fbpx

Sesje reklamowe z reguły nie są proste. Wymagają dużych umiejętności, kreatywności i przede wszystkim spełnienia oczekiwań z reguły trudnego i wymagającego klienta. Oczywiście to nie reguła ale często spotykana sytuacja. Dlatego na podstawie mojej ostatniej sesji, przybliżę Wam temat i podpowiem jak dobrze i skutecznie planować oraz wykonywać takie fotografie.


Jak większość z Was wie, dwa dni temu otworzyłem Sklep dla Pasjonatów fotografii, w którym  udostępniam Wam fotograficzne koszulki z nadrukami związanymi z naszym hobby.

Żeby dobrze zaprezentować moje projekty, musiałem oczywiście wykonać dobre fotografie. Mieliśmy konkretny plan, który był do zrealizowania. Na tej podstawie dzisiaj mogę pokazać Wam jak zrobić tego typu sesję zdjęciową.

Do całego artykułu zmotywował mnie mocno komentarz Kasi (serdecznie pozdrawiam!):

Zdjęcia produktów macie najpiękniejsze i najbardziej przekonujące jakie kiedykolwiek w sklepach oglądałam!

Ustalenia

Zawsze należy zacząć od konkretnych ustaleń i poznania wymagań drugiej strony. Najlepiej zadać jak najwięcej pytań, które będą precyzowały wizję klienta. W ten sposób będzie pewność, że obie strony dobrze się rozumieją i nie będzie żadnych niedomówień.

Dobrym pomysłem jest również prośba o to, aby klient pokazał przykładowe zdjęcia, które wpasowują się w jego wizję. Takim sposobem jeszcze lepiej określone zostaną preferencje drugiej strony.

Pytania, które często zadaję podczas ustaleń:

 • co będzie tematem sesji, co dokładnie będę fotografował,
 • jak produkt ma być pokazany (emocje),
 • w jakiej scenerii ma się odbyć sesja,
 • czy modelkę/modela szuka klient czy fotograf,
 • czy są jakieś konkretne preferencje odnośnie modelki/modela (włosy, figura, wzrost, zarost, itp.),
 • rodzaj makijażu i fryzury modelki/modela,
 • czy klient chce być obecny na sesji,
 • rodzaj obróbki fotografii (pokazuję moje przykłady),
 • zakres retuszu i poprawek,
 • termin realizacji samych zdjęć i czas na przygotowanie materiałów.

Powyżej poruszyłem tylko kwestie czysto organizacyjno/kreacyjne.

Przygotowanie do sesji

Przygotowując się do sesji, jestem już po wszystkich ustaleniach z klientem. Wówczas wiem jak się do tego wszystkiego zabrać, co przygotować i jak całość ugryźć.

Wszystko rozpoczynam od spisania pomysłów:

 • jakie kadry wykonam,
 • jakie światło wykorzystam,
 • określam godzinę realizacji sesji,
 • jaki sprzęt użyję (obiektyw, lampy, modyfikatory).

Dodatkowo robię rozeznanie w sieci i szukam tego typu sesji zdjęciowych. Wówczas do głowy przychodzą kolejne pomysły, które można wykorzystać podczas fotografowania.

O tym jak szukać inspiracji piszę w tym artykule: Gdzie szukać inspiracji na zdjęcia?

Realizacja

Kiedy nadchodzi dzień realizacji sesji, mam już przygotowany plan i harmonogram, według którego mamy działać. Dzięki temu, mam gwarancję, że na pewno o niczym nie zapomnę i wszystko zostanie zrealizowane.

To bardzo ważne, ponieważ to nie produkt, który ustawiamy na tle i go fotografujemy ale kilka osób, które zgrały się w odpowiednim miejscu i czasie po to aby wykonać konkretną sesję. Ponowna organizacja takiego przedsięwzięcia jest kosztowna, przez co warto po prostu o wszystkim pamiętać a w tym niewątpliwie pomaga dobry i solidny plan.

Nie będę opisywał etapów realizacji tego rodzaju sesji z racji tego, że każda jest zupełnie inna i wszystkie różnią się od siebie. Po prostu teraz opiszę Wam sesję zdjęciową, którą realizowaliśmy na potrzeby naszego Sklepu dla Pasjonatów.

Opis sesji 

Na wykonanie tych zdjęć mieliśmy określoną wizję. Działaliśmy dokładnie tak jakbyśmy byli sami swoimi klientami. Przez co wszystkie punkty, które opisałem powyżej były spełnione. Dograny był każdy szczegół, dzięki temu nie było problemu z samą realizacją.

Nasze główne cele:

 • neutralna sceneria (natura lekko przeplatana z architekturą),
 • ciepłe tony,
 • sesja w godzinach popołudniowych,
 • naturalne i spontaniczne kadry,
 • na zdjęciach miał pojawić się aparat.

Scenerię pod zdjęcia mieliśmy znalezioną dużo wcześniej. Wszystko z racji tego, że z naszym psem chodzimy na długie spacery i znamy mnóstwo ciekawych miejsc w naszej okolicy. Wybraliśmy się więc w pola, przed którymi jest trochę starszych, miejskich zabudowań.

Właśnie w tym miejscu powstały pierwsze ujęcia z tej sesji.

N74A8607

N74A8611

N74A8639
Koszulka dostępna w sklepie: http://sklep.fotoblysk.com/produkt/koszulka-kolo-fotograficzne/

Następnie chcieliśmy wykonać zdjęcia pod płotem, który mijaliśmy po drodze. To taki płot, który często widziany jest w filmach, zazwyczaj odgradza pola uprawne od zwierząt. Stwierdziliśmy, że ma swój klimat więc warto go wykorzystać. To był strzał w dziesiątkę a koszulka z aparatem świetnie pasowała do tego miejsca.

N74A8692

N74A8698-2

N74A8706

N74A8675
Koszulka dostępna w sklepie: http://sklep.fotoblysk.com/produkt/koszulka-robie-zdjecia/

Naszym kolejnym przystankiem były już pola. Na niebie wisiało kilka obłoczków, które bardzo ładnie wyglądały na fotografiach. Dlatego na łące, na tle chmur, powstało kilka kolejnych klatek.

N74A8746

N74A8765

Pomysłem na następne kadry była polna droga, która może kojarzyć się z wędrówkami. Zachód słońca był idealnym dopełnieniem.

N74A8792

N74A8812

N74A8822
Koszulka dostępna w sklepie: http://sklep.fotoblysk.com/produkt/koszulka-ogniskowa-dla-fotografa/

Na tym mieliśmy zakończyć sesję. Jednak na horyzoncie dostrzegłem opuszczoną szopę. Odrazu wyobraziłem sobie zdjęcia na tle starych desek.

Po kilku chwilach byliśmy już na miejscu. Zrobiliśmy parę zdjęć i odrazu stwierdziliśmy, że warto było przedzierać się przez ogromne krzaki!

N74A8915

N74A8920

N74A8902

N74A8888

W tym momencie zakończyliśmy fotografowanie. Przygotowany przez nas plan znacznie przyśpieszył działanie i po dwóch godzinach mieliśmy wszystko gotowe 🙂

PODSUMOWANIE

Jestem przekonany, że ten artykuł pomoże Wam w lepszym realizowaniu tego typu projektów. Nawet jeżeli nie fotografujecie zawodowo, to ten tekst na pewno pomoże Wam w lepszym zaplanowaniu sesji zdjęciowej.

Pytania, które podałem w powyższym tekście, równie dobrze możecie zadać samemu sobie przed realizacją jakiejkolwiek sesji zdjęciowej. Sami przekonacie się o ile łatwiej fotografuje się po takim solidnym przygotowaniu.

Poza tym, poznaliście kulisy powstania zdjęć, które przedstawiają koszulki, które za niedługo mogą być częścią Waszej garderoby 🙂

Aktualnie trwa przedsprzedaż i możecie nabyć je w obniżonych cenach.

Zapraszam do sklepu: http://sklep.fotoblysk.com