fbpx

Dzisiaj poruszam temat, który dotyczy wielu aspirujących i nawet doświadczonych fotografów: wymówki, które uniemożliwiają rozwijanie się w fotografii. Czy kiedykolwiek złapałeś się na myśleniu “Nie mam dobrego sprzętu, więc nie osiągnę dobrych efektów” albo “Fotografii nie trzeba się uczyć”? Jeśli tak, ten film jest dla Ciebie.


📌 TEMATY PORUSZONE W FILMIE:

✅ Czy trzeba mieć talent do fotografii?
✅ Co pomyślą inni o Twoich zdjęciach?
✅ Dobry sprzęt = dobre zdjęcia?
✅ Dlaczego brak czasu na naukę to tylko wymówka?
✅ Jak wpływa na fotografów rosnąca rola sztucznej inteligencji?
✅ I wiele więcej!

 

Link do filmu: https://youtu.be/YRUrQ7Y7P2U

.

CO POWIEDZĄ INNI?

Bardzo częstą wymówką wśród fotografów, jest zastanawianie się co pomyślą inni. Co byśmy nie zrobili w życiu – zawsze będziemy oceniani. Nie ma sensu jednak się tym przejmować, bo w ten sposób nie wykonalibyśmy żadnego kroku w życiu, obawiając się co ktoś pomyśli. Zawsze znajdzie się ktoś krytykujący, chcący wbić szpilkę – trudno, taka jest kolej rzeczy. Trzeba też do sprawy podejść zerojedynkowo – ważniejsza jest dla Ciebie opinia innych czy Twoja pasja?Niech więc każdy sobie myśli co chce, a Ty rób swoje.

GDYBYM MIAŁ LEPSZY SPRZĘT

Fotografowie u progu swojej pasji tłumaczą niepowodzenia tym, że mają słaby sprzęt. Trzeba jednak pamiętać, że ten „kiepski” sprzęt parę lat wstecz był topowym na dany moment i fotografowie wykonywali nimi wybitne zdjęcia! Nie warto jest tłumaczyć swoje błędy, czy porażki tym, że nie mamy najnowszego sprzętu. Owszem – dobry sprzęt ułatwia pracę i skraca drogę do uzyskania danego efektu, ale nie zrobi za nas dobrego zdjęcia.

FOTOGRAFII NIE TRZEBA SIĘ UCZYĆ

Częstą wymówką, z którą się spotykam, jest to, że fotografii nie trzeba się uczyć, bo to ma wynikać z danego człowieka. Żadna jednak osoba na świecie nie rodzi się z taką umiejętnością fotografowania, obsługi sprzętu, panowania nad światłem. Malarz nie rodzi się z umiejętnością malowania, lecz z czasem ją nabywa i uczy się różnych technik. Ciągła nauka i rozwój w fotografii jest niesamowicie ważna.

NIE MAM CZASU NA NAUKĘ FOTOGRAFII

Bardzo często spotykaną wymówką jest brak czasu, bo rodzina, praca, obowiązki. Żeby uczyć się fotografii i zdobywać nowe umiejętności, wystarczy poświęcić 10-15 minut aby obejrzeć jakąś lekcje, przeczytać artykuł, wziąć aparat i przetestować. Okoliczności do nauki fotografii jest wiele, ale potrzeba do tego… chęci. Idąc do toalety, zamiast przeglądać tiktoka, możesz uczyć się fotografii.

AI ZASTĄPI FOTOGRAFÓW

Nie ma sensu iść w fotografie, bo za moment wszystko zrobi za nas AI – to w obecnych czasach bardzo często powtarzana wymówka. Jednak nijak ma się ona do naszej pasji, jaką jest fotografia. Robisz przecież zdjęcia dla siebie, satysfakcji, dla realizacji pasji. Zamiast doszukiwać się, że Ai odbierze Ci pracę – wykorzystają na swoją korzyść! Niech będzie ona Twoim przyjacielem, nie wrogiem. Realizacja pasji to najpiękniejsze, co możesz w życiu robić.

NIE MAM TALENTU

Ja to nie mam talentu do fotografii – przyznaj się, ile razy to słyszałeś? Na samym starcie jest to zgubny osąd czy ktoś ma talent, czy jednak nie bardzo.  Ja za talent w fotografii uważam swego rodzaju zmysł, intuicję, dostrzeganie kadrów. Jednak wieli tego typu rzeczy można się nauczyć. Obserwacja światła, patrzenie na daną scene, czy wyszukiwanie detali – to umiejętności, które możesz nabyć. Według mnie, nie ma co się oglądać na to, czy my mamy talent do tej fotografii, czy nie do końca. Jeżeli coś nam nie wychodzi, rób wszystko żeby się rozwinąć, niż użalać nad sobą. Fotografia ma być przyjemnością, bez względu na to w jaki sposób ją traktujemy.