fbpx

Pamiętacie jeszcze serię “Zainspirowane”? Czas wrócić do tematu i rozpracować kolejną fotografię.

Tym razem na tapetę wziąłem jeden z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych portretów studyjnych jakie znam.
Steve Jobs, chyba każdy już wie o jakie zdjęcie chodzi 🙂
Twórcą tego znakomitego portretu jest Albert Watson.

KONCEPCJA:
Pewnego dnia napisał do mnie pewien student, że marzy mu się portret taki jak ten popularny Steva Jobs-a. Jednak sesja do dzisiaj się nie odbyła poprzez niezdecydowanie kolegi. Po pewnym czasie upewniając się, że sesja nie będzie realizowana, postanowiłem wykonać taki portret sobie i wkomponować go w serię “Zainspirowane”.
Przygotowania do sesji były bardzo proste i mało skomplikowane. Wystarczyło znaleźć czarny golf, który nie ma kołnierzyka pod samą szyję.
Ważne było odpowiednie ustawienie ciała, które korygowałem w czasie zdjęć.

WYKONANIE:
Pisząc ten wpis natchnąłem się na stronę internetową gdzie pokazane jest dokładnie jak to zdjęcie wykonał autor. Link znajduję się na dole wpisu. W skrócie powiem tylko, że Watson użył 3 parasolek.
Ja natomiast zrobiłem to po swojemu i efekt jest bardzo zbliżony. Wniosek jest taki, że bardzo podobny efekt można osiągnąć w różnoraki sposób.

Zacząłem od głównego źródła światła. Patrząc na portret stwierdzić można, że światło jest łagodne. Zatem do tego celu użyłem okty 90cm, która daje miękkie i plastyczne światło. Ustawiłem ją w taki sposób aby jedna strona policzka była lekko zacieniona.
Od dołu dołożyłem blendę 120x80cm (biała strona blendy- nie zależało mi na mocnym odbiciu światła co miałoby miejsce gdybym użył srebrnej strony).
Pozostało już tylko oświetlić tło. W oryginale tło jest nieskazitelnie białe. Zatem taki sam efekt chciałem osiągnąć. Ustawiłem stripbox 140×30 pod takim kontem aby oświetlił całe tło za moimi plecami.
Później pozostała tylko konwersja do czerni i bieli.

PARAMETRY:
1/125s | f/9.0 | ISO: 100 | 85mm

LINKI:
Inspiracja i opis wykonania oryginalnego zdjęcia: http://guessthelighting.com/2012/02/27/albert-watson-lights-steve-jobs-famous-portrait/

 

SETUP:
lighting-diagram-1448880967


EFEKT:
N74A3768b