fbpx

Przygotowałem dla Was film, w którym podpowiadam Wam jak w łatwy sposób rozreklamować swoje zdjęcia i dotrzeć do potencjalnych klientów. Materiał dostępny jest zarówno w formie filmu jak i artykułu. Zapraszam! 🙂

Każdy pasjonat fotografii, który chce pozyskać zlecenia z zakresu fotografii, musi pokazywać swoje zdjęcia światu. W ten sposób odbiorcy mogą stać się klientami, którzy skorzystają z jego usług. Kiedyś było z tym dużo trudniej ponieważ nie było internetu. Dzisiaj teoretycznie jest łatwiej jednak nadal wiele osób zadaje mi pytanie, jak rozreklamować swoje zdjęcia. I o tym właśnie będzie ten odcinek. Zaczynamy!


Zanim przejdziemy do sedna odcinka, sprawdźcie informacje w opisie bo już wkrótce będzie ponowna możliwość inwestycji w rozbudowany kurs “Jak Zacząć Zarabiać na Fotografii”, w którym tłumaczę krok po kroku jak od zera rozwinąć swój foto-biznes. A tymczasem przechodzimy do pierwszego sposobu na rozreklamowanie swoich zdjęć.

Szczegóły kursu “Jak Zacząć Zarabiać na Fotografii”:
Kurs będzie dostępny 10.10.2018 przez równe 7 dni. Po tym czasie, nie będzie on dostępny. Zatem zapisz się do listy priorytetowej, wkrótce wyślę do Ciebie E-booka, w którym przedstawię kilkanaście pomysłów na zarabianie na zdjęciach.

FACEBOOK PRYWATNY

Niemal każdy z nas ma swoje prywatne konto na facebooku. Są tam nasi znajomi, którzy widzą nasz posty i publikacje. Za jego pośrednictwem odbywa się również większość naszych komunikacji a w efekcie spędzamy tam sporo czasu.

Pewnie już domyślacie się do czego zmierzam. Chodzi oczywiście o promowanie swoich fotografii na koncie prywatnym. Jeżeli nawet nie macie swojego fanpage to publikujcie po prostu swoje fotografie na koncie prywatnym a w opisie wspominajcie o tym, że zajmujecie się fotografią i możecie wykonać dla nich podobne sesje zdjęciowe. Bazę swoich pierwszych klientów macie właśnie w tym miejscu. Musicie mieć świadomość, że nawet jeżeli Wasi znajomi nie skorzystają z Waszych usług to mogą po prostu powiedzieć o Was swoim znajomym co poskutkuje tym, że grono Waszych odbiorców znacząco się poszerzy i w ten sposób możecie pozyskać sporo rozmaitych zleceń.

Sugeruję jednocześnie linkować i zapraszać do polubienia swojego fanpage gdzie będziecie zbierać osoby śledzące regularnie Wasze poczynania jak i stosować dodatkowe formy reklamy.

FANPAGE

Skoro już jesteśmy przy fanpage to podpowiem Wam jak w łatwy sposób zbudować tam pierwszą społeczność. Jest to bardzo łatwe i w jeden dzień można zyskać nawet 100 czy 200 polubień. Wszystko zależy od tego ilu macie znajomych.

Zanim zaczniecie szerzej promować fanpage, należy go poprawnie skonfigurować czyli; zadbać o odpowiednie zdjęcie profilowe oraz zdjęcie w tle, który poinformuje o czym jest strona, opublikować kilka postów ze zdjęciami i ciekawymi opisami, które zachęcą do pozostania z Wami na dłużej. Nie warto pomijać konfiguracji bo to szalenie istotna kwestia. Widząc zaniedbany albo pusty fanpage większość osób po prostu szybko zamknie stronę i więcej na nią nie wróci.

Teraz wystarczy udostępnić fanpage na swojej prywatnej osi czasu a w opisie dać znać swoim znajomym, że założyliście fanpage związany z Waszą fotograficzną pasją i zapraszacie ich do polubienia. Sporo osób po takiej wiadomości zostawi Wam lajka jednak niektórzy mogą nie zauważyć tego komunikatu.

Dlatego 2 dni później, warto skorzystać z narzędzia, które pozwala na zapraszanie osób do polubienia Twojej strony. Teraz na ekranie widzicie jak to zrobić. W ten sposób wyślecie powiadomienia do znajomych i zaprosicie ich do śledzenia Waszej strony.

Tymi dwoma metodami zbudujecie pierwszą grupę odbiorców. Im więcej znajomych macie, tym więcej polubień zyskacie. Oczywiście to dopiero początek.

GRUPY FOTOGRAFICZNE, TEMATYCZNE

Następną rzeczą, która pozytywnie wpłynie na rozreklamowanie Waszych zdjęć są publikacje na rozmaitych grupach fotograficznych oraz tematycznych. Zacznijmy od tych pierwszych. Na facebooku jest ich mnóstwo. Wystarczy wpisać tylko w wyszukiwarce fotografia i przejść do zakładki grupy. Zanim zaczniecie publikacje, najpierw przygotujcie zdjęcia na kilka publikacji a do każdej z nich dodajcie ciekawy opis, który np. podpowie innym jak wykonaliście dane zdjęcie. Wówczas zainteresujecie odbiorców nie tylko samą fotografią ale również opisem.

Przed wrzuceniem fotografii, warto przeczytać regulamin danego miejsca, żeby za szybko nie wylecieć 🙂

Do opisu warto dodać również aktywny link do Waszego fanpage (o ile regulamin tego nie zabrania). Wówczas osoby zainteresowane przejdą do Waszej strony i jeżeli im się spodoba, zostaną na dłużej.

Podobnie warto postępować w tematycznych grupach, które dotycząc tego, czego fotografujecie. Jeżeli fotografujecie samochody to warto dołączyć do takich grup i dać próbkę swoich możliwości. W ten sposób przyciągniecie do siebie osoby, które interesują się dokładnie takim samym tematem a jednocześnie możecie pozyskać od nich wartościowe zlecenia.

FORA DYSKUSYJNE, STRONY FOTY

Nie samym facebookiem człowiek żyje. Chociaż w tych czasach wszystko zostało przez niego zdominowane. Nie mniej jednak, pamiętajmy, że są jeszcze inne miejsca w sieci, na których warto się pokazać. Mam tutaj na myśli przede wszystkim tematyczne fora dyskusyjne, na których możecie właśnie promować swoje fotografie a na niektórych linkować lub mieć w opisie link do Waszych strony. Możecie zacząć oczywiście od for fotograficznych a później zawęzić poszukiwania do tych bardziej konkretnych.

Oprócz for dyskusyjnych, warto zajrzeć również na różne strony internetowe poświęcone fotografii ale nie tylko. Jeżeli np. zajmujecie się fotografią ślubną to znajdziecie mnóstwo strona, na które możecie wrzucać swoje prace.

W większości z tych miejsc, możecie dodać aktywne linki do Waszych stron internetowych czy fanpage więc osoby zainteresowane bez problemu do Was dotrą.

Jeżeli chodzi o te fotograficzne miejsca to nawet stworzyłem artykuł, w którym zebrałem różne strony dotyczące fotografii jak i fora dyskusyjne. Link wrzuciłem do opisu.

REGULARNE PUBLIKACJE

Jeżeli dopiero zaczynacie reklamować swoje zdjęcia to musicie mieć jedno podstawowe założenie i jemu sprostać. Bez żadnych wymówek i wykrętów. Musicie regularnie publikować!

Bez tego ciężko będzie o jakikolwiek regularny wzrost zainteresowania w postaci np. lajków na fanpage czy odwiedzin na stronie. Publikując jedno zdjęcie na miesiąc nie dajecie się w żaden sposób zapamiętać. Za kilka dni już nikt o Was nie pamięta a fanpage wręcz umiera.

Na samym początku po prostu musicie regularnie publikować, żeby zbudować grono swoich odbiorców, którym będziecie pokazywać kolejne zdjęcia. Dopiero z czasem można przejść do nieco rzadszych publikacji jednak nadal muszą być one regularne.

Warto wyznaczyć sobie w tygodniu przynajmniej 2-3 dni, w których będziecie aktualizować fanpage i publikować na różnych innych stronach. Zwróćcie też uwagę na godzinę publikacji i dzień. Wybierzcie taki moment, w którym ludzie najczęściej siedzą przed monitorami swoich komputerów czy telefonów.

W ten sposób, przyzwyczaicie odbiorców do publikacji i dacie realny powód, dla którego na prawdę warto Was śledzić.

PODSUMOWANIE

To tylko 5 sposobów na rozreklamowanie swoich zdjęć. Jednak są one bardzo skuteczne i pozwolą przeskoczyć ten pierwszy, najtrudniejszy moment, którym jest start.

Znacznie więcej metod przedstawiam w kursie “Jak Zacząć Zarabiać na Fotografii”, który będzie dostępny już niedługo. Wszystkie informacje czekają na Was w opisie. Tam też przygotowałem dla Was bonus, który możecie zgarnąć 🙂

W komentarzach dajcie znać jaki jest Wasz największy problem w rozpromowaniu i rozreklamowaniu Waszych zdjęć. Jeżeli materiał był dla Was wartościowy to nie zapomnijcie o kciuku w górę. Zachęcam również do podzielenia się nim ze swoimi znajomymi.

A w tym odcinku to by było wszystko. Dzięki za uwagę i do następnego razu. Cześć! Piąteczka!

  • Linki do stron o fotografii oraz forum dyskusyjnemu:

Polski Portal Fotograficzny – Zestawienie

Najlepsze zagraniczne portale fotograficzne

Jakie jest najlepsze Forum fotograficzne?