fbpx

Wychodzicie z założenia, że do uzyskania wyśmienitych efektów podczas sesji zdjęciowej potrzebne są drogie lampy? Jeżeli tak, to koniecznie zapoznajcie się z treścią tego opisu sesji zdjęciowej, którym udowadniam, że ciekawy pomysł jest znacznie ważniejszym niż sprzęt, który użyjemy do wykonania fotografii.


Do wykonania zdjęć wykorzystałem wręcz najprostsze możliwe rozwiązanie i skorzystałem z… biurkowej lampki LED o mocy 2W (!) oraz światła z matrycy laptopa. Dokładniej o tych źródłach światła rozpiszę się w dalszej części tego artykułu oraz w filmie.

FILM I ARTYKUŁ

Przygotowałem dla Was dwa opisy tej sesji. Jeden w formie filmu a drugi w postaci tradycyjnego artykułu. Polecam w pierwszej kolejności obejrzenie video, ponieważ znajdziecie tam wiele ujęć z sesji oraz opowiem Wam o każdym szczególe wykonania tych kadrów jednocześnie obrazując wszystko odpowiednimi ujęciami.

FILM Z SESJI ZDJĘCIOWEJ

Bezpośredni link do filmu: https://youtu.be/x2VK1Xlebws

KONCEPCJA ZDJĘĆ

Potrzebowałem ciekawego zdjęcia, na którym będę siedział przed komputerem. Od pewnego czasu, intensywnie pracuję nad nową odsłoną bloga a te zdjęcia były wykonane właśnie w tym celu. Wymyśliłem sobie, że musi to być klimatyczna fotografia z ciekawym oświetleniem.

Nie interesowało mnie stockowe zdjęcie w jasnym otoczeniu lub po prostu na białym tle. Chciałem stworzyć klimat za sprawą punktowego oświetlenia, w którym całość po prostu nie będzie wyglądała sztucznie.

To właśnie te kryteria sprawiły, że postanowiłem zrezygnować z jakichkolwiek lamp błyskowych i zdecydowałem się na stworzenie bardzo naturalnego oświetlenia o czym przeczytacie poniżej.

OŚWIETLENIE NA SESJI

Pierwszym źródłem światła była bezprzewodowa, LEDowa lampka biurkowa o mocy 2W. To teoretycznie bardzo mała moc ale w rzeczywistości świeci stosunkowo mocno a wszystko to za sprawą lampek LED.

Drugim źródłem światła była matryca laptopa, ustawiona na najwyższą jasność z włączonym białym ekranem. Dzięki temu światło, które emitowała, miało odpowiednią temperaturę barwową oraz było go pod dostatkiem.

N74A0401

WYKONANIE FOTOGRAFII

Usiadłem przed stolikiem, aparat przekazałem Patrycji i wtedy zaczęliśmy po prostu ustawiać oświetlenie tak żeby moja postać była oświetlona.

Całość miała po prostu imitować sytuację, w której siedzę przed komputerem.

Ekran ustawiłem w ten sposób aby przede wszystkim świecił w moją twarz a lampka miała za zadanie rozświetlić tułów oraz część stolika chociaż i tak oświetlała ona twarz co było bardzo wskazane.

W pomieszczeniu rozwiesiliśmy LEDowe, kolorowe lampki choinkowe, które miały za zadnie stworzyć ciekawe tło oraz wprowadzić ciepły kolor wypełniający pokój.

Tak powstały zdecydowanie najlepsze ujęcia z tej sesji.

N74A0314

Pozując, starałem się kreatywnie podejść do tematu ale przede wszystkim zależało mi na bardzo naturalnym pozowaniu. Po prostu priorytetem była stuprocentowa naturalność.   N74A0350 N74A0348

Nie chciałem żeby wszystkie kadry były typową pracą przed komputerem i patrzeniem się w ekran monitora. Dlatego całość urozmaiciłem uśmiechem i zerkaniem w różne kierunki. N74A0326 N74A0331

PODSUMOWANIE

Jak sami widzicie, wykorzystałem bardzo proste oświetlenie jednak było ono niesamowicie skuteczne ponieważ dzięki niemu zdjęcia wyglądają dokładnie tak jak chciałem a całość nie wygląda na sztucznie wykreowaną za pomocą lamp błyskowych.

Pamiętajcie żeby ograniczeniem była zawsze wyobraźnia, nigdy sprzęt.

Inne filmy: