fbpx

Ostrość w fotografii to bardzo ważny element. Podstawą jest ustawienie jej w miejscu, w którym chcemy, żeby była. Ale są przypadki, kiedy tej ostrości brakuje, niby jest ona w tym miejscu co ma być jednak nie ma tej jakości w ostrości. Jak temu zapobiec? Jak osiągnąć najlepsze efekty przy wyostrzeniu? Na co uważać i na co zwrócić uwagę? Na wszystkie te pytania odpowiadam w najnowszym poradniku fotograficznym, w którym powiem Wam jak sprawić, żeby zdjęcia były maksymalnie ostre.


ZRÓB OSTRE ZDJĘCIE

W fotografii nie chodzi o to, żeby popełniać błędy, które później trzeba poprawiać w obróbce. Chodzi o to, żeby już w chwili wykonania zdjęcia było one maksymalnie dopracowane. Dlatego warto wiedzieć co właściwie wpływa na tą ostrość.

Cały poradnik fotograficzny zaczynamy od tego elementu. W filmie opisuję cały ten proces krok po kroku. W skrócie:

 

ZADBAJ O ODPOWIEDNI CZAS NAŚWIETLANIA

Jeżeli czas naświetlania jest zbyt długi (zdjęcie robi się długo) to w tym czasie aparat może się poruszyć w naszych rękach czego efektem będzie poruszona fotografia. Dlatego czas naświetlania należy ustawić w taki sposób, żeby tego uniknąć. Można zastosować ogólnie przyjęty przelicznik: pomnóż przez 2 ogniskową, na której robisz zdjęcia. Przykładowo, kiedy używasz ogniskowej 50mm to czas naświetlania nie powinien być krótszy niż 1/100s. Oczywiście jeżeli fotografujemy z ręki.

 

USTAW PRZYSŁONĘ, KTÓRA DA OSTRE ZDJĘCIE 

Często stosujemy niskie przysłony, żeby skompresować (rozmyć) tło. Niestety nie każdy obiektyw, na najniższej przysłonie da idealnie ostre zdjęcie. Niektóre obiektywy wymagają trochę większej przysłony, żeby uzyskać większą ostrość. Więc jeżeli Twój obiektyw pozwala na użycie przysłony f/1.8 i ustawiając taką wartość Twoje zdjęcia nie są idealnie ostre to zastosuj trochę wyższą wartość, np. f/2.2.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat czasu naświetlania, przysłony czy czułości ISO to sprawdź artykuł opisujący poszczególne parametry ekspozycji: PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU

 

WYOSTRZENIE ZDJĘCIA

Jeżeli zadbaliśmy podczas fotografowania o ostre zdjęcie to w obróbce jeszcze możemy je poprawić i uzyskać jeszcze lepszy efekty. Do tego celu możemy użyć różnych programów graficznych. Ja korzystam z Adobe Lightroom oraz Adobe Photoshop. W tym filmie przedstawiam metody wyostrzania zdjęć, z których korzystam.

Chcesz nauczyć się obróbki zdjęć? Sprawdź moje materiały:

  • Poradniki z obróbki zdjęć w Adobe Lightroom: OBEJRZYJ
  • Poradniki z obróbki zdjęć w Photoshopie: OBEJRZYJ

 

 

To i wiele więcej znajdziesz w filmie poniżej. Zapraszam do obejrzenia!
Bezpośredni link do filmu: https://youtu.be/P-4dBxhRJDk

Chcesz wiedzieć o wszystkich filmach?
Subskrybuj kanał YT: