fbpx

Wiele osób zadaje mi pytanie jaki obiektyw wybrać do konkretnych zastosowań. Jednak pytanie powinno brzmieć, jaką ogniskową zastosować, żeby osiągnąć zamierzone efekty w danej dziedzinie fotograficznej. W tym odcinku pokażę najważniejsze różnice pomiędzy poszczególnymi ogniskowymi oraz podpowiem jak dobierać je do różnych zastosowań. 


Zanim przejdziemy do filmu i zestawienia różnych ogniskowych czas na trochę teorii.

CO TO JEST OGNISKOWA?

Zacznijmy standardowo od definicji z Wikipedii:

Odległość między ogniskiem układu optycznego a punktem głównym układu optycznego, na przykład odległość środka soczewki od punktu, w którym skupione zostaną promienie świetlne, które przed przejściem przez soczewkę biegły równolegle do jej osi. Ogniskową można określić zarówno dla soczewek i ich układów, jak i dla zwierciadeł.

Odległość ogniskowa danego układu optycznego określa jego powiększenie.

Czyli najprościej jak się da rzecz ujmując, ogniskowa określa powiększenie. Im większa wartość tym większe powiększenie otrzymujemy. 

CO TO SĄ PRZERYSOWANIA?

Bardzo ważnym pojęciem ściśle związanym z ogniskową są przerysowania. Najbardziej są one widoczne przy wykorzystaniu małych ogniskowych, np. 16mm kiedy fotografujemy obiekt z małych odległości.

Definicji z Wikipedii:

Określenie stosowane w architekturze, malarstwie, fotografii i innych sztukach wizualnych oznaczające sposób oddania trójwymiarowych obiektów i przestrzeni na płaszczyźnie. Istnieje kilka rodzajów perspektywy: linearna (zbieżna, geometryczna), barwna (malarska), kulisowa, powietrzna, odwrócona, perspektywa krzywoliniowa (poprawna).

Perspektywę możemy również podzielić na jednozbiegową, wielozbiegową (maksymalnie do 6 punktów), żabią oraz ptasią. Perspektywa jedno- i wielozbiegowa należą do rodzaju perspektywy linearnej, zwanej też geometryczną lub zbieżną, która jest sposobem oddania głębi za pomocą rzutu środkowego. Jest to specyficzny sposób przedstawienia trójwymiarowej przestrzeni na płaszczyźnie, odpowiadający w przybliżeniu obrazowi przestrzeni, jaki tworzy oko ludzkie.

INFORAMCJE DODATKOWE

Film nie ma na celu przedstawienia naukowych pojęć a przedstawienie tematu ogniskowych w praktycznej fotografii i możliwie najprościej jak się da. Dlatego zaznaczam z góry, że nie jest to pozycja naukowa.

Teraz czas przejść do filmu! Miłego oglądania 🙂

Bezpośredni link do filmu: https://youtu.be/0aUh-OPooFA