatycznego doboru ISO?

W znacznej większości przypadków korzystam z ustawień w 100% manualnych. Wtedy zawsze mam pełną kontrolę nad ekspozycją i efektem jaki uzyskuję.

Czasami korzystam z trybu preselekcji przysłony. Ale tylko i wyłącznie wtedy, kiedy jestem zmuszony do nagłej zmiany parametrów ekspozycji a nie zdążyłbym przestawić ich manualnie. Wówczas wystarczy tylko przełączyć tryb. Jednak kiedy tylko jest wystarczająco dużo czasu ustawiam wszystko manualnie.

Odnośnie automatycznego doboru czułości ISO to zdarza mi się korzystać z tej funkcji, jednak również bardzo rzadko. Można tę funkcję połączyć z trybem preselekcji przysłony. Wówczas można swobodnie fotografować mając kontrolę nad przysłoną. Innymi parametrami nie trzeba się martwić. Jednak z każdym takim krokiem zbliżamy się do trybu automatycznego co nie jest dobre.
Najlepiej nauczyć się szybkiego ustawienia parametrów w trybie manualnym a z trybów półautomatycznych korzystać tylko w najtrudniejszych sytuacjach.

2. Michał pytałem się Ciebie kiedyś o balans bieli , tzn. jak ustawiasz czy korzystasz z colorcheckera, kart szarości itp. W jaki sposób nauczyć się prawidłowego ustawienia WB z poziomu aparatu. 

W wyjątkowych sytuacjach korzystam z karty szarości. Przede wszystkim w sytuacjach, w których potrzebuję uzyskać jak najlepsze odwzorowanie kolorów. Najczęściej w fotografii reklamowej.

W pozostałych dziedzinach rzadko z niego korzystam. Z tego względu, że w fotografowaniu ludzi, podczas obróbki, wprowadzam korekcję tonalną i kolorystyczną, której celem w moim przypadku nie jest osiągnięcie idealnego balansu bieli a konkretnych efektów.

Jeżeli chodzi o colorchecker to do tej pory z niego nie korzystałem ale zamierzam go przetestować i skalibrować moje aparaty.

3. Czy fotograf to Twój wyuczony zawód? Kończyłes jakieś szkoły czy jesteś samoukiem? Jeśli masz inny zawód to skąd wziąłeś tyle odwagi aby poświęcić się swojej pasji i zacząć na niej zarabiać? Jak nabrać pewności siebie i wziąć sprawy w swoje ręce? Skąd się dowiedzieć czy to co robię jest dobre, na tyle dobre by z tego móc wyżyć?

Fotografia nie jest moim wyuczonym zawodem. Nie kończyłem żadnej szkoły. Jestem zdecydowanie samoukiem. Uczyłem się przede wszystkim z wiedzy dostępnej w sieci oraz w książkach. W między czasie cały czas fotografowałem i sprawdzałem wszystko w praktyce.

Później szukałem wiedzy w kursach i szkoleniach oraz podczas rozmów z różnymi fotografami.

Skąd miałem odwagę żeby wszystko poświęcić fotografii?
Po prostu zawsze chciałem się cieszyć z tego co robię i miałem mnóstwo determinacji żeby to osiągnąć. Nie miałem zamiaru robić tego co muszę ale to co lubię.

Jak nabrać pewności i zacząć to robić?
Odpowiem na swoim przykładzie. Cały czas fotografowałem, organizowałem różne sesje zdjęciowe, robiłem zdjęcia bliskim i dzieliłem się nimi w internecie. Z czasem, fotografie były coraz lepsze. Świadczyły o tym komentarze moich odbiorców, co jeszcze mocniej motywowało mnie do pracy. Sygnałami, które przesądziły o wszystkim były pojawiające się pytania o koszt wykonania zdjęć. Skoro były osoby, które chciały płacić za moją pracę to byłem przekonany, że znajdę ich więcej.

4. Jak wykonać swoją pierwszą sesje zdjęciową przy sprzęcie Nikon D3200 + 35mm f/1.8 i lampą wbudowaną tak by fajnie doświetlić modelkę? Może jakie parametry ustawić ?

Zestaw, który masz jest dobry i bez problemu uzyskasz satysfakcjonujące efekty. Pierwszą radą, którą mogę Ci udzielić to żebyś zapomniał o wbudowanej lampie błyskowej. Daje płaskie światło i po prostu zepsuje zdjęcie. Ewentualnie możesz ją wykorzystać fotografując pod mocne światło.

Tak czy inaczej, lepiej doświetlić modelkę za pomocą blendy. Światło będzie o niebo lepsze.

Nie mogę podać Ci parametrów jakie masz ustawić. Wszystko zależy od warunków, w których będziesz fotografował. Uniwersalną poradą będzie zastosowanie niskiej przysłony, wówczas uzyskasz małą głębię ostrości i rozmyjesz tło.

Poza tym przeczytaj mój darmowy E-book “Portret w plenerze”. Znajdziesz tam sporo porad, które wykorzystasz w swoich zdjęciach, a które pozwolą Ci lepiej fotografować. Link znajdziesz w opisie tego filmu lub klikając tutaj.

5. Co z serią o twórcach internetowych? Jakby nie było, fajnie jest poznać ludzi internetu z nieco innej strony.

Będzie kontynuowana. Priorytetem były inne produkcje i artykuły. Filmy z tej serii są trudne do realizacji, przede wszystkim z racji odległości, które dzielą różnych twórców.

6. W jakim programie można dobrze obrabiać zdjęcia (DARMOWYM)?

Jeżeli chcesz mieć mnóstwo możliwości to przede wszystkim spróbuj swoich sił w Gimpie. To świetna alternatywa dla Photoshopa. Pozwala uzyskiwać zaawansowane efekty a do tego jest darmowy.

Z czasem sugeruję jednak inwestycję w Adobe Lightroom.

7. Cennik dla fotografa, rozliczenie godzinowe czy od dzieła?

Zdecydowanie preferuję rozliczenie od dzieła. Zawsze działam w ten sposób, że proszę klienta o przedstawienie swoich wymagań: liczba gotowych zdjęć, efekty, montaż, miejsca realizacji i wszystkie inne ważne detale. Na tej podstawie wyceniam zlecenie i przesyłam informację klientowi.

Jeżeli działa się w branży, można bez problemu ocenić ile czasu będzie potrzeba na realizację zadania i ile jest ono warte. Ewentualnie, jeżeli zlecenie jest bardzo duże, można ustalić z klientem, że każdy dodatkowy dzień pracy jest płatny.

8. Mnie osobiście ostatnio kręcą efekty uzyskiwane za pomocą lensbaby. Co byś doradzil? Samorobke pod gwint M 42 ,czy lensbaby z jakimś szkłem np sweet 35

Kiedyś przerobiłem stary obiektyw Helios i stworzyłem własne “lensbaby”. Efekty, które w ten sposób można uzyskać były zadawalające. Osobiście, nie korzystałem z niego zbyt często. Kiedy potrzebuję osiągnąć efekt “Tilt Shift” w zupełności wystarczy mi ten, który mogę uzyskać w kilku krokach w Photoshopie lub Lightroomie.

Podsumowanie:

W tym pierwszym odcinku pytań i odpowiedzi to by było wszystko. Warto angażować się w życie bloga i na przykład zostawiać swoje komentarze. Staram się na większość z nich odpowiadać a z najciekawszych tworzyć materiały w formie artykułów lub filmów. Jeżeli podoba Wam się ten format i chcecie go więcej to zostawcie łapkę w górę pod tym filmem.

Pamiętajcie też o zostawieniu swojego pytania w komentarzu pod tym filmem. Za jakiś czas nagram kolejny odcinek z tej serii na podstawie tych najciekawszych.

A jeżeli jeszcze nie subskrybujcie tego kanału to koniecznie kliknijcie poniżej w przycisk oraz dzwoneczek obok i bądźcie na bierząco z wszystkimi filmami, które tutaj publikuję.

I to by było na tyle. Dzięki za uwagę i do następnego razu. Cześć!