fbpx

Zastanawiasz się, jakie są optymalne wymiary zdjęć na Instagram, aby Twoje posty prezentowały się najlepiej? Właściwe rozmiary zdjęć są kluczowe dla zachowania wysokiej jakości i estetyki Twojego profilu. W tym artykule wyjaśniam, jakie wymiary zdjęć wybrać dla różnych typów postów na Instagramie.


WYMIARY ZDJĘĆ INSTAGRAM 
W PIGUŁCE

  • PORTRET – 4×5 – 1080 x 1350px
  • KWADRAT – 1×1 – 1080 x 1080px
  • KRAJOBRAZ – 16×9 – 1080 x 608px
  • INSTASTORIES – 9×16 – 1080×1920

 

SZUKASZ INSPIRACJI?
WPADNIJ DO MNIE!

Jeżeli szukasz inspiracji fotograficznych, chcesz nauczyć się robić lepsze zdjęcia oraz chcesz poznać kulisy moich sesji zdjęciowych to serdecznie zapraszam na mój profil! 

Wpadnij, zaobserwuj, zostaw po sobie ślad 🙂

@fotoblysk

PROPORCJA ZDJĘĆ NA INSTAGRAM?

Proporcje zdjęć na Instagramie są bardo ważne. Dzięki świadomemu działaniu możemy świadomie wpłynąć na odbiorcę, zatrzymać go na dłużej na Twoim zdjęciu.

Mamy do dyspozycji kilka wymiarów zdjęć. Jednak to, że są one do dyspozycji to nie znaczy, że każdy format jest najlepszym wyborem. 

Zatem jak zatrzymać odbiorcę na dłużej? O tym dowiesz się w kolejnych punktach.

ROZMIAR ZDJĘĆ NA INSTAGRAM

Oprócz proporcji zdjęć ważne jest ich wyskalowanie do rozdzielczości, o których piszę poniżej. Dlaczego?

Ponieważ Instagram wszystkie większe zdjęcia i tak wyskaluje do tego rozmiaru i… znacząco obniży jego jakość.

Jak temu zapobiec? Samodzielnie skalować zdjęcia do rozdzielczości podanych poniżej! 

PORTRET 4:5 – 1080 x 1350px

To wymiar dla zdjęć portretowych ale to nie znaczy, że możesz z niego skorzystać tylko wtedy kiedy wrzucasz zdjęcie portretowe. To zdecydowanie najbardziej zatrzymujący uwagę odbiorcy format. Dlaczego?

Zdjęcie w proporcji 4×5 wypełnia większą część kadru. Nie ma rozpraszaczy w postaci fragmentów kolejnych fotografii na ścianie czy ich opisów. Zdecydowanie najczęściej korzystam z tej proporcji. 

Jak przygotować zdjęcie w tym formacie? Wystarczy wykadrować zdjęcie do proporcji 4×5 w dowolnym programie graficznym a następnie podczas publikacji wybrać strzałki, które wykorzystają ustawione wcześniej proporcje. 

PS: Zdjęcie można oczywiście opublikować w odwrotnych proporcjach jednak wówczas zajmie o wiele mniej przestrzeni na ścianie.

KWADRAT 1:1 1080 x 1080px

To zdecydowanie najpopularniejszy format zdjęć na Instagramie. Z tego ta aplikacja zasłynęła – zdjęć w kwadratach. Czasami wykorzystuję ten format kiedy nie mogę dopasować formatu 4×5 ze względu na ucięcie niektórych elementów kadru. Nie zajmuje tyle ekranu co proporcja 4×5 ale można powiedzieć, że jest ok.

KRAJOBRAZ 16:9 1080 x 608px

Ten format zdecydowanie nie jest Instagramowy. Można wrzucić zdjęcie w tym formacie jednak podczas przeglądania ściany zajmuje ono tak małą część ekranu, że po prostu wiele osób je pominie. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są powyższe formaty, które zajmują o wiele więcej przestrzeni na ścianie Instagrama.

 

INSTASTORIES 1080 x 1920px

Jeżeli chcesz wrzucić film na Stories nagrany np. aparatem w pionie to obsługiwany format to 1080px x 1920px. Nie ma sensu wrzucać filmów w większej rozdzielczości ponieważ i tak Instagram je wyskaluje do jakości Full HD przy okazji znacząco obniżając jakość.

SZUKASZ POMYSŁÓW NA POSTY?
POBIERZ E-BOOKA!


[wysija_form id=”32″]

JAK DODAĆ ZDJĘCIE W NAJLEPSZEJ JAKOŚCI NA INSTAGRAM?

Jednak samo pomniejszenie zdjęcia do podanych powyżej skali nie wystarczy. Zrobi różnicę, jakość będzie lepsza ale może być jeszcze lepsza.Więc co jeszcze trzeba zrobić, żeby zdjęcie na Instagramie miało lepszą jakość?

Wystarczy po pomniejszeniu fotografii wyostrzyć ją za pomocą dowolnego programu graficznego. Zdjęcia po pomniejszeniu tracą ostrość więc warto to zrekompensować i dopiero wtedy wrzucić zdjęcie na Insta! 

Przykład wyostrzenia znajdziesz poradniku z Photoshopa:

Szybkie sposoby na obróbkę zdjęć w Photoshopie

 

JAK ROZKRĘCIĆ KONTO NA INSTAGRAMIE?

Skoro już znasz wymiary zdjęć na Instagram to z pewnością chcesz rozkręcić swoje konto na Instagramie. Przygotowałem dla Ciebie film, w którym wyjaśniam co trzeba robić, żeby zbudować dobre konto na Instagramie, które będzie przyciągać do Ciebie odbiorców.

Sprawdź ten poradnik:

JAK ROZKRĘCIĆ KONTO NA INSTAGRAMIE? Triki i sposoby

 

Poznaj Wymiary Zdjęć na Facebooka

Wymiary zdjęć na Facebooka – Przewodnik