fbpx

W tym odcinku przyglądniemy się dwóm rodzajom zapisu zdjęć w aparatach RAW oraz JPG. Jakie są ich wady i zalety? Czy jedynym słusznym wyborem jest format RAW? 


Bezpośredni link do filmu: https://youtu.be/OpiRrsVzXgg

 

✅➡ POBIERZ E-BOOK Z LIGHTROOMA: https://fotoblysk.com/lightroom-poradnik-pdf-ebook/


Różnice między RAW i JPG 

JPG to format który jest automatycznie ustawiony w zakupionym aparacie i jest  wszystkim dobrze znany. Zdjęcie zapisane do JPG nie WYMAGA obróbki i jest od razu gotowe do wysłania rodzinie, znajomym itd. RAW natomiast jest plikiem, w którym są zapisane informacje o zdjęciu. Pozwala to na wydobycie informacji co się znajduje w cieniach, w najjaśniejszych partiach. Jest to dużo bardziej poszerzony plik. 

 

RAW wymaga obróbki

Dzięki ilości informacji, jakie oferuje nam format RAW możemy ze zdjęcia wydobyć to, co najlepsze. Wymaga on od nas obróbki zdjęć i konwersji do pliku JPG. Formatu RAW nie da się opublikować w internecie czy też wydrukować zdjęcia zwyczajnie ten format nie jest obsługiwany.

 

JPG wady i zalety

Fotografując w tym formacie nie mamy dużego pola manewru podczas obróbki. JPG to plik, który zarejestrował aparat i sam wstępnie obrobił. Jest przetworzony i obrobiony za pomocą algorytmów aparatu. Nie mamy więc tak dużej liczby informacji co znajduje się w cieniach, nie możemy wyciągnąć chmur z przepalonego nieba czy też zmienić balansu bieli.  Zaletą tego formatu jest fakt, że nie musimy tracić czasu na obróbkę tych fotografii. 

 

RAW wady i zalety

Kiedy robimy zdjęcie w tym formacie, rejestrujemy PEŁNY SUROWY zapis z matrycy. Pozwala nam to na skorygowanie błędów w ekspozycji, zmianę balansu bieli, wydobycie detali z cieni i przepaleń. Dzieje się to wszystko bez utraty na jakości. Dzięki plikowi  RAW możemy idealnie dopasować balans bieli, co jest niemal niemożliwe za pomocą gotowych opcji w aparacie. Wadą. tego pliku jest to, że musimy mieć wiedzę na temat obróbki w programach graficznych oraz ich waga, bo są kilkukrotnie „cięższe” od pliku jpg.